Poszukiwany odpowiednik diody

Czesc!

Szukam parametrow diody 10ELS4 lub czym latwo dostepnym mozna ja zastapic. Dioda wystepuje w 13 letnim magnetowidzie SHARP VCA 30 BP, w zasilaczu impulsowym. Po stronie wtornej, prostuje prad w galezi dajacej 30V do zasilania wyswietlacza fluorescencyjnego. Jedyne co znalazlem na jej temat, to producent HITACHI i napiecie 400V. Mam problem z zastapieniem jej czyms sensownym, bo nie wiem jakie ma parametry.

Pozdrawiam

Maciek

Reply to
Maciek
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Czesc!

Niestety nie znajduje danych. Moze ktos poda mi jakies typowe diody impulsowe, stosowane w tej galezi zasilania. Pewnie napiecie (400V) i jakis prad sa typowe. Czestotliwosc tez. Te parametry nie sa krytyczne i cos troche innego nie powinno sprawiac klopotow.

Pozdrawiam

Maciek

Reply to
Maciek

Hmm - moze diody schotky'ego z zasilacza komputerowego??

Reply to
KrzychK2

Czesc! Chyba jednak nie, to az tyle pradu nie pobiera. Ciekawe jak by to pracowalo na niskim pradzie. Poza tym wole, zeby w razie czego znowu padla dioda a nie transformator. Sama struktura diody nadal jest sprawna. Upalila sie nozka, tuz przy plastiku. Musiala byc juz nadlamana i po tylu latach padla. Lepsza bylaby dioda stosowana w podobnym miejscu, w innym zasilaczu magnetowidowym. Tylko jaka? Nie mam innych schematow magnetowidow i nie sprawdze. Cos co normalnie mozna kupic w naszych sklepach. Maciek

Reply to
Maciek

To znowu ja. Znalazlem dane katalogowe:

formatting link
Gdyby nie weszlo, to podaje tutaj dane tej diody 10ELS4: I(AV)=1A V(RRM)=400V I(FSM)=30A V(FM)=1,2A, I(AV)=1,3A I(RM)=5 mikroA przy TA=25, 100mikroA przy TA=100 T(RR)=155ns obudowa DO15

Przepisalem raczej dokladnie ale moze rzut okiem na sama tabelke cos wiecej da. Co by podpasowalo z popularnych u nas typow diod prostowniczych do zasilacza impulsowego?

Pozdrawiam

Maciek

Reply to
Maciek

On Behalf Of Maciek

MUR160?

pzdr Artur

Reply to
ziel

Kiedys robilem taki manewr iz troszke rozgrzebywalem to miejsce (czasami malym wiertlem rozwiercalem powyzej metalu) tak aby lut zlapal (robilem taka dziurke o gl do 1mm), dolutowywalem kawal drutu i zabezpieczalem termoglutem aby sie znowu nie rozwalilo no i oczywiscie aby powietrze nie wpadalo w tamto miejsce. Oczywiscie patent dziala na elementy napewno nie bedace w szklanej obudowie. Kilka razy mi taki patent zycie uratowal, ale tutaj jest element mocy wiec istnieje grozba ze miejsce lutowania zagrzeje sie tak iz termoglut splynie co spowoduje wnikanie czastek powietrza i przyspieszy korozje elementu lub nawet samo lutowanie moze w takim przypadku puscic.

Chyba jedyne wyjscie to katalog polprzewodnkow w szczegolnosci diod i poszukiwanie jakiegos ekwiwalentu / zamiennika.

Ewentualnie sproboj ze "szczotka" z zasilacza i za nia bezpiecznik o odpowiedniej wartosci. W razie czego bezpiecznik idzie w powietrze a trafo dalej dziala na biegu jalowym.

Reply to
KrzychK2

Czesc! Możesz przyblizyc pojecie "szczotki"? Tak z ciekawosci, bo juz jest kilka propozycji zamiennika. Nawiasem mowiac dziekuje kolegom za pomoc. Pozdrawiam Maciek

Reply to
Maciek

Tak potocznie nazywane sa diody Schotky'ego. Kiedys to uslyszalem i bardzo mi sie spodobalo ;)

Reply to
KrzychK2

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.