Prą trójfazowy 3 czy 4 przewody ?

Witam Mam takie oto pytanko. Otóż w zasilaniu trójfazowym występują albo 3 albo 4 przewody. I nie wiem czy do końca rozumuję dobrze. Niech mnie ktoś poprawi jeśi nie. Jeśłi jest 4 przewody np w schemacie gwiazda - gwiazda, to 3 lecą fazy a czwarty przewód (czyli zero) to połaczenie środka gwiazdy generatora i odbiornika, która zamyka obwód i płynie prą tak ? A jeśłi są 3 przewody i to są przewody fazowe, to co zamyka obwód dla stworzenia mozłiwosci popłynięcia prądu ? Czy wtedy z odbiornika np. jakiegoś silnika w miejscu gdzie mamy łacznie faz i jest punkt zerowy wyprowadza się przewód na zewnątrz tego silnika i prowadzi do ziemi, czy ewentualnie jeśli urządzenie jest np metalowe i stoi na ziemi to przewód podpina się do niego ? Prosze o wytłumaczenie jeśłi można

Reply to
Jajcarz
Loading thread data ...

Pozostale dwa przewody. Prad plynie _miedzy_ fazami [i panuje tam

380V].

Ba - nawet jesli masz obciazenie typu gwiazda, ale symetryczne (*), to w srodku gwiazdy trojkata automatycznie utworzy potencjal zero. Przylaczenie w tym miejscu przewodu zerowego nie spowoduje przeplywu pradu przez niego ! W zwiazku z czym:

- nawet przy lekkiej niesymetrii mozemy zerowego kabla nie podlaczac, bo najwyzej w srodku powstanie pare V, co spowoduje tylko tyle ze w jednym ramieniu gwiazdy bedzie np 237V, a w drugim 223. Silnik czy grzalka to zniesie.

- przewod zerowy moze byc cienszy skoro plynie nim tylko szczatkowy prad. Ale tu trzeba uwazac, bo np bezpiecznik od jednej fazy moze strzelic.

(*) UWAGA to wszystko dotyczy sinusoidalnego poboru _pradu_. moga byc rezystory, moga cewki - byleby podobne w kazdej galezi. Ale ... jak pobor pradu bedzie szczytowy, typu np komputer czy swietlowka kompaktowa, to powyzsze bierze w leb. Wtedy trzeba glebszej analizy co sie bedzie dzialo bez zerowego przewodu, a zerowy to musi byc gruby.

metalowa obudowe to sie podlacza pod przewod ochronny czyli uziemienie! Od biedy mozna pod przewod zerowy. Ale podlaczanie jej pod srodek gwiazdy to proszenie sie o klopoty - strzeli jedna faza, to na obudowie bedzie jakies 100V wzgledem gleby.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." snipped-for-privacy@poczta.onet.pl.nospam> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Czyli dwa ramiona gwiazdy wraz z dwoma przewpdami fazowymi tworzą obwód (możliwośći takich bedzie wtedy chyba trzy prawda, bo faza AB, BC, CA)

Dlaczego tworzy się potencał zerowy w tym punkcie ?

Więc po co go podłączać jeśli samo łączeni faz daje nam zero ?

No ale cały czas mówimy o sinusoidalnym poborze, a komputer przcież chula ale na jednofazowym

Reply to
Jajcarz

Ano - taka smieszna wlasciwosc napiecia trojfazowego. Zgodzisz sie chyba ze napiecie w srodku symetrycznej "gwiazdy" bedzie srednia z chwilowego napiecia w trzech fazach ?

Pozostaje wyliczyc ze sin(a)+sin(a+120)+sin(a-120) rowna sie zero dla kazdego a. Druga wlasciwosc wynika z tego samego - jak policzysz prady wplywajace, to sin(a) = -(sin(a+120)+sin(a-120)), czyli co wplywa jedna galezia wyplywa zawsze dwiema pozostalymi.

Znajdziesz pare urzadzen gdzie sie go nie podlacza. Podlaczasz tam gdzie obciazenia w galeziach moga sie zmieniac - np lokatorzy w budynku rozrzuceni po wszystkich trzech fazach ..

Ale np trzy komputery, identyczne, podlaczone kazdy do jednej z faz.

Albo gorszy przypadek - na jednej fazie komputer 200W, na drugiej zarowki, a na trzeciej silnik lodowki ...

J.

Reply to
J.F.

To jest tak ze jest kilka tzw. systemow sieci: TN- gdzie przewod zerowy i ochronny są łączone, w tym: TN-C- caly czas laczone (nie rozdziela sie zera i uziemienia, wiec np. do gniazdek 220V idzie przewod 2-zylowy i zero ma polaczenie z kolkiem uziemiajacym), obecnie niestosowany w nowych instalacjach TN-C-S, gdzie zero i uziemienie idą do pewnego punktu (najczesciej rozdzielnica) razem, a potem jest oddzielnie prowadzony przewod zerowy i ochronny TT- rzadko stosowany, przewod zerowy nie ma polaczenia z uziemieniem w linii (tylko przy transformatorze jest uziemiony punkt zerowy) a u odbiorcy instalacja ochronna jest podlaczona do uziomow.

Linie piecioprzewodowe 380V stosowane są tam, gdzie obowiazuje uklad TN-C-S lub TT, ado urzadzenia potrzeba podlaczyc zero (np. do zasilania obwodow automatyki). Przewod ochronny podlacza sie do czesci, ktore mają byc uziemione.

Punkt zerowy gwiazdy jest bardzo rzadko podlaczany do przewodu zerowego.

Jesli chodzi o wylacznik przeciwporazeniowy (roznicowopradowy), to wykrywa on "uciekanie" pradu poza przekladnikiem, przez ktory normalnie plynace prady sie znoszą do zera. W razie uplywu pradu do uziemienia (tzw. dotyk posredni, czyli przebicie, czy tez dotyk bezposredni, czyli razenie) zaburzona jest rownowaga pradow plynacych przez przekladnik, bo cos "ucieka" przez ziemie. Wypadkowy prad jest wtedy rozny od zera, wiec w cewce przekladnika indukuje sie napiecie i wyzwala wylacznik. Przewod zerowy musi isc przez wylacznik, a ochronny- poza nim, bo zerowym moze (jest to dopuszczalne) plynac prad (np. od obwodow automatyki sterowania), a w ochronnym nie moze go byc. Jezeli silnik nie potrzebuje zadnych dodatkowych ukladow m.in. na stycznikach lub wykrywaczy zaniku fazy, slowem: zero nie jest tam potrzebne, to doprowadzasz przewod czterozylowy. Jak silnik ma cos w tym rodzaju, to przewod pieciozylowy musi byc.

Wiem ze trudno jest to wylozyc lopatologicznie, ale to dosc trudne sprawy :-))

Reply to
invalid unparseable

?!!? Rolę uziemienia pełni zawsze przewód uziemienia. NIe wolno mylić przewodu zerowego z ziemią. Rzeczywiście w którymś (w zależności od sposobu okablowania) miejscu instalacji są one połączone, ale ich rola jest odmienna - przewód zerowy jest przewodem zasilania a uziemienie służy bezpieczeństwu. Dlatego pełnowartościowa instalacja 3-fazowa skłąda się z 5-ciu przewodów.

Między kolejnymi trzema przewodami jest 360V

... silnika indukcyjnego:)

Zaiste, cud(?) :)

Reply to
A.Grodecki

JanuszHr napisał(a) w wiadomoœci: ...

taki dobry obyczaj po prostu :) ja dla swietego spokoju wszedzie gdzie moge prowadze instalacje 5-przewodowa (lub 3-przewodowa dla 1 fazy). Roznica w kosztach niewielka, roznica w bezpieczenstwie moze byc znaczaca.

e.

Reply to
entroper

Jajcarz napisał(a) w wiadomości: ...

Nie. Polecam zajrzenie do jakiejs dobrej ksiazki od elektrotechniki (Bolkowskiego np.). Obwodow trojfazowych nie mozna rozpatrywac jako prostego zlozenia obwodow jednofazowych, gdyz miedzy fazami wystepuje przesuniecie

120st i to wiele zmienia :). Np. taki drobiazg, ze napiecie miedzyfazowe wynosi (pierwiastek z 3) * napiecie od fazy do punktu zerowego. W przypadku symetrycznych obciazen przewodem zerowym nie plynie zaden prad, a np, przy polaczeniu obciazenia w trojkat w ogole punktu zerowego nie ma. A taka np. spawarka czesto korzysta tylko z napiecia miedzyfazowego (380V), a zero jest jej potrzebne tylko do uziemienia obudowy. I gdyby nie to, ze w domach mamy obciazenia jednofazowe, z natury niesymetryczne, czwartego przewodu mogloby w ogole nie byc. I nie ma go tam, gdzie obciazenia sa (z grubsza) symetryczne (linie SN i WN maja 3 przewody, prawda ?). BTW: zastanawialiscie sie kiedys, dlaczego 3 fazy a nie 5, 6 czy po prostu 1 ? Okazuje sie, ze 3 fazy sa najbardziej ekonomiczne w wytwarzaniu (alternatory w elektrowniach) i w miare ekonomiczne w przesylaniu (3 przewody), no i trafa nie maja od groma uzwojen.

entrop3r

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.