Przejściówka joystick USB--->gameport ?

Witam, Dostałem (do przetestowania) joystick Trust QZ500 z łączem USB. Działa, Windows XP go zaakceptowało od kopa, Windowsowy tester (pod "Kontrolery gier / właściwości) pokazuje, że wszystkie przyciski, przepustnice etc. są sprawne. OK, ale jak podczepiś taki joystick do jakiejś gry, nie mam gry obsługującej go bezpośrednio, tylko takie, reagujące na joystick w gameport. Przeszukałem sieć - jest mnóstwo przejściówek z joystick (z gameport) do USB, ale w odwrotną stronę - ani śladu.

Istnieją scalaki USB<->RS232, może istnieje również coś między USB (w urządzeniu) a gameport (w PC)?

Czy ktoś mógły, proszę, podać namiary na takie cosik?

Antek

Reply to
Antek Laczkowski
Loading thread data ...

to musza to byc stare gry jak cholera... musialby miec taki "box" przetworniki C/A (gameport to analogowe ustrojstwo ogolnie) i inne takie, host USB tez. Nie latwo, moze jakies emulatory na drodze programowej?

Reply to
Papkin

Użytkownik "Antek Laczkowski" snipped-for-privacy@poczta.wyrzuc.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@dom.home.aster.pl...

Coś mi się wydaje, że joy na USB gada z komputerem własnym protokołem, a sterowniki to tłumaczą. Jak by tak było, nie ma szans na sprzętowe tanie rozwiązanie. Ale mogę się mylić.

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable

Nie wiem dlaczego, ale Antek Laczkowski uważa, że :

Odpalasz te gierki pod czystym DOSem?

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

Od czasów windowsa 95 gry nie czytają joysticka z game portu tylko przez API widnowsa.

Reply to
William

czyli rozumiem ze teraz to wystarczy odpowiedni sterownik i mozna nawet przycisk na obudowie potraktować jako joystick? czyli mozna zrobić dowolny joystick, np na rs i wysatrzy odpowiedni sterownik i grze powinno byc wszsytko jedno? dobrze to rozumiem?

Reply to
nuclear

tak. Urządzenie klasy joystick po prostu podaje ile ma osi, wartość każdej osi i wartość przycisków. To, skąd sterownik te wartości wytrzaśnie, to już gry nie obchodzi, możesz nagrać je na magnetofon i przez kartę dźwiękową samplować i podawać się za joy'a

Reply to
Marek Lewandowski

Dnia 10-02-2007 o 17:27:08 Marek Lewandowski snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dzięki! To cenna wiadomość. Czyli albo muszę szukać odpowiedniego drivera (może ktoś już napisał) albo zacząć się uczyć, jak pisać drivery pod Windę. Pod czystym DOS'em raczej software'm tego nie ugryzę, bo stare gry mogą czytać wprost z portu - chociaż podobno jest w BIOS'ie przerwanie, podające stan joystick'a, jeśli gra go używa, to ją dorwałem. Antek

Reply to
Antek Laczkowski

Antek Laczkowski napisał(a):

1) Taniej będzie kupić joystick na gameport niż zrobić konwerter USB->gameport. 2) Chcesz napisać własny sterownik pod Windows XP emulujący port drukarki dla gier DOSowych? No to powodzenia. Zgłoś się za rok i powiedz, jak Ci poszło, szybciej raczej nie ma szans tego zrobić (szczególnie że wcześniej nie pisałeś sterowników pod Win).
Reply to
Adam Dybkowski

Dnia 11-02-2007 o 04:02:29 Adam Dybkowski snipped-for-privacy@45wp.pl napisał(a):

Nie to. Chcę napisać sterownik pod Win, czytający USB poprzez istniejący sterownik joystick'a USB a emulujący gameport, jak najbardziej pod Win. Co do DOS'u - chcę przechwycić przerwanie BIOS obsługujące gameport i emulować go, ale czytając z USB.

Ten joystick dostałem tylko do sprawdzenia, czy działa, później i tak idzie do dzieci znajomego (które będą pewnie miały nowe gry). Chcę tylko "naumieć się" USB w różnych systemach, bo mi to potrzebne do starego systemu QNX.

Antek

Reply to
Antek Laczkowski

Co ty w koncu chcesz zrobic - koniecznie uruchomic jakas prehistoryczna gierke w okienku dosa ?

Producent joystika na pewno odpowiednie drivery zrobil, a moze nawet microsoft je zrobil, teraz potrzebujesz tylko windowsowa gre. Taka raczej z czasow Win98 niz win3.1, nie wiem jak z rokiem 1995 ..

Ale to pewnie zupelnie inny problem :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 12-02-2007 o 18:12:02 J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Chciałem - ale widzę, że mam za dużo niewiadomych i zostawię ten pomysł

- zrobić taki driver do Windows, aby gra (stara) widziała joystick w porcie gier, a tymczasem naprawdę byłby czytany joystick na USB. Ale to nie ma sensu, musiałbym znać protokół, jak joystick USB gada z Windows, lepiej już poświęcę czas na zgłębianie powiązań USB-ASPI (mam gdzieś na dyskietkach źródła podobnego kodu pod DOS-em).

Jak będę wiedział, jak przeczytać przez USB cokolwiek, chociażby sprawdzić, co jest do niego podłączone, to będzie mój pierwszy sukces :) Od driverów narazie się odczepiam.

Antek

Reply to
Antek Laczkowski

Podejrzewam ze poznac co leci po USB jest prostsze niz dowiedzenie sie jak dolozyc symulacje portu gier do windowsa :-)

Odpowiednia modyfikacja funkcji BIOS okienka DOS tez jest chyba nietrywialna do realizacji - a wiekszosc gier chyba z tego nie korzysta.

A swoja droga - Windows nie ma takiej emulacji wbudowanej ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. przemówił ludzkim głosem:

Po co wyłamywać otwarte drzwi. Przecież można skorzystać z dosboxa

formatting link

Reply to
Zbych

Dnia 12-02-2007 o 19:53:21 J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Podejrzewam ze poznac co leci po USB jest prostsze niz dowiedzenie

To będę wiedział, jak zgłębię tajniki USB :)

Nie jest to dla mnie takie oczywiste: O ile się nie mylę, analogowy joystick tworzy, wraz z kondziołem na karcie / płycie głównej układ RC, stała czasowa tego układu określa czas impulsu uniwibratora i stan tego ostatniego się czyta. Bardzo stare programy robiły to w software'owej pętli, ale gdzieś w okolicach AT do BIOS'u została dodana procedura, która czyta joystick niezależnie od taktowania procesora. Jak ona to robi - nie wiem. Gry, które "chciałyby być" przyszłościowe (wtedy) mogłyby uniezależnić się od częstości procesora wykorzystując właśnie w/w procedurę. To czywiście jest gdybanie.

Gmerałem w sieci i nie natknąłem się na taką informację, ale jeszcze poszukam pod tym kątem. Poza tym mam lekturę polecaną przez 'Zbych'a (dosbox), jak ją zgłębię, może będę pisał mądrzej :)

Na 'teraz' mam do napisania stronę www dla kolegi i naprawę wzmacnacza dla sąsiadki (patrz temat z 'UNITRA' w tej grupie). Do USB jeszcze wrócę.

Antek PS: Nie ma to jak dorabiać na szaro/czarno na bezrobociu

- żyje się na socjalnym dołku, ale ma się duzo czasu...

Reply to
Antek Laczkowski

Zaloze sie ze w softwareowej petli :-)

Raczej poszly przeciwnie - wlasnej obslugi. BIOSa kto mogl omijal :-)

Tak czy inaczej - chyba sie trzeba duzo naczytac zeby napisac programik ktory w okienku DOS zainstaluje sie rezydentnie jako usluga bios i skorzysta z api win32.

Pare trafien z google:

formatting link

J.

Reply to
J.F.

Antek Laczkowski napisał(a):

Klasa USB HID (Human Interface Device) jest bardzo dobrze udokumentowana. Możesz ściągnąć źródła FreeRTOS i tam w przykładowych programikach masz symulację joysticka przez port USB (dla procesora AT91SAM7S64). Gadanie każdego joysticka USB z Windows jest całkiem standardowe (zmienia się tylko liczba osi i przycisków oraz dodatkowe gadżety typu ForceFeedback) ale niech tym się martwi gotowy sterownik.

Jeżeli z poziomu aplikacji okienkowej chcesz zagadać z joystickiem, sensownie będzie do tego celu użyć mechanizmów zapewnianych przez DirectX (dokładniej DirectInput). Można oczywiście też starą metodą API.

Reply to
Adam Dybkowski

To są zwykle bardzo stare gry, które spokojnie da się uruchomić na emulatorze typu dosbox. Emulator emuluje pod windą starego peceta z wszystkimi soundblasterami, joystickami itp.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.