Przetworniczka +/-5V z dwóch baterii 1.5V

Chciałbym uzyskać źródło +/- 5V o wydajności 200mA z dwóch baterii 1.5V (zwykłe paluszki). Może ktoś zaproponuje tani układ na którym można to zrobić.

Widzę że są przetworniczki które były by dobre

formatting link
ale one są za drogie.

Myślałem też o układzie max1674 bo jest tani tylko że daje jedno napięcie :(. Tak się zastanawiam czy nie dało by się jakoś zastosować dwóch układów max1674 w jakiejś konfiguracji z dwiema bateriami po to aby uzyskać napięcie

+5V oraz -5V ze wspólną masą. Czy takie przetworniczki można ze sobą łączyć szeregowo tak aby pomiędzy nimi zrobić masę? Wydaje mi się że to możliwe (i może nawet działać ale w praktyce podejrzewam że nienajlepiej albo w ogóle).

Napięcie +/-5V potrzebne jest mi do zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Rozwiązanie musi także być wydajne. Tak aby prąd z baterii niepotrzbnie się nie marnował.

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Użytkownik "Kurciok" snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> napisał w wiadomości news:elint7$7e8$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

popatrz co robi maxim

formatting link

Reply to
nuclear

Trochę poszukałem i znalazłem np. coś takiego jak

formatting link
tyle że to trochę bez sensu. Bo najpierw musiałbym podnieść napięcie do 5V na max1674, później zastosować max1681 jako inverter. A następnie dać po dwa stabilizatory. Ponieważ napięcie na max1681 strasznie się zmienia wraz z obciążeniem :(. A stabilizatory pewnie by jadły prąd nawet bez obciążenia. Całość pewnie kosztowała by niewiele mniej niż ta przetworniczka do której linka podałem wcześniej za 50zł.

Reply to
Kurciok

Mon, 11 Dec 2006 05:44:21 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Kurciok" snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

MC34063 ?

Reply to
BLE_Maciek

Za duże. Nie ma może gdzieś zintegrowanych przetworniczek tyle że w rozsądnej cenie powiedzmy do 20 zł? Mogę sobie to sprowadzić.

Reply to
Kurciok

Mon, 11 Dec 2006 14:33:01 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Kurciok" snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Majn gat, co za czasy, scalak w SO8 + mini trafo na toroidzie + parę elementów to już za dużo :-) No to może

formatting link
- mają jakieś przetworniczki

No to może Traco Power, ale za cenę nie ręczę :-)

Reply to
BLE_Maciek

Tylko po co to :) Prosty argument jak to ma być tej wielkości to już lepiej użyć dwóch bateri na 9V :) połączyć je szeregoewo i wyprowadzić masę pomiędzy nimi. Po to szukam przetworniczki do baterii 1.5V aby całość była mała.

Reply to
Kurciok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.