Sluchawkowy wzmacniacz w klasie A - rozwiazan szukam

Szukam projektu wzmacniacza słuchawkowego (słuchawki wysokoomowe, powiedzmy że od 200R) pracującego w klasie A najlepiej albo nietypowego rozwiązania o bardzo dobrych parametrach a w miarę prostego. Najchętniej na tranzystorach ale niekoniecznie (może być scalak jeśli jakiś taki istnieje albo i lampa jeśli popularna i mało będzie nawijania ;) Szukam rozwiązania sprawdzonego (leń jestem ;), nie teoretycznych rozważań. Preferencje - szybki, dynamiczny, minimalne zniekształcenia i brak słyszalnych śmieci w tle.

Reply to
Janko Muzykant
Loading thread data ...

Użytkownik Janko Muzykant napisał:

Zajrzyj tu:

formatting link
tu:
formatting link
Zero nawijania, a efekty podobno niesamowite. Wzmacniacz może pracować od 32 do 600 omów impedancji słuchawek.

GM

Reply to
sp9rjt

Różne. Na co dzień nasze kochane ojczyźniane SD 426, docelowo jakieś studyjne AKG

Bezpośrednio z niededykowanego wysokoomowcom wzmacniacza słuchawkowego jest po prostu za cicho i to jest główny problem. Z wyjścia klasycznego wzmacniacza mocy (przez reduktor) jest jak jest. Mam jakąś samoróbkę na BD i 739 (w klasie A) ale robiłem to z 10 lat temu i ma trochę przydźwięku - myślę że zamiast przerabiać zasilacz może by sobie zrobić bardziej współczesną konstrukcję?

Reply to
Janko Muzykant

Użytkownik Janko Muzykant napisał:

Ja sie powoli przymierzam do tego:

formatting link
Nawijania nic, lampki ECC83 i EL84 - więc bardzo popularne (pewnie będe robić na radzieckich 6n2p i 6p14p bo mam tego pół szuflady ;-) Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Reply to
Piotr Buczynski

Ciekawe. Jak zrobisz to na moj gust lepiej tego nie podlaczac do analizatora - lepiej pozostac w blogiej nieswiadomosci :-)

No i uzasadnienia dla tego wejscia pseudo roznicowego nie widze.

J.

Reply to
J.F.

Ogolnie

formatting link
- ktorys z opisanych projektow albo samodzielna hybryda.

Eksperymentowalem glownie na opampach - analogdevices, ti(burrbrown), maxim. Najlepiej sprawowaly sie te o wiekszej wydajnosci pradowej, to bylo slychac (no i normalne). Przy bardzo szybkich opampach uwazaj na wzbudzenia, trzeba dac w sprzezenie zwrotne kilkadziesiat pf - nie wierzylem, ze konsekwencje moga byc bolesne dopoki nie spalilem kilku kostek.

A najlepiej brzmial wzmacniacz w klasie A opisany w EdW, zrobiony na mosfetach IRF540 (lub inne). Bardzo duzy wplyw ma zasilacz, zwlaszcza w klasie A.

Sluchawki tez maja duzy wplyw na to co uda sie "wyciagnac" ze wzmacniacza. Tonsile to dobre sluchawki, ale po podlaczeniu Sennheiserow

590 roznice w poszczegolnych konstrukcjach wzmakow byly ogromne.

Z trudem biore sie za lampowca, obawiam sie troche wysokich napiec, zwlaszcza gdyby pojawilo sie na wejsciu sluchawek w konstrukcjach ze sprzezeniem stalopradowym.

Adam

Reply to
Adam

Użytkownik J.F. napisał:

hehehe, nie posiadam takowego ;-))

A tak na serio: mam pół szuflady 6n2p i 6p14p (ECC83 i EL84). Przydało by się coś z tym zrobić poza wzmacniaczami gitarowymi. Nie musi być jakiś super hiper audiofilski, aż takiego słuchu nie mam ;-))

Może macie jakieś lepsze schematy wzmacniaczy słuchawkowych na tych lampkach ? Najlepiej OTL, ale jeśli będzie rozpiska uzwojeń na trafie to może jakoś sobie poradzę.

Reply to
Piotr Buczynski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.