pomóżcie bo zgłupiałem :-)

zainteresowałem się schematem

formatting link
i po dokładniejszej analizie zgłupiałem - chodzi dokładnie o zasilanie układów UC1, UC2 i UC3 - (wszystkie TL082) - wg schematu ideowego UC1 jest podłączony tak : pin 4 do - a 8 do +, UC2 odwrotnie - pin 4 do + a 8 do -, a teraz najciekawsze - UC3 w ogóle nie jest podłączony :-) natomiast po analizie schematu płytki wywnioskowałem że wzystkie 3 chcematy podłączone są identycznie, tj piny nr 4 no - a 8 do + który jest poprawny ? (obstawiałbym że ten drugi wariant, ale problem w tym że nie jestem pewien czy dobrze odczytałem połączenia z płytki (bo o ile schemat jest czytelny, to o płytce nie można tego poweidzieć :-( ) jednym słowem - pomóżcie bo już nic nie rozumiem :-)

Reply to
nuclear
Loading thread data ...

tak powinno być.

7915 ma inny układ wyprowadzeń niż 7815 sprawdź w katalogu, chyba ten schemat jest OK, ale na pamięć nie umiem (79xx nie używam zbyt często). popatrz, czy PCB się różni w tym względzie od schematu i jak się różni (numery pinów!)
Reply to
Marek Lewandowski

bardzo prosto zapamiętać: wystarczy tylko pamiętać, że potencjały maleją od lewej do prawej nogi dfla 78xx i 79xx. Dla serii 78xx mamy we, masa, wy, dla 79xx mamy masa, wy, we.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

fakt - tu się pomyliłem :-) - jest dobrze

Reply to
nuclear

78xx: we>wy>masa, coś to malenie nie pasuje...

dla 79 ok.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "nuclear" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:bk2gkv$9a6$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Nie za bardzo.

formatting link
Konstrukcja ażuru w TO-220 łączy w jedną całość środkową nogę, radiator i podłoże struktury. Dlatego środkowy pin musi mieć _najniższy_ potencjał w układzie. Stąd wynika, że poprawny układ wyprowadzeń 79XX wygląda tak (patrząc od przodu, z nogami w dół):

1 - GND 2 (podłoże) - INPUT 3 - OUTPUT
Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.