Pomiar temp. (termistor + uC)

Witam! Chce sobie zrobic czujnik temperatury powietrza za pomoca termistora (mam dwa do wyboru: YSI 44007 – 5000 Ohm @ 25 st.C oraz Tewa Termico G22K7MCD8 3000 Ohm @ 25 st.C) podpietego do uC (AT89S8252). No i nie bardzo wiem jak sie za to zabrac (podłączenie, pomiar). Gdybyscie mogli rzucic jakims linkiem, schematem, ideą byłbym bardzo wdzieczny, bo google i archiwum grupy milczą. Z góry wielkie dzieki!

Reply to
HaveAnO
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Dnia Thu, 14 Jul 2005 11:51:34 +0200, Analyzer napisał(a):

bawilem sie juz czujnikami cyfrowymi (czujnik temp. i wilgotnosci SHT11 firmy SENSIRION), chce teraz pobawic sie bardziej "analogowo", termistorkami... :) PS. mam te DS1820, ale zostawie je na pozniej, termistorki to wieksze wyzwanie :)

PS. ponawiam prosbe o pomoc!

Reply to
HaveAnO
Reply to
Jacek Meyerhold

Dnia Fri, 15 Jul 2005 03:01:21 +0200, Jacek Meyerhold napisał(a):

a gdybym chcial uzyc jakiegoś zewnetrznego A/C, to co bys polecil? Tak mi na tym zalezy, bo mam juz plytke testowa na AT89S8252, mam na niej zrealizowany RS232 i sterowanie silniczkiem krokowym przez ULN2803, chcialbym ja rozbudowac o jakis A/C do pomiaru temp. przez termistor. Ew. rzucilbys jeszcze jakims schematem/literatura jak podlaczyc termistor + zewn. A/C + uC, bo jestem poczatkujacy w tym temacie :) z gory wielkie dzieki!

Reply to
HaveAnO

Termistor jest nieliniowy i będziesz musiał tablicować funkcję R(T). Chyba że masz ambitny plan wyliczać funkcje wykładnicze :)

Reply to
Mariusz Dybiec

Dnia Fri, 15 Jul 2005 10:34:43 +0200, Mariusz Dybiec napisał(a):

RSem na kompa i dalej w LabView do obrobki i wyswietlania, dobry pomysl? PS. tak samo robilem z SHT11, zeby wyswietlac wyniki w "strawnej" formie a nie np. HEXach na wyswietlaczu LCD :)

Reply to
HaveAnO

Wszystko można zrobić na wiele sposobów. Ja wrzucałem tabelę kalibracji do kontrolerka ale to było autonomiczne urządzenie. A Labview nie używam. Jak masz dużo chęci to możesz do tego atmelka dorobić Ethernet, stos tcp, serwer http i czytać temperaturę przeglądarką. Powodzenia :)

Reply to
Mariusz Dybiec

No to trzeba się przesiąć na procek ATmega128, a potem już tylko mały krok do Ethernutu - tam za darmo znajdziesz wszystko, co napisałeś powyżej (no może prócz konwersji pomiaru termistora na temperaturę):

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"> <html> <head> <meta content="text/html;charset=ISO-8859-2" http-equiv="Content-Type"></head> <body bgcolor="#ffffff" text="#000000">

HaveAnO wrote: <blockquote cite="mid4ryz8r8s35o5$. snipped-for-privacy@haveano.pe.pl" type="cite">

<pre wrap="">Dnia Thu, 14 Jul 2005 11:51:34 +0200, Analyzer napisał(a): </pre> <blockquote type="cite"> <pre wrap="">a czy nie mógłbyś użyć zamiast tego termistora układu DS18B20, byłoby prościej (tak mi się zdaje) </pre> </blockquote> <pre wrap=""><!---->

bawilem sie juz czujnikami cyfrowymi (czujnik temp. i wilgotnosci SHT11 firmy SENSIRION), chce teraz pobawic sie bardziej "analogowo", termistorkami... :) PS. mam te DS1820, ale zostawie je na pozniej, termistorki to wieksze wyzwanie :)

PS. ponawiam prosbe o pomoc! </pre>

</blockquote>

Bez pomocy to bedzie wieksze wyzwanie.<br>

<br> </body> </html>
Reply to
Greg

Oj koledzy widze ze nik t z was chyba jeszcz tego nie robil tak jak sie to robi normalnie.

  1. termistor sie "linearyzuje" jeden oporniczek rownolegle a drugi w szereg
2.jedno z wyjsc procka laduje i roladowuje (ew przez przez op-amp) kondensator
  1. Napiecie na kondensatorze jest porownywane z napieciem na termistorze.
  2. wyjscie z komparatora wchodzi na procek i liczysz czas impulsu

Iimpuls jest tym szerszy im wieksza temperatura. Przy odpowiednim dobraniu parametrow uzyskasz z licznika w procku liczbe binarna rowna temperatuze w stopniach Celsiusza. Jest to metoda patentowana (jest na to prawdziwy patent) i sprawdzona.

bardzo ekonomiczna w produkcji masowej. Termistor PTC jest tani zadnych konwersji sie nie robi i mierzy dosc dokladnie Uzywalem tej metody w termostatach do klimatyzacji robionych na bazie

68HC05P9 inne procki tez moga sie nadac. Do jednostkowej produkcji bym sie w to nie bawil choc w sumie jak wiesz o co chodzi to nic trudnego.

peostokaty s

Reply to
Greg

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.