Silniczki LEGO - naprawa

Czołem.

Podpowie ktoś jak zabrać się za naprawę silniczków z zestawów Lego ? Zwykle padały tasiemki i złącza, tymczasem problem jest poważniejszy - silnik zasilony z firmowego pudełka z bateriami kręci się tylko w jedną stronę. Pudełko i silnik sprawia wrażenie nierozbieralnego, a na dokładkę po podłączeniu na pająka tylko 2 biegunów układ działa OK. Silnik zasilony całkiem z zewnątrz działa OK w obie strony. Prawdopodobnie w pudełku z bateriami siedzi układ kontroli prądu czy coś podobnego, silnik jest zasilany 4 przewodami. Wujek Googiel nic praktycznie nie wie o naprawie *nowych* wynalazkach Lego.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2013-04-14 14:28, m4rkiz pisze:

Przerywają się pojedyncze żyły w miejscu gdzie przewód wychodzi z kostki przyłączeniowej. Przewód wymieniłem, dawcą była 40 żyłowa tasiemka od dysku IDE. Najwięcej kłopotów sprawia połączenie tego z kostką. Kostkę trzeba rozebrać, wyprostować styki i próbować złożyć do kupy, najlepiej z użyciem praski, żeby styki trafiły w odpowiednie żyły. Kostka i batterypack mają po 4 styki, 2 ze zmienną polaryzacją do silnika ( środkowe, są wykorzystywane w 4 żyłowej tasiemce ) i 2 zewnętrzne, chyba do oświetlenia modelu. Zabezpieczenie nadprądowe jest, ale w silniku ( polyswitch ). Nie mam zielonego pojęcia po co jest elektronika w batterypacku, właściwie nierozbieralnym. Ogólnie wszystko diabelnie delikatne i ciężko rozbieralne, praktycznie jednorazówka.

Reply to
PeJot

W dniu 2013-04-15 13:50, m4rkiz pisze:

No właśnie ten :) Zastanawiam się czym by tu zastąpić oryginalne złącza. Wiem, że to już nie LEGO, ale złącza od strony tasiemki długo raczej nie żyją i nie dadzą się w kółko naprawiać.

Reply to
PeJot

W dniu 2013-04-15 14:16, m4rkiz pisze:

Wypadało by zrobić to tak, żeby można było podpiąć jednocześnie więcej niż jeden silnik. Coś na zasadzie jak tu

formatting link
gdzie można wsadzić następną wtyczkę w poprzednią.

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.