Rezystory precyzyjne z Restor

Witam, czy ktoś zamawiał może rezystory z Restora:

0207 0,01% TC 5ppm chciałbym kilka pojedynczych egzemplarzy zamówić ale nie mogę się dodzwonić do nich od kilku dni a chciałbym dowiedzieć się jaka jest minimalna rezystancja wykonywanych rezystorów przez nich w tej klasie...
Reply to
Rutkowski, Jacek
Loading thread data ...

W dniu 2021-12-12 o 02:08, Rutkowski, Jacek pisze:

Czy tu nie piszą prawdy?

formatting link

Reply to
t-1

W dniu 12.12.2021 o 11:40, t-1 pisze:

Wierzysz że wyprowadzenia fi 0,6mm na swojej długości 5-20mm nie wprowadzą większego błędu?

Myślę że jest to nie osiągalne przy 2 zaciskach. Przy 4 bym się zgodził ale niestety nie oferuje restor.pl rezystorów 4 zaciskowych...

Stąd moje pytanie póki się nie skontaktuję z nimi... elpod.com.pl też zamilkł od wtorku...

Reply to
Rutkowski, Jacek

Wiem że Restor ma pewne ograniczenia. Pytałem o to kiedyś. Zrobili się bardziej ostrożni po tym jak ktoś miał problemy z uzyskaniem deklarowanej dokładności.

0.01% tak , ale nie przy 1R. Przynajmniej z tego co pamiętam. Zastanów się nad TCR bo to tak samo ważne jak tolerancja. Zapytaj jak szybko się starzeją bo też się można zdziwić.

IMO zapomnij o tak dokładnym rezystorze przy 2 wyprowadzeniach.

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

W dniu 13.12.2021 o 14:30, Adam Górski pisze:

Potrzebuję wzorca do pomiaru rezystancji PT100 ale takiego żeby z 24 bit ADC coś sensownego wydusić. TCR będzie 5ppm. Układ pomiarowy będzie 4 zaciskowy i wzorzec będzie 120R ale chcę sprawdzić dokładność ustrojstwa poniżej i powyżej zakresu 100-250R.

Rezystor wzorcowy razem z ADC będzie na zewnątrz komory klimatycznej w stałej pokojowej temperaturze, Głównie zależy mi aby wyniki pomiarów z kilkudziesięciu minut były stabilne.

Jeśli w rok czasu rezystor popłynie o 0,02% czy 0,05% to i tak jest dla mnie w 100% akceptowalne. Chociaż deklarują max 0,02%/rok przy składowaniu a sprzęt będzie używany może 2 dni w roku...

Chciałem po prostu zweryfikować czy wzmacniacz różnicowy i ADC nie oszukuje a nie mam w domu nic co ma taką dokładność...

Reply to
Rutkowski, Jacek

Rutkowski, Jacek napisał(a):

Ze 100R 0,01% nie powinno być problemu, 100-150pln platynowy super duper dokładny. Ojojoj, inflacja. Dziś 200 pln takowy kosztuje.

  • 20 om powinieneś sam ogarnąć za pomocą wzorca 100 om i miernika metodą doboru&porównania.

Zerknąłem i są nawet 120 om 0,01%

formatting link

88pln x 1 pcs Tak że nie kombinujcie Rutoski ponad miarę, wykosztujecie się i będziecie zadowoleni.
Reply to
alojzy nieborak

Rutkowski, Jacek napisał(a):

Platynowy? A skąd! Tylko nie puszczaj mu 300mA.

Reply to
alojzy nieborak

alojzy nieborak napisał(a):

OT. Wiedzieliście Rutkoski? Te vishay`e założył polak "ż", ostatnio grzebałem i trafiłem tego niusa. Polish-born businessman Felix Zandman.

formatting link
Jaki z tego wniosek? PL nie była dobrym miejscem dla biznesów. Paczaj jak skończył Karpiński.

Reply to
alojzy nieborak

W dniu 14.12.2021 o 15:01, alojzy nieborak pisze:

Odezwał się pan z elpodu i zamówiłem 100, 120 i 200R

0,01% TWC 5ppm po 25zł/szt netto z dostawą DHL-em za 20zł więc w cenie jednego z farnella mam cały zestaw.

Ps. Mam na nazwisko Rutkowski bez złości...

Reply to
Rutkowski, Jacek

Błąd błędem, raz zmierzon da się skompensować. Ale dynamika tego błędu może być ciekawa, np. miedź ma TCR 3900ppm/°C.

Pzdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

No to mierz 4-przewodowo przy zasilaniu AC. Zmierzysz też offsety i sobie pomiar skompensujesz cyfrowo. Poza tym warto poczytać o mikroomomierzach i stosowanch tam pomysłach. Dokładny pomiar nie musi wymagać dokładnych elementów i voodoo w torze sygnałowym. To jest głównie sztuka kompensacji i autokalibracji. Dlatego zobacz, na co wpadli eksperci, a nie brnij w brute force typu oporniki 0.0001%. Kluczowy jest niski lub choć przewidywalny TCR, a nie dokładna wartość bocznika.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Mierzę 4 przewodowo 24 bitowym przetwornikiem ADC na dzielniku z rezystora

0,01% i PT100 zasilanym z referencjału tego ADC.

Wszelkie odchyłki referencjału kompensują się na dzielniku. Pomiar dokonywany jest 4 kanałowym ADC. Różnicowo 2 kanały na wzorzec 0,01% i 2 kolejne na PT100. Dzięki zastosowaniu układu 4 przewodowego wtrącanie nawet kilkudziesięciu R w obwód(kostki i przewody połączeniowe) nie powinno mieć żadnego wpływu na wynik końcowy.

Każdy z kanałów ma podobną pojemność i prąd upływu a także takie same parametry termiczne.

Oversampling 16k czy 32k próbek wewnątrz samego ADC rozwiązuje problem wszelkich szumów w torze ADC.

Wzorzec i ADC będą poza komorą klimatyczną w stałej temperaturze. Wynik z ADC ma 23 bity znaczące więc 0,01% tolerancja wzorca pozwala mi zakładać że że wynik końcowy będzie w granicach 0,02% dokładności...

Reply to
Rutkowski, Jacek

Ale masz jeszcze miniaturowe bateryjki w postaci termoogniw rozsiane po całym układzie. Przy 23 bitach znaczących i referencji 1V mówimy o różnicy poziomów 120nV. Nie ma szans, byś się jakością konstrukcji zbliżył to takich parametrów. I też nie ma takiej potrzeby, bo te napięcia kontaktowe i offsety mają jakąś ustaloną polaryzację i wartości które się nie zmieniają znacząco w małych skalach czasowych. Pomiar bipolarny i uśrednianie pozwoli się ich pozbyć na etapie przetwarzania cyfrowego, a nie heroicznych rozwiązań konstrukcyjnych. Ciągła autokalibracja znanym prądem pozwoli z kolei przestać martwić się tolerancją i TCR bocznika: 1% będzie dobre, bo ta wartość ma być (w krótkiej skali) stała, a nie znana.

To nie omy są Twoim problemem, tylko napięcia kontaktowe na każdym lucie i złączu. Jakieś 5uV/C dla złącza miedź-cyna. 42 LSB/C. Oraz, być może, upływy izolacji: 1uA na 1 omie to 1uV, czyli 8 LSB.

A wyobrażasz sobie, że woltomierze 7.5 cyfry pewnego renomowanego producenta mają ADC 12 bitów i tor wejściowy na 4066? To nie w liczbie bitów PMPO tkwi sztuczka zrobienia tak dokładnego przyrządu, tylko mądrego podejścia do problemu. Stąd propozycja, byś postudiował rozwiązania ekspertów. Ja wiem o pomiarze bipolarnym, ale jest pewnie jeszcze kilkanaście nieznanych mi sztuczek, które warto rozważyć.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Rozumiem Twoje racje ale jak potrzebuję pomiar w zakresie 100-140R z dokładnością bezwzględną 0,02-0,05% mieć i to z tą dokładnością przez kilka lat (z założenia 5) bo rozjazd tych rezystorów jest na poziomie 0,01%/rok więc sztuczki są ciekawe ale w moim zastosowaniu nie celowe. Pomiary różnicowe mam na wzorcu i na mierzonym PT więc mikroogniwa się równoważą. Po tyle samo punktów styku będzie na jednym i drugim oraz taka sama ilość pól lutowniczych. Bez kalibracji pierwszy pomiar będzie posiadał już właściwą dokładność.

Wiem że dzięki dużej rozdzielczości ADC możliwy będzie pomiar w dużo większym zakresie niż 0,8-1,2 x R wzorca ale naprawdę więcej nie potrzebuję w moim rozwiązaniu.

Z chęcią zobaczę schemat jakiegoś woltomierza 7,5 cyfry jeśli dysponujesz takim ale tylko w celu zaspokojenia ciekawości...

Reply to
Rutkowski, Jacek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.