Re: Projektor ASK Proxima C160

PAndy pisze:

:-o A z czego to wynika? DVI i HDMI to przecież ten sam protokół (tylko inna wtyczka).

Reply to
Adam Dybkowski
Loading thread data ...

PAndy pisze:

Heh, przecież ten "liniowy sygnał analogowy" YPbPr (komponent) też musisz z czegoś uzyskać. Np. odtwarzając płytę DVD lub BD. Myślisz, że tam jest zawarte więcej informacji o kolorze, które giną przy połączeniu cyfrowym?

W HDMI może być przesyłany kolor komponentowy lub RGB. Nie mogło tego połączenie DVI? Dopiero w HDMI 1.3 pojawiła się możliwość transferu koloru 30-, 36- i

48-bitowego RGB (16 bitów na każdy kanał koloru). A to już zakasowało na amen stary analogowy kabel komponentowy.
Reply to
Adam Dybkowski

PAndy pisze:

Dużo nie zyskujesz, kosztem właśnie dodania szumu w sygnale analogowym. Wg mnie lepiej oglądać dokładnie to, co zamierzył twórca (lub człowiek przygotowujący płytę DVD), niż "wartość dodaną" w postaci analogowego szumu nałożonego na początkowo cyfrowy przekaz, a potem przetworzonego spowrotem do postaci cyfrowej (przez telewizor). Dodawanie szumu bardzo dobrze sprawdza się przy kwantowaniu sygnałów wolnozmiennych i okresowych (wielokrotne spróbkowanie stałego napięcia z nałożonym szumem daje wynikowo większą rozdzielczość niż ma sam przetwornik A/C) - ale w przypadku obrazu tylko zakłóca przekaz.

W sumie idealnym rozwiązaniem byłoby zintegrowanie dekompresora MPEG2 w samym telewizorze, w którym już na drodze czysto cyfrowej byłaby wykonywana konwersja przestrzeni kolorów i skalowanie na natywną rozdzielczość matrycy telewizora. Odtwarzacz DVD pozostałby tylko transportem (podobnie jak w przypadku np. odtwarzania płyt CD Audio przez cyfrowe wyjście S/PDIF). W rzeczywistych jednak warunkach ta idealna sytuacja się nie zmienia - wynik dekompresji MPEG2, przeskalowany ew. do innej przestrzeni kolorów (RGB lub rozszerzonego RGB) jest wysyłany cyfrowo przez HDMI, a telewizor zajmuje się skalowaniem obrazu do rozdzielczości ekranu.

Pozostaje koszmarny problem z usuwaniem przeplotu, który właściwie dopiero został rozwiązany w płytach niebieskolaserowych (obraz zapisany od razu progresywnie w 1080p/24 a nie w PALu/NTSC z przeplotem).

Dlatego dobrze, gdy urządzenie umożliwia opcjonalne zwiększenie głębi kolorów na wyjściu (jeżeli odbiornik to potrafi łyknąć).

BTW: Pierwszy z brzegu budżetowy odtwarzacz DVD z wyjściem HDMI (Pioneer DV-400) umożliwia wybranie kolorów komponentowych, RGB albo rozszerzonego RGB na wyjściu HDMI - i to wszystko przy 8 bitach/kanał.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.