Radio w telefonie komórkowym

Hej, czy odbiorniki radiowe w tel. komórkowych to klasyczne układy, czy jakoweś software defined radia?

Reply to
Piblokto
Loading thread data ...

Thu, 09 Jul 2009 21:24:12 +0200 Piblokto snipped-for-privacy@gazet.pl napisał:

Oglądałem dawno temu schematy jakiejś Nokii z radiem i wyglądało standardowo, jakieś ceweczki, scalak strojony po I2C itp. najlepiej pościągaj schematy i pooglądaj - sam się dowiesz. Może np. w nowszych jest SDR?

Reply to
__Maciek

Kiedys nec robil mini chipy, mialy prawie wszystko na pokladzie. RDS i rozne bajery.

Czulosc mojego teleofnu (k550i) jest znacznie lepsza a dzwiek super (bez szumow) niz wieza panasonica 15letnia :-(

Postep zaskakujaco - zaje***sty.

Reply to
Papkin

__Maciek pisze:

Oglądam schemat N81 i kurde, scalak praktycznie bez zewnętrznych elementów. Się porobiło. ;)

Reply to
Piblokto

Papkin pisze:

Mam podobne wrażenie (W200i). Kawałek skłębionego kabla od słuchawek jako antena i odbiór stereo bez zakłóceń. Sprawdziłem jeszcze profesjonalny rejestrator cyfrowy z wbudowanym odbiornikiem, który cztery lata temu kosztował prawie 3 tyś. i tu porażka - szumy, często przechodzi w mono, duży wpływ skłębienia kabla słuchawek na odbiór.

Reply to
Piblokto

Thu, 09 Jul 2009 23:06:52 +0200 Piblokto snipped-for-privacy@gazet.pl napisał:

A moja N6230i często przechodzi w mono i łapie szumy jak cholera, a do tego jakość dźwięku jest kiepska, nawet na lepszych słuchwkach dołączonych w miejsce oryginalnych "pchełek".

Dokładnie tak mam w swoim telefonie. No ale do normalnego słuchania radia to mam Grundig Yacht Boy 80 - to jest sprzęt! :-)

Reply to
__Maciek

Piblokto pisze:

Zupełnie standardowe scalaki - obejrzyj schematy komórek (w dokumentacji serwisowej) to zobaczysz, jak to jest zrobione w praktyce. Przykładowo w Nokiach 8310 i 6510 radio FM było oparte o układ TEA5757HL. W nowszych modelach (np. iPod Touch / iPhone) stosuje się układy bardziej zintegrowane, np. Wifi+Bluetooth+radioFM takie jak Broadcom BCM4325.

Reply to
Adam Dybkowski

Piblokto pisze:

Napisz konkretne oznaczenie.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

D6000 BTHFM

formatting link

Reply to
Piblokto

Piblokto pisze:

Może to moduł, a nie scalak?

Reply to
Piblokto

Fri, 10 Jul 2009 00:01:09 +0200 Piblokto snipped-for-privacy@gazet.pl napisał:

To co jest na stronie 33 a wcześniej schemacie blokowym na s.18? Wygląda na moduł Bluetooth połączony z radiem. Jest to cały moduł (pewnie produkowany przez zewnętrzną firmę) więc nie ma jego schematu.

Okazuje się że takie istnieją i nawet mają wszystko w jednym scalaku

formatting link

Reply to
__Maciek

__Maciek pisze:

W tym:

formatting link
wygląda na SDR.

Reply to
Piblokto

Użytkownik Piblokto napisał:

Się porobiło... Parę takich scalaków rozbierałem, wszystkie cewki wewnątrz. O przepraszam, jeden miał indukcyjność heterodyny zrobioną na nawróćce bondingu - znaczy heterodyna w układzie multiwibratora LC przeciwsobnego i dwa bondingi do zasilania jako dwie połówki indukcyjności - trochę oszczędzili na dzielnikach częstotliwości w ten sposób, cewki na chipie pozwalają generować od pojedynczych gigaherców i dla pasma 88 - 108MHz trzeba to trochę podzielić. Dalsza filtracja - króluje układ homodyny kwadraturowej (koszmarny w realizacji dyskretnej ale genialnie się sprawdzający w układzie scalonym), czasem (ale to raczej w analogowych odbiornikach TV a nie w radyjkach FM się spotyka) normalna superheterodyna z filtrami p.cz. na żyratorowo realizowanych indukcyjnościach. W homodynach kwadraturowych często po stronie basebandu nie robi się analogowego przesuwania fazy tylko daje się dwa ADC i rozplątuje dalej cyfrowo... Przesuwanie fazy w basebandzie to duże pojemności, zewnętrzne, kosztuje element i kosztuje montaż - a cyfrowo wszystko na chip wchodzi, w układzie scalonym i tak droższa jest obudowa od chipu... Na dokładkę jak wszystko na chipie zrobimy to obudowa ma mniej wyprowadzeń - czyli jest tańsza.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Adam Dybkowski pisze:

Od kiedy to iPhone ma radio FM? Chyba coś Ci się pomyliło. ;) Apple jakoś się nie garnie do zamknięcia w obudowie swojego urządzenia wszystkiego co tylko się da. ;)

Chociaż z tą integracją to prawda - smutna prawda. Weźmy na ten przykład produkty HTC. Jeszcze kilka lat temu używali procesorów XScale, które były tylko procesorami. DO tego szedł osobny chip odpowiedzialny z GSM, WiFi, Bluetooth itp. Efekt: niesamowita wydajność. Obecnie cała ich produkcja opiera się na prockach firmy Qualcom, które mają wszystkie moduły zintegrowane (co do radia FM, które posiadają niektóre z nowszych modeli nie jestem do końca pewien). Efekt jest taki niestety, że działa to strasznie w porównaniu ze starszymi urządzeniami. Ostatnio ze znajomymi robiliśmy Benchmark TCPMP na kilku urządzeniach. Nowy Diamond II przegrał kilkoma punktami z paroletnim HTC Wizardem. Sęk w tym, że Wizard ma 195 MHz procesor OMAP, Diamond II Qualcoma taktowanego na ponad 500 MHz. :) W dodatku nie tak dawno to OMAP był symbolem powolności w porównaniu do XScale. PDA z procesorami Intela wybiły się zdecydowanie, osiągając kilkakrotnie wyższe wyniki niż wspomniane powyżej urządzenia. :)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "__Maciek" snipped-for-privacy@cyberspace.org napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

No właśnie ten Grundig Yacht Boy 80 mnie zainteresował. Mam kolegę, Rosjanina z Krasnojarska - to sam środek Syberii - i chciałbym mu kupić na prezent jakieś radio z dużą ilością fal krótkich. On słucha stacji chińskich, japońskich i koreańskich, bo zna te języki. Czy ten Yacht Boy 80 ma podwójną przemianę częstotliwości. Chciałbym mu kupić coś dobrego...

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:h36t9q$c1n$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

To mu kup typowy odbiornik radiokomunikacyjny zamiast radiofonicznego.

Reply to
u

Użytkownik "u" snipped-for-privacy@wx.yz napisał w wiadomości news:h370bb$guv$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

Już patrzyłem na sprzęt Yaesu - nie stać mnie... :-)

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Atlantis pisze:

Rzeczywiście chodzi tylko o iPoda (model Touch).

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:h36t9q$c1n$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Zainteresuj się Sangeanem ATS-803A lub jego wieloma klonami (zwykle w nazwach też mają 803, choć chyba jest jakiś klon Realistic pod inną nazwą). Nie wiem, czy ktoś to produkuje jeszcze, ale odbiornik zbiera dość dobre opinie i jest dość tani. Ma podwójną przemianę i PLL ale filtry wejściowe typowe dla plastikowego g :). Aha, jest jeszcze jedna opcja, niezbyt może mobilna, ale też tania - Radmorowska przystawka KF 5421/5422. Podwójna przemiana, porządne filtry zakresowe i zajebisty wygląd z lat 80, niestety bez PLL i to się odczuwa...

e.

Reply to
entroper

Krzysztof Tabaczynski pisze:

poszukaj choćby używanego Sony ICF-SW7600. Robiony był w różnych wersjach, osobiście kupiłem na ebay-u najstarszą i bardzo go sobie chwalę. Wersja 7600G/GR jest ponoć jeszcze lepsza, bo posiada synchroniczny demodulator AM.

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.