softstart dla zasilaczy impulsowych ?

Użytkownik "sundayman" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:oupmf8$8s7$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

A nie wystarcza to wlaczanie w zerze ? jesli sa tam kondensatory powiedzy 22uF, razem 220uF, to mi wychodzi 22A przez kilka ms. Jednorazowo, wiec triak powinien to przezyc, oczywiscie taki odpowiednich parametrow. A jak 10uF, to tylko 10A wyjdzie.

Alternatywnie - opornik ograniczajacy, dlawik, termistor NTC. Opornik mozna zwierac przekaznikiem ... lub drugim triakiem.

Albo w ogole dac przekaznik i sie nie przejmowac :-)

IMO - z jakims dlawikiem w szeregu moglbys to wlaczac pod koniec polokresu. troche sie czas wydluzy i prad spadnie.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Użytkownik "sundayman" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:out1m6$b9v$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

A moze jednak te listwy przerobic na sekwencyjne ? triak zalacza pierwsze urzadzenie, napiecie wyjsciowe z gniazdka wyzwala drugi triak, ktory zalacza drugie gniazdo itp. Ewentualnie jakis uklad cyfrowy/stado 555, ktore jednym wejsciem wlaczy triaki sekwencyjnie ...

Tego nawet nie musi byc duzo, podzielic nawet na 2 grupy i juz jest zysk.

Hm ... zalaczac polowe w ujemnym polokresie a druga w dodatnim ? Komplikacja ukladowa chyba podobna jak przy innych rozwiazaniach ...

Bo alternatywnie ... autotransformator z silnikiem krokowym :-)

J.

Reply to
J.F.

Zarowka sie kiepsko nadaje - na zimno ma mala rezystancje.

Mozesz to polaczyc z triakami. Najpierw jeden zasila przez opornik, potem drugi bezposrednio.

J.

Reply to
J.F.

W takiej sytuacji nie wiem czego sie boisz. W zasilaczach masz kondensatory ktore trzeba naladowac. Jak rozumiem chcesz/musisz to zrobic w ciagu jednego okresu (czy polokresu). Wlaczony triak spokojnie moze przewodzic duzy prad, ograniczeniem jest cieplo. Przy pradzie rzedu 50A datasheet daje maksymaly spadek napiecia na triaku rzedu 2.2V. Przy ladowaniu srednie napiecie jest rzedu 150V, czyli mniej niz 2% energii wydzieli sie na triaku. Przy w miare krotkich impulsach energia jest ograniczona pojemnoscia cieplna i datasheet twierdzi ze ta pojemnosc jest wystarczajaco duza. Dla impulsu 5ms (czas od zera do szczytu) datasheet podaje krotkookresowy opor cieply ponizej 0.2 K/W. 50A*2.2V daje 110W mocy chwilowej, czyli podgrzanie rzedu 22K. Wychodzi ze masz duzy margines. Nie widze powodu do niewiary -- podobny problem pojawia sie przy wlaczaniu zarowek i gdyby datasheet klamal to rozne sciemniacze by masowo padaly.

Jesli da sie element ktory np. ograniczy prad do polowy to na tym elemencie odlozy sie polowa napiecia, czyli ten element musi wtedy przejac 25 razy wieksza energie niz triak. Stosujac mosfeta ktorego podal Piotr jestes wtedy na granicy czy troche poza granica SOA. Watpie w istnienie mosfetow ktore by ograniczyly istotnie prad i daly wiekszy margines niz triak.

Wlaczanie nie w zerze jest marnym pomyslem, wtedy impuls pradu jest gorszy, krotszy ale ma duzo wieksza amplitude. Cewka troche by ograniczyla prad ale nie wiem czy warto sie pchac w problemy z przepieciami po to by nieco powiekszyc juz obecnie spory margines bezpieczenstwa dla pradu.

Prad trzeba by ograniczyc gdybys mial szybki bezpiecznik przed twoim urzadzeniem, ale jak rozumiem to nie jest problemem.

Reply to
antispam

Licząc inaczej: całka Joule'a dla tego triaka wynosi 120 A^2s, zakładając prąd 50A przez 10ms mieścisz się w limicie ze sporym zapasem. Prąd większy raczej nie będzie, bo te 50A wpompowałby ze 100J w kondensatory przetwornic, a one raczej nie mają pojemności, aby pomieścić aż tyle. Jeśli różne sposoby liczenia dają ten sam wynik, możesz spać spokojnie :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2017-11-18 o 17:17, sundayman pisze:

I to powinno wystarczyć.

Nie, powiem Ci jak to robią inni, w falownikach gdzie też jest bateria kondesatorów, tak do 20kw mocy układ startowy to opornik i przekaźnik, tak jest 90% falowników które naprawiałem zrobionych, te większej mocy mają sterowany prostownik tyrystorowo diodowy. Więc jak się obawiasz to daj wspólny jeden ukłąd na wszystkie listwy z opornikiem ograniczającym udar na te około 100A do niego jakiś przekaźnik na 20A i to powinno Ci wystarczyć.

Reply to
Janusz

Wspólnie na wszystkie nie można, bo one są załączane sekwencyjnie. Więc jak już część z nich jest dołączona a trzeba dołączyć kolejną, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Musiałby być rezystor do każdej listwy, co już mniej mi się podobuje, jeżeli miałbym tam dać przekaźnik. Chyba, że jak ktoś wspomniał - też triakiem.

Sprawdzałem w działaniu ile tego naprawdę jest;

Udar ma max. 15A. Prąd "nominalny" rzędu 0.5A

triak to bezproblemowo włącza, nic się nie dzieje. Czyli wygląda na to, że właściwie nic mógłbym nie robić.

Ale mając jakieś "stałe" ograniczenie do powiedzmy do kilku amperów , na przykład jakimś takim ogranicznikiem jak proponował Piotr, pewnie czułbym się lepiej.

Da się to zrobić dla np. 5A ?

Reply to
sundayman

W dniu 22.11.2017 o 04:18, sundayman pisze:

No ale ktoś wątpił w bezpieczeństwo opornika. Wyobraź sobie tranzystor, który ma ograniczyć do 5A prąd. Pomnóż to raz wartość amplitudowa napięcia lub załóż zwarcie na wyjściu. Iloczyny się robią duże, bardzo duże. Poza tym taki MOSFET nie będzie zbyt odporny np. na zakłócenia surge 2kV na zasilaniu. To naprawdę niczego nie polepsza, tylko komplikuje układ, zwiększa ceną , zwiększa zawodność.

Pozdrawiam EdiM

Reply to
EdiM

Dnia Wed, 22 Nov 2017 19:47:34 +0100, EdiM napisał(a):

Oporniki moga byc z grubego drutu, a triak ma cienkie :-(

Moglby miec mniej, jesli moc urzadzen ponizej 100W lacznie.

I tak i nie. 1.5kW, ale tylko przez pare ms. A nawet jeszcze inaczej - powiedzmy tych 10 kondensatorow po 22uF gromadzi ~10J. Tyle samo trzeba wytracic w przypadku ladowania ze stalego napiecia. Czy to duzo ... triak to jakos wytrzymuje, bo tez musi tyle wytracic :-)

Az tak wielka ta komplikacja nie jest, a zawodnosc ... trudno ocenic - zmniejsza czy zwieksza.

J.

Reply to
J.F.

Wlasnie ze nie -- przy wlaczaniu w zerze triak ma lzej. Obecnie prad jest ograniczany przez pojemnosc i tempo narastania napiecia, tak ze mala czesc energii idzie na triak. Jak sie da omowe ograniczenie to ono musi przejac rzedu polowy energii, znacznie wiecej niz triak.

Reply to
antispam

W dniu 23.11.2017 o 00:11, J.F. pisze:

Niezupełnie. Pomijając zjawiska załączania triaka to mamy na nim spadek napięcia stosunkowo mały. Strzelam, że nie przekracza kilku V. Nawet jak prąd będzie 50A, to moc nie jest zbyt duża. 5x50=250W. Oczywiście strzelam.

Natomiast gdyby prąd miał być 50A, a tranzystor ograniczył do 5A, to wtedy na tranzystorze by było około 90% napięcia. 5x300V = 1500W.

Inna sprawa triak, nigdy nie wchodzi w pracę liniową. Mosfet jak najbardziej.

Kolejna chyba najważniejsza kwestia: triak, podobnie jak dioda ma swoją określoną całkę Joula. Można go dosyć mocno przeciążać w impulsie. Dla mosfeta SOA jest ograniczone. Wspomniany IXTH16N50D2 ma max tylko 60A dla czasu pomijalnie małego. Dla 300V i 10ms ma już tylko 4A, mimo to, że prąd maksymalny drenu 16A. Czyli na dzień dobry raczej nie możemy zrobić ograniczenia prądu do 5A.

Natomiast triak BTA16, ma 16A i ITSM=160A dla 20ms !!

Reply to
EdiM

użytkownik sundayman napisał:

formatting link

Reply to
Bytomir Kwasigroch vel SOT666

zapewne twoje wypasione wtyczki-zasilacze to jednorazowe sklejki, które młotkiem trzeba otwierać. Też to ostatnio przerabiałem. Jak da się to otworzyć, to powsadzać do każdego termistor rozruchowy NTC

10-20 Ohm. Zasilacze firmy krzak z reguły są spawarkami, nawet te kilku Watowe. Pod tym względem muszę pochwalić zasilacze modułowe MW (w metalowych dziurkowanych obudowach), przy 12V na wyjściu i 36W mocy mają wstawiony termistor 10 Ohm i bardzo miękko startują, żadnego spawania i efektów świetlnych. Takiej samej mocy nabyty firmy "garaż chiński" spawarka pełną gębą.
Reply to
jedrek

Nie ma takiej możliwości. Moja kompetencja kończy się na "gniazdku 230". I to ma działać z każdym w miarę "przyzwoitym" zasilaczem, w granicach mocy i zdrowego rozsądku :)

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.