rezonans i transformator-problem

Mam czujnik ktory ma byc sterowany napieciem 400Vpp 125kHz. Zeby go wysterowac probowalem zrobic trafo na rdzeniu kubkowym(AL=63nH/zw^2),ktory zwiekszal napiecie 12Vpp do 400Vpp. Po wyliczeniu liczby zwojow i nawinieciu okazalo sie ze uzyskuje napiecie rzedu 40Vpp i na dodatek bardzo znieksztalcone. Moje pytanie jest takie: jak zrobic taki dlawik i na co zwrocic uwage, zeby jak najlepiej wysterowac czujnik (pojemosc 2nF,rezystancja rownolegla ok. 400om)?

Dzieki za wszelkie wskazowki. Pozdrawiam Tomek

Reply to
tomkut
Loading thread data ...

Za maly rdzen czy za malo zwojow i sie nasyca ? Przy 125kHz co prawda nie powinno miec miejsca

A ta pojemnosc to w miare stala ? Bo w rezonansie to trzeba albo miec stale parametry, albo regulowac czestotliwosc.

J.

Reply to
J.F.

Musze to uscislic: sygnal 125kHz wysylany jest przez ok 1ms z odstepem

40ms. Pojemnosc jest stala. Tomek
Reply to
tomkut

Na trafo przez 2 stopnie tranzystorowe ma wchodzic fala prostokatna generowana przez procesor. Z trafa sygnal powielony ma sterowac czujnikiem. Nie wiem jaki sygnal bedzie na wyjsciu jezeli na trafo puszcze prostokat. Wydaje mi powinna byc sinusoida bo uklad wyjsciowy (czyli dlawik + czujnik) powinny byc w rezonansie.

Transformator:)

Sygnal 125kHz wysylany jest przez ok 1ms z odstepem 40ms. Takze mocy duzo nie trzeba.

Tomek

Reply to
tomkut

Po trafie bedzie prostokat, no moze troche znieksztalcony. Uklad rezonansowy ladnie wzmocni odpowiednia harmoniczna.

J.

Reply to
J.F.

Kwestia wielkosci cewki tylko.

400ohm przy 125kHz to znowu nie jest tak duzo.

Tylko czesciowo - sporo ograniczen ma charakter termiczny, wypelnienie

1:40 ma swoje dobre strony. Akurat przy trafie to jestem pewien ze 10W by wystarczylo ..

J.

Reply to
J.F.

Ten uklad z dlawikiem juz dziala w jednym urzadzeniu,takze schematu jestem pewien. Potrzebuje tylko odtworzyc transformator. Nie chce rozwijac trafa z urzadzenia wzorcowego. Czy moglibyscie rzucic jakies propozycje rdzenia, ktory powinienem zastosowac (chodzi mi o parametr AL oraz o rodzaj materialu z jakiego ma byc wykonany rdzen: F1001, F2001,F3001 czy jakis inny). Czy wazna jest np. grubosc drutu, ktorym mam nawinac to trafo, czy ta grubosc wplywa na parametry cewki.

Tomek

Reply to
tomkut

On Behalf Of tomkut

Rezystancja, a impedacja uzwojenia to dwie różne sprawy. Grubość drutu ma duże znaczenie, ale jest to dyskusyjne. Generalnie czym mniejsza rezystancja, a większa impedancja tym lepiej, bo lepiej można wykorzystać cewkę. O ile w danym układzie o _to_ chodzi. Czasami używa się rezystancji do ograniczenia prądu, np. dla małych częstotliwosci, gdzie energia zmagazynowana w cewce stosunkowo wolno sie rozładowuje.

Jeśli kopiujesz układ to musisz skopiować go dokładnie.

pzdr Artur

Reply to
ziel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.