Skąd taka kiepska jakość TV LCD?

Na Twoim miejscu zastosowałbym bardzo prostą zasadę: podoba Ci się bardziej CRT to kup sobie CRT... Nie podoba Ci się LCD to nie pchaj się w LCD tylko dlatego że modny i mniej miejsca zajmuje... Proste ? W końcu po to w sklepie pokazują obraz aby klient wiedział czy mu się podoba czy nie... Wielu klientów wady LCD nie przeszkadzają i doceniają jego zalety, choćby waga sprzętu, ilość miejsca jaki zajmuje i ile prądu musi żreć gdy pracuje...

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

TV CTR to ja mam Sony 32fx65. To ma tylko 32" a ja chciałbym 42", a tu już CTR nie ma :( Stąd moje pytanie o kiepską jakość. Widać trzeba poczekać. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Krzysiek

Reply to
sesam

Odsylam szanownego przesmiewce do norm TV, dyskusja o sposobie wybierania stosowanym w TV wykracza poza ten watek. PS Porownanie do Einsteina mimo ze bylo zamierzonym szyderstwem uwazam za pochlebstwo. PS2 zamiast cwiczyc cietosc jezyka proponuje poczytanie literatury na temat TV (zasada dzialania, wybierania, sposoby konwersji obrazu z interlace na progressive), na razie lekko osmieszamy sie szanowny kolego...

Reply to
PAndy

Umowmy sie ze szanowny kolega nie bedzie zabieral glosu jesli nie ma zielonego pojecia o podstawach, wiedza nie boli i nie powoduje dyskomfortu...

Reply to
PAndy

A co ma "sposób wybierania" cokolwiek wspólnego z omawianym tematem?

Błędnie.

Bredzisz zupełnie bez sensu. Według Ciebie zatem żaden z telewizorów cyfrowych, tzw 100-herzowych, gromadzących obie ramki obrazu i wyświetlających go jako jedną dużą ramkę mającą dwa razy więcej linii nie można nazwać już TV. He, he... Rozumiem :-)

Reply to
Pszemol

Doskonale znam podstawy systemów telewizji... Nie wyobrażaj sobie tu że ty jeden posiadasz jakieś tajne informacje na temat technologii znanej już od prawie 100 lat.

Reply to
Pszemol

Ale co to ma do rzeczy ? Czemu elektronika ma tego nie odebrac poprawnie i nie wyswietlic dobrze na LCD ? Szczegolnie w czasach gdy sygnal TV produkuje "cyfrowe studio"

Jedyne co moglby zarzucic LCD w kwestii TV to jest to ze linie skanowania nie powinny byc poziome a lekko skosne. Tylko ze:

-dla videofilow mozna zrobic skosne piksle skoro potrafia to zauwazyc :-)

-Zaloze sie ze odstepstwo od idealnej geometrii jest na CRT wieksze,

-w kontekscie "cyfrowego studia" to nie wiem co lepsze.

LCD mozna zarzucac wiele rzeczy [kontrast, "poswiate" chocby] ktore sukcesywnie sie poprawia, ale jakos kolega Sesam nie bardzo sie potrafi sie wyslowic o co chodzi.

J.

Reply to
J.F.

Tylko jakos nie bardzo zrozumialem czy chodzi o kompresje czy sygnal z anteny. Czy moze sygnal z DVD przez antene.

6 bit to faktycznie jest ciut za malo, ale 6 bit na kazdym z kolorow to juz mniej zauwazalne. Szczegolnie gdy leci film z jaka akcja i wszystko sie rusza.

POza tym zobacz ze nie narzeka na obraz na monitorze LCD z komputera.

Poczekaj troche - moze beda mialy. Szczegolnie jak sie okaze ze ekran pod HDTV bedzie robiony, albo do TV trafia odpady z produkcji monitorow komputerowych.

Ale w Europie mieszka wiecej osob niz USA i Japonii razem wzietych:-)

P.S. jaki standard maja Chiny ?

J.

Reply to
J.F.

Odebrac moze ale wyswietlic nie za bardzo, interlace oznacza ze jeden polobraz (w zywej transmisji gdzie obraz pochodzi z zrodla z wybieraniem kolejnoliniowym) jest pobrany w czasie t a drugi w czasie t+1 - o ile zrodlo jest progresywne to nie ma klopotu - oba pol obrazy ochodza z tego samego odcinka czasu i mozna je wyswietlic na progresywnym display'u (ale to wlascwie wylacznie filmy). Taki mecz gdzie jest duzo ruchu i przesuniecie w czasie jest wyrazne powoduje potezne problemy z wyswietlaniem na LCD i plazmach. Algorytmy stosowane w tanich deinterlacerach z reguly polegna - dopiero zastosowanie algorytmow z analiza ruchu i synteza brakujacych elementow moge dawac dobry efekt wizualny. Cyforwe studia TV dostosowane sa do interlace - nawet generatory grafiki...

W studiach TV to sa proste linie :) (odchylanie pionowe w kamerach studyjnych nie jest realizowane jako analogowy przebieg piloksztaltny ale syntetyzowany w ukladzie cyfrowo przebieg schodkowy - z mozliwoscia korekcji geometrii na drodze cyfrowej) zazwyczaj stosuje sie po drodze dodatkowe uklady konwerutjace, poprawiajace aperture itd. Skanery do filmow to zazwyczaj linijka CCD lub w tej chwili coraz czesciej matryca CCD. Kamery przenosne sa zdominowane przez przetworniki polprzewodnikowe itd. Rysunki pokazujace skosne linie wybierania sa w tej chwili archiwalne (co najwyzej wlasnie lampy CRT tylko ;) ).

zarzucic mozna wiele, smuzenie, ograniczona dynamike, sposob realizacji korekcji barw... dla mnie problemem jest mala rozdzielczosc typowych zrodel obrazu co powoduje w LCD uwypuklenie najdotkliwszych wad kompresji i cyfryzacji sygnalu wizyjnego.

Jak wyswietlic na ekranie 1366x768 obraz 720x576....?

Reply to
PAndy

Ano to ze wyswietlacz progresywny wyswietla oba pol obrazy pochodzace z roznego czasu - kamera probkuje obraz - X,Y to rozmiary matrycy a Z to os czasu, obraz TV ma strukture trojwymiarowa i dlatego by mogl byc poprawnie wyswietlony potrzebuje obrobki, CRT wyswietla obraz natywnie w interlace a LCD nie ma takiej mozliwosci z zasady dzialania matrycy. Dlatego naprawde jakosc obrazu LCD zalezy od jakosci algorytmow uzytych do obrobki obrazu TV - dobre algorytmy deinterlace'ingu wykorzystuja analize ruchu i syntetyzuja klatke na nowo... kiepskie algorytmy po prostu gubia pewna ilosc danych a luki zastepuja interpolacja powodujac jeszcze wiekszy mess na ekranie...

Znam wiele Twoich postow i naprawde nie spodziewam sie jakiegos przelomu w kulturze Twojego wyslawiania sie, nie znasz tematu ale ostro atakujesz, kazdy Twoj argument jest nietrafiony, obnaza tylko braki w wiedzy teoretycznej i brak doswiadczenia, nie wiem czemu tak robisz ale widac po prostu taki jestes, kiedy brakuje Ci argumentow uzywasz epitetow majacych deprecjonowac Twojego interlokutora... naprawde nie jestes w stanie mnie obrazic...doucz sie, doksztalc a potem probuj mnie obrazic - na razie nie ta liga...

Wlasnie problem w tym ze nie rozumiesz, Tobie wydaje sie to bardzo proste a jesli byloby to tak proste to dlaczego tak fatalnie to wyglada... wiekszosc TV 100Hz stosujacych proste algorytmy deinterlacingu uposledza obraz TV ktory w 80% jest obrazem pochodzacym ze zrodel z wybieraniem miedzyliniowym, dlaczego tak wiele firm ma wlasne opatentowane sposoby na radzenie sobie z tym problemem, dlaczego profesjonalne deinterlacer'y kosztuje tyle pieniedzy? dlatego ze nie jest to tak trywialne jak ci sie wydaje. Wrzuc do PC karte tunera TV i wyswietl obraz w ktorym jest dynamiczna zmiana tresci - bez deinterlacingu... na progresywnym display'u mozesz miec klopoty z okresleniem konturow poruszajacego sie obiektu bo widzisz wiecej niz powinienes...

Reply to
PAndy

No to teraz zastosuj je na urzadzeniu wyswietlajacym obraz na zupelnie innej zasadzie niz CRT z wybieraniem miedzyliniowym... Wejdz na strony Tektronix, Snell&Wilcox, Rohde&Schwarz, Philips czy poszukaj w google np:

formatting link
Doksztalc sie chlopie a nie osmieszaj prawie zerowa wiedza...

Reply to
PAndy

Ale przy TV LCD w zasadzie jaki problem ? Mozesz odswiezac co druga linie pixeli za kazdym przychodzacym polobrazem...

J.

Reply to
J.F.

PAndy ma podejscie profesjonalisty - mówi wiele prawdy, ale to teoria - typowy smiertelnik nie bedzie mial pojecia o co mu chodzi nawet gdyby mu PAndy pokazal palcem na ekranie efekty które opisuje :-)

p.s. JF - kwestia ukosnych linii skanujacych to mnie troche rozbawiles, bo przeciez obraz daje sie obracac poprzez ustawienie cewek, wiec "ukosnosc" mozna skorygowac podnoszac prawa strone ekranu o ten milimetr... Mój monitor komputerowy CRT ma taka funkcje dostepna z menu!

Zreszta to kolejna sprawa której nikt normalny nie zauwazy w sklepie. Wiem co mówie - skladalem telewizory osobiscie z czesci jako hobby, regulowalem kineskopy i czasem dostawalem swira wiedzac, ze cos nie wyszlo - potem patrzylem na ekran i nie moglem oczu zdjac z efektu :-)) Pokazywalem siostrze o co mi chodzi a dziewczyna nic nie widzac patrzyla na mnie jak na swira, któremu przeszkadza niewidoczny wcale detal :-)

Reply to
Pszemol

Uzytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

ja zlozylem dwa, do tej pory dzialaja

babe to trzeba narysowac bo inaczej nie zrozumie

Reply to
MuNiO

Kurcze to takie proste a te inzynierki z Faroudja na to nie wpadli ze nie wspomne o inzynierkach z STM czy PixelWorks...

Reply to
PAndy

Ta teorie mam na biurku - pare rozbebeszonych 32 calowych matryc LCD... + zrodla HDTV i SDTV...

Reply to
PAndy

Nie zrozumiales znowu co bylo napisane... Zrozum, my, elektronicy, zrozumiemy o co Ci chodzi, ale przecietny uzytkownik telewizora tego nie dostrzeze...

Reply to
Pszemol

A u mnie rodzinka się pozbyła mojego bo był za mały ekran... Za komuny 30-calówek nie było... Max to był 25"-góra 27" :-)

Reply to
Pszemol

Użytkownik J.F. napisał:

Problem jest raczej w klasie tej elektroniki. To co dla techniki analogowej (w tym przypadku) jest problemem klasy zero, w przypadku techniki cyfrowej wymaga bardzo silnego sprzętu, który nadal dużo kosztuje. Właśnie jestem na etapie przerabiania dekoderów cyfrowych TV. Wniosek mam taki, że sprzęt w cenie poniżej 1000zł nie nadaje sie do współpracy z dużymi ekranami, bo mocno widac przejścia tonalne i ziarnistość odwzorowana kształtów.

Reply to
A.Grodecki

Widze to nie tylko ja ale i czlowiek od driverow MPEG...moze to zboczenie a moze jednak cenie sobie dobry obraz... - a radoscia wymienilbym ten 22 calowy gniot na biurku i 17 obok na cos fancy flat ale niestety - dlatego na

22 mam 1984x1488 progressive a na 17 1920x1080 w interlace...
Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.