Re: Przetwornica na kilkanaście transformatorów

>> Po wtornej stronie?

>> Zwłaszcza po wtórnej. Zastosowania tego sygnału będą różne (wzmacniacze >> magnetyczne, sterowniki izolowane bramek itp.), ale w kilku miejscach >> trzeba będzie zrobić 20V z izolacją w postaci drutu TIW. Duża >> przekładnia na rdzeniu mi się może fizycznie nie zmieścić, a wtórnych >> będzie 4 -- stąd kombinacje. >>> Bo po pierwotnej, to jak nizsze napiecie, to mniej zwojow. >> Problem jest z wtórnymi. A po pierwotnej -- przekładnię opisuje >> zależność liniowa, ale indukcyjność uzwojeń już kwadratowa. Przy nieco >> większej liczbie zwojów znacznie spada więc prąd magnesujący. > Roman moze lepiej napisze, ale na moj gust - po pierwotnej stronie > okreslone pole magnetyczne wywołują amperozwoje,

Ale po co liczyć od dupy strony? Amperozwoje (niedokładnie) liczy się dla dławików i topologii na nich opartych - np. flyback, gdzie energia gromadzona w polu jest przekazywana dalej. W normalnym transformatorze liczy się V*s czyli słynny wzór - dla prostokąta: n = U/(4*f*B*S).

(dla sinusa: n = Urms/(sqrt(2)*π*f*B*S))

a po wtornej - to pole magnetyczne z rdzenia wywoluje skutki.

Jak się dobrze przyjrzeć, to nie wiadomo co jest skutkiem a co przyczyną - prąd pierwotny jest sumą (wektorową oczywiście) prądu magnesującego i przetransformowanego prądu wtórnego.

Wiec oczywiscie nizsze napiecie to wiekszy prad, ale bez jakis > drastycznych skutkow, chyba ze miedzi malo, a lakieru duzo.

To już nie lakier ale teflon. Bardzo dużo. Typowy TIW ma izolację o grubości 0.1 mm. To zwiększa średnicę o 0.2 mm. Drucik miedziany 0.2 mm TIW ma zewnętrzną średnicę 0.4 mm i łączny przekrój to 3/4 teflonu i 1/4 miedzi...

A indukcyjnosc w transformatorze to malo istotna, chyba ze na jałowym > biegu.

Istotna tez z innych powodów - Stosunek indukcyjności rozproszenia do magnesującej wyznacza stratę napięcia, którą trzeba uwzględnić. Itd.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

To swoja droga, ale zobacz co Piotr chce - boi sie, ze zmniejszenie napiecia po pierwotnej stronie doda mu tyle zwojow, ze sie wtorne nie zmiesci.

A tymczasem na moj gust - mniejsze napiecie to trzeba mniej zwojow po pierwotnej stronie. Grubszym drutem. Wtórne bez zmian.

Ok, to moglby byc problem w takim wypadku ... tylko jak pisze - IMHO - wtorne bez zmian, na pierwotnym mniej zwojow.

Podejrzewam, ze sie podobnie kompensuje w tym przypadku, i nie bedzie wiekszego wplywu na wynik koncowy..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.