programowanie avr

May 12, 2004 10 Replies

W necie znalazłem mnóstwo schematów programatorów do avr, bardzo prostych, podłączanych przez lpt i składających się w zasadzie tylko z jednego ttl-a. Rozumiem, że muszę mieć działający cały układ oparty na danym avr, i do niego podpiąć któryś z tych programatorów ? Dobrze kombinuję ? Czysą tu jakieś dodatkowe kruczki ?



Pozdrawiam Przemek


Użytkownik pbs napisał:

Musi być w układzie (minimalny układ to zasialanie+kwarc).

Dobrze kombinujesz, jedyny kruczek to: układ w którym jest avr musi być odporny na "głupoty" pojawiające się na końcówkach podpiętych do programatora.

Pozdrawiam Maksymilian Dutka

W artykule <c7t4pa$e38$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl> Max napisal(a):

^^^^^

Bzzz! Nie musi ;-)

Marcin Stanisz

Hmm. Chłopaki - no to jak w końcu ?

Przykładowo ten programator A. Dybkowskiego

formatting link
- zasilanie rozumiem zewnętrzne, masy połaczyć z kompem, a kwarca ani nic nie trzeba ?

Przy okazji - w opisie avr , np. mega32 piszą, że ma wewnętrzny siakiś zegar do 8 mhz - po co w ogóle więc stosować kwarc ?

Pozdrówka Przemek

Z tego co kojarzê to programowanie przez JTAG nie wymaga kwarcu. Ale nie jestem do koñca pewny.

Natomiast jako ciekawostkê mogê powiedzieæ, ¿e z³o¿y³em emulator JTAG na podstawie opisu znalezionego w necie i nawet dzia³a.

Pzdr megaraptor

W artykule <c7t6ph$f7e$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> megaraptor napisal(a):

Przez ISP też nie. Standardowo dostarczają z wewnętrznym oscylatorem

1MHz uruchomionym.

Jakiego procka dałeś? Bo mam ATmega32 na podorędziu i może w końcu się wezmę... (a echo na to z przyzwyczajenia: "...mać, ...mać, ...mać" ;-))

Marcin Stanisz

Mo¿esz siê pochwaliæ gdzie to znalaz³e¶ i ile kosztuj± elementy?

Mister

W artykule <c7tcq7$k0t$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl> Mister napisal(a):

Mnie linkownica wypluła taki adres:

formatting link
Marcin Stanisz

Wed, 12 May 2004 16:36:31 +0200, na pl.misc.elektronika, Mister napisał(a):

Np.

formatting link
Elementy to Atmega16,max232,kwarc i kilka drobiazgów.

Na marginesie - Atmel znowu wyszykował nowość : wersja adaptera mk2 ( wspierana przez studio 4.09 ) podobno wywraca się w momencie zmiany przez program raz zainicjalizowanego na początku rejestru stosu. Szkopuł w tym, że avr-gcc robi to ( to zaszłość historyczna, całkiem zbędna ) na początku main(). To pewnie będzie ew. w avr-gcc poprawione, ale i tak zostaje problem RTOS - atmelowcy odpowiedzieli na grupie, że trudno. Parę cierpkich komentarzy powstało ;-) Na szczęście składak to mk1 - tylko nie wiem co będzie po updacie z 4.09.

Tu akurat trzeba. Chyba ze masz procka z wlaczonym gen. wewnetrznym RC.

Działa i programowanie, i debugowanie z AVRStudio? Ile kosztowały części? Oryginalny ATJTAGICE to koszt rzędu 1600 zł. :(

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required