Przezwajanie przekładnika prądowego

Czołem,

nie robiłem tego nigdy, nie wydaje się to rocket science, ale proszę o ewentualne poprawki i sugestie.

Pacjent to przekładnik prądowy 15A/5A, z rozbieralną obudową i toroidalnym obwodem magnetycznym. Uzwojenie pierwotne ma 20 zwojów drutu średnicy 2x1.7 mm, co daje jakieś 4,53 mm^2. Chciałem zmienić przekładnię na 10A/5A, w tym celu muszę nawinąć w pierwotnym 30 zwojów drutu o przekroju 3.0 mm^2. Dotąd wydaje się wszystko dobrze policzone, ale czy mogę użyć w uzw. pierwotnym *linki* LY 4.0 mm^2, albo aby było jeszcze wygodniej LY 2.5 mm^2 ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2022-09-22 o 16:30, PeJot pisze:

Przecież to nie ma znaczenia czy linka czy drut, liczy się przekrój i liczba zwojów. Linka jest droższa dlatego tam nie występuje.

Reply to
Janusz

A dlaczego nie 1.5 mm²? Wystarczy w zupełności.

Pamiętaj, żeby nigdy nie włączać w obwód nieobciążonego przekładnika, szczególnie takiego o dużej przekładni Ns/Np.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 23.09.2022 o 12:55, RoMan Mandziejewicz pisze:

Może i wystarczy, 1.5 mm^2 ładniej by się układał na rdzeniu, ale w jednostkowym wykonaniu nie muszę się przejmować kosztami. Zobaczę, jak LY będzie się źle układać, zejdę do 2.5 mm^2.

Dla mnie to jest oczywista oczywistość, ale niektórzy los monteros uważają że jak przekładnik iskrzy to znaczy że działa.

Reply to
PeJot

Może się nie łapie na limit 2000kW? ;-P

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.