[pyt] Antena Motylkowa - jeśli znasz j.angielski

Witam grupę! Mam pytanie do osób, które znają trochę język angielski. Jestem w trakcie wykonywania anteny motylkowej. Mam problem ze znalezieniem materiałów, w których miałbym konkretnie podane zależności między wymiarami, a długością fali na jaką jest konstruowana dana antena. Szukając, znalazłem w końcu książkę anglojęzyczną, która napisała coś takiego:

formatting link
Na scanie podkreśliłem na czerwono fragment tekstu, który wydaje mi się trochę niezrozumiały. Ja rozumiem podkreślony fragment w sposób następujący: kompromisowe wartości alfa są w przedziale 60-80 stopni, mogą być użyte wartości, dla długości A, dochodzące do alfa=210stopni ... tu moje rozumienie się kończy ... W nawiasie napisali (or 0,58*lambda) ... Tu się zgubiłem ... Czym jest to 0,58* lambda ? Czy 0,58*lambda jest długością A ? Czy dobrze zinterpretowałem tekst, że alfa może dochodzić do 210 stopni ? - raczej nie, bo przecież 210 stopni to już jest ponad pół okręgu ... W związku z tym czego dotyczy to 210 stopni o którym piszą ... Nic z tego nie rozumiem ... wiem tylko tyle, że znam lambdę - długośc fali i chcę dobrać rozmiary ... ale jak ? Z góry dzięki za wszelkie wskazówki! Pozdrawiam!

Reply to
Grzech
Loading thread data ...

Użytkownik "Grzech" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news:dpp0vk$i3a$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wygląda na błąd drukarski, skutkiem czego wyszło zdanie bez sensu...

BTW - bawiłem się w takie anteny jakieś 20 lat temu - wyniki były całkiem zachęcające. Opierałem się na książce K. K. Streng "Odbiór telewizyjny na falach decymetrowych", z początku lat 60-tych.

Reply to
Jd.

Oto co Jd. napisał:

IMO to jest jakiś błąd, bo tekst przypisuje odcinkowi wartość kątową. No, a lambda to długość fali i jej ułamek może oczywiście stanowić miarę odcinka.

Reply to
Jacek Maciejewski

Grzech w news:dpp0vk$i3a$ snipped-for-privacy@news.onet.pl napisał(a) był(a):

Na rysunku 6.4 wartość "a" (alfa) jest wartością kąta rozwarcia krawędzi promiennika. Natomiast "A" (duże A) jest wartością długości fali "lambda" ( tutaj 0,58 ). Autor użył tutaj trochę przestarzałego określenia długości fali w stopniach. Wygląda to tak: 1 (lambda) = 1 (pi) = 360 stopni. Dowód: 210 stopni / 360 stopni = 0,58333... -> ca.0,58 pi. BTW. Kiedyś używano jeszcze zamiast megahercow, megacykle na sekundę a pojemność kondensatorów (nawet zwijanych) w centymetrach.

Pozdrawiam.

Reply to
*Y.Q.*

To chyba efekt tłumaczenia z rosyjskiego.

Reply to
William

William w news:dpt462$pm9$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl napisał(a) był(a):

Nie. Czysta kalka z UK. Jeszcze z przed II WS.

Reply to
*Y.Q.*

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.