Resetowanie sie programatora czasowego

Do sterowania lampą akwariową (oprawa z klasycznymi statecznikami magnetycznymi i bimetalicznymi starterami ze świetlówkami podmienionymi na retrofity LED) kupiłem elektroniczny sterownik PC-ELE724-00

formatting link
Taka ciekawostka LEDY w nocy nieco się żarzą (jak gwiazdy na niebie), "od zawsze" bo kiedyś na zwykłym zegarze mechanicznym też jarzyły się świetlówki. Niestety przy jakichś manipulacjach w szafce parę razy ten nowy sterownik mi się zresetował, do tego nie włączył lampy rano resetując się sam w nocy, po resecie ustawia się na Monday i zaczyna od godziny 0:00. Proste? Zimny lut lub nieopatrznie nacisnąłem jakiś guzik... No to kupiłem inny sterownik LXU03
formatting link
(przy tym w nocy LED-y retrofitów żarzą się znacznie mocniej, niż przy poprzednim sterowniku - coś jak światło księżyca, da się obserwować akwa w nocy, co samo w sobie nie jest przeszkodą lecz zaletą pod warunkiem, że nei ucierpi trwałość elektroniki drogich retrofitów LED). i... to samo :-o. Manipulowałem coś przy oprawie (włączałem i wyłączałem) i... sterownik zresetował ustawienia (poniedziałek godz. 0:00) :-0. Klapka nad klawiaturą zamknięta, więc przypadkowe wciśnięcie któregoś z przycisków wykluczone. Wygląda na to, że obydwa sterowniki mają tę samą elektronikę (klawiatura, ekran LCD). PYTANIE: Jak to możliwe, ze zegar sterujący resetuje się po wystąpieniu jakiegoś zjawiska po stronie odbiornika?? Moc oprawy to nominalnie 50 wat (pestka przy 3600 watach dopuszczalnych). Może winny jest tradycyjny magnetyczny balast i jakieś indukujące się wysokie napięcie uderzające po zasilaniu z lampy w sterownik? Na to wskazywałby reset przy włączaniu-wyłączaniu światła wyłącznikami na oprawie. Jedynym wyjściem byłby zegar mechaniczny? Może próbować zamienić miejscami Live i Neutral na zasilaniu?

Reply to
ąćęłńóśźż
Loading thread data ...

Ciekawe ... jakis kondensator przeciw iskrzeniu stykow?

Calkiem mozliwe.

Kup sobie mechaniczny, a nawet dwa, bo jutro moze zabraknac :-)

Albo kup sobie jakies smart gniazdko, gosund, melink - moze bedzie lepiej :-)

Jak masz LED ... moze mozna zdemontowac. No wlasnie - zdemontuj/zewrzyj i zobacz co bedzie ...

Niewykluczone ... ale powinien byc odporniejszy.

J.

Reply to
J.F

Skoro LED to po co ten balast?

Reply to
Marek

To są retrofity wkładane w oprawę świetlówkową bez jej zmian. Jak będę miał kaprys (albo retrofit się zepsuje, a drogie są) to znów włożę porządną świetlówkę akwarystyczną T-8. V.2, można je wkładać w oprawy świetlówkowe z klasycznym balastem i starterem, jak i w nowsze z elektronicznym (z elektronicznymi retrofity mają większe problemy).

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

No cóż, resety od układu zapłonowego świetlówek u takich timerow się zdarzają, mam kilka u siebie w akwarium. Najbardziej odporny wydaje się taki kupiony gdzieś w połowie lat 90 Metronu, który za backup czasu używa jedną baterię AAA. Dziś chyba nie do dostania. Najgorszy jaki miałem to taki potrójny w jednej obudowie (3 niezależne timery) kupiony w 2000r. Praktycznie codziennie przy włączaniu lub wyłączaniu świetlówki ok 20W wieszał się lub resetował. Rozwiązaniem problemu resetu jest timer mechaniczny ale ma wadę, że przy przerwach w dostawie prądu musisz mu na nowo ustawić bieżący czas bo przesuną się godziny off/on.

Co do retrofitów. Polecam akwarystyczne LED ale koniecznie z możliwością ustawiania temperatury barwowej (np. marki Chihiros WRGB II lub tańszy model ARGB). Rośliny, ryby, krewetki (szczególnie te naturalnie czerwone) pięknie się wybarwiają. Kilku akwarystów, którzy mnie odwiedzili nie rozpoznali popularnych gatunków typu bystrzyk Amandy w tym świetle (wybarwia się fantastycznie). Na prawdę polecam. Nie potrzebują timera (maja własny), dodatkowo masz bezstersującą symulacje wschodu/zachodu.

Reply to
Marek

Przynajmniej to się wyjaśniło: zamiana miejscami P i N (obrócenie wtyczki zegara w gniazdku 230V) wygasiła "nocne" jarzenie się LED-ów. Ciekawe, czy takie przełączenie zapobieże również resetowaniu się zegara przy włączaniu/wyłączaniu oprawy świetlówkowej? Zrobię próby.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Mam do wyboru oddać zegary elektroniczne i wrócić do mechanicznych, albo kombinować :-o. Myślisz, że wpięcie między zegar, a oprawę z balastami magnetycznymi listwy przeciwprzepięciowej pomoże? W mechanicznych denerwowało mnie m.in. spóźnianie lub przyspieszanie i niedokładność (tam gdzie mam 2 taryfy energii) - lecz obiło mi się o uszy, że i elektroniczne potrafią się spóźniać lub przyspieszać.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

poniedziałek, 31 stycznia 2022 o 13:09:58 UTC+1 ąćęłńóśźż napisał(a):

Coś ci się kolego pojebało. Mechaniczny ma synchroniczny silniczek. A stabilność sieci jest w przeciągu roku lepsza od każdego kwarcu zegarkowego.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2022-02-01 o 02:09, KANALIA* Zenek Kapelinder bełkocze:

buuhahhahahhahahhahaaa. kolumb się nowy narodził! ;-))))

Reply to
Runt

No chyba, ze kwarc dobry, a rok zly. Albo prad wylaczą.

J.

Reply to
J.F

Specjalnie głupi nie jesteś a czasami zajebiesz jak chory w kubeł. Wybieraj co lepsze. Czy jak dobry prąd wyłącza raz na dwa lata czy jak trzy razy dziennie włącznik się resetuje?

Reply to
Zenek Kapelinder

Jak sie resetuje trzy razy dziennie, to oczywiscie wybor jest prosty. Ale jak sie resetuje co 3 miesiace, a prad wyłączają co 2 ? :-)

J.

Reply to
J.F.

wtorek, 1 lutego 2022 o 15:50:04 UTC+1 J.F. napisał(a):

W Pakistanie na prowincji mieszkasz?

Reply to
Zenek Kapelinder

Próbuj. Timer timerowi nie równy. Kup kilka, przetestuj i zostaw sobie taki co nie jest wrażliwy na zapłon swietlowki

Owszem ale nie więcej niż kilka minut po kilku miesiącach. IMHO w przypadku akwarium nie ma większego znaczenia.

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.