Polaryzacja światła + panel LCD

Witam

mam do zrobienia pewien prosty układzik mający emitować światło spolaryzowane poziomo lub pionowo (polaryzacja sterowana) wiem (bo sprawdziłem), że obraz na monitorach LCD emituje światło spolaryzowane. Niestety zawsze w jednej płaszczyźnie. Czy istnieje możliwość zmiany polaryzacji na przeciwną w takim panelu ?? nie wiem czy wykazuję się kompletym lameryzmem czy też porywam z motyką na słońce, więc proszę o wyrozumiałe odpowiedzi :-)

pozdrawiam.. Pablo

Reply to
Pablo
Loading thread data ...

Nie możesz wzišć filtru polaryzacyjnego i go po prostu elektrycznie obracac? Była by płynna zmiana z pionowej na poziomš.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Jakbyś dorwał wyświetlaczyk do którego dokłada się osobno płytkę polaryzacyjną, to jak najbardziej. Ja spec od wyświetlaczy nie jestem i nie wiem jak jest z ich dostępnością, ale spoktałem taki w starym komputerku SHARP PC-1402. W nim sam wyświetlacz polaryzuje światło w dwu płaszczyznach prostopadłych do siebie w zależności od stanu piksela. Płytka polaryzacyjna daje dopiero efekt tego że jedne z tych pikseli są czarne a inne białe.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Użytkownik "Pablo" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:cnhlkj$sei$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wyswietlacze LCD maja filtr(y) polaryzacyjny (po te ciekle krysztaly pod wplywem napiecia zmieniaja kat o jaki obracaja plaszczyzne polaryzacji swiatla) W wiekszosci ten filtr jest przyklejony na stale do wyswietlacza. Niektore maja go oddzielnie. Wtedy obrot filtru powoduje zmiane wyswietlaczego obrazu na negatyw.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Witam

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum...

niestety :-( chcę np. uzyskać na monitorze dwa znaczki w tym samym czasie: jeden spolaryzowany pionowo a drugi poziomo

pozdrawiam.. Pablo

Reply to
Pablo

tak sie nie da. Jesli maja byc WIDOCZNE. Mozesz probowc usunac przedni polaryzator, uzyskasz to, ze ekran bedzie jednolicie jasny, ale tam, gdzie pipxele sa "zapalone" (wysterowane) polaryzacja emitowanego swiatla bedzie inna niz tam, gdzie pixele sa "ciemne". Golym okiem nie do zauwazenia.

Reply to
Marek Lewandowski

Ewentualnie nelezy uzyc zwyklego kineskopu jako oswietlenia od tylu panelu LCD, ktorego z kolei mozna uzyc jako sterowanego polaryzatora. Na CTR wyswietlamy znaki z na LCD maske polaryzacji. Troche smieszne ;)))

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Mozna wziac 2 wyswietlacze bez polaryzatorow. Same LCD ustawiamy jeden za drugim ale tak, coby nam polaryzacje krysztalow byly prostopadle. Wtedy wlaczamy albo jeden, albo drugi. Jak wlaczymy 2 - wtedy mamy brak swiatla.

Reply to
jerry1111

Jerry, AFAIR to LCD same z siebie raczej slabo polaryzuja, a duzo silniej skrecaja plaszczyzne polaryzacji. Jak postawisz jeden za drugim dwa bez zadnych polaryzatorow, to straty swiatla beda koszmarne, kontrrast niski i efekt ogolny marny... Juz lepiej postawic tak, jak juz proponowano, CRT, polaryzator i LCD.

Reply to
Marek Lewandowski

To co Jerry mowi by zadzialalo, tylko z drobna modyfikacja - najpierw normalny ekran LCD z polaryzatorami - uzywany do "wylaczania", czy jak kto woli do podswietlania piksela, na to nakladamy lcd bez polaryzatorow [tylni moze zostac] - ktory skreca .. lub nie.

W praktyce musialyby byc wyswietlacze o duzych pikselach, zeby paralaksa nie zgubila efekty.

A do czego to ma byc ze sie tak zapytam ? Bo jesli do stereowizji, to sa inne, jakby bardziej mozliwe do realizacji sposoby ..

J.

Reply to
J.F.

Kurka... myslalem jak myslalem, a tu nowosc. W sumie masz racje - no bo jakby inaczej to zrobic? Wylewac ciecz z LCD "kierunkowo"? Znaczy isc od lewej strony wyswietlacza :-)

Reply to
jerry1111

Witam

nie, nie chodzi o stereowizje. Chodzi o to aby osoba z okularami z filtrem polaryzujacym (oko lewe-pozioma, prawe - pionowa lub odwrotnie) mogla ogladac ekran i kazde oko widzialo inny obraz. Jest to pomocne przy detekcji zeza i innych zaburzen wzroku.

pozdrawiam.. Pablo

Reply to
Pablo

Użytkownik "Pablo" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:cnk7tg$mad$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

LCD z natury rzeczy już świeci światłem spolaryzowanym. Ja bym dał dwa wyświetlacze graficzne, obrócone o 90st. a ich obraz nałożył dopiero w ukladzie optycznym nie zaburzajacym polaryzacji (lustro półprzepuszczalne pod kątem 45st?).

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Mam watpliwosci czy taka konfiguracja lusta polrzepuszczalnego nie modyfikuje polaryzacji.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Użytkownik "Krzysztof Rudnik" snipped-for-privacy@kki.net.pl> napisał w wiadomości news:cnkpvc$15f$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

Jezeli skręci płaszczyznę polaryzacji to w stały, przewidywalny sposób. Czyli da się obrócić LCD tak, aby uzyskać zamierzony efekt. Usiłuję sobie przypomnieć propagację fali przez ukośną granicę dwóch ośrodków i pojęcie kąta Brewstera. Ale skleroza w zbyt zawansowanym stadium. Muszę sięgnąć jakąś cegłę z "rolnictwa". :-(

Reply to
Marek Dzwonnik

Dobrze pamietasz, ale jedna skladowa lustro pod katem doskonale odbija. A druga, skoro nie odbija, to swietnie przepuszcza. W praktyce moze byc maly problem - wyswietlacze moga miec polaryzatory pod katem, a nie pionowo czy poziomo.

A tak sie zastanawiam czy w ogole to jest najlepszy kierunek kombinowania. jak niedawno podawalem:

- okularki kolorowe. Do wykrycia zeza powinny wystarczyc.

- okularki z przeslonami LCD, przymykajacymi na przemian kazde oko. I monitor CRT do tego wyswietlajacy synchronicznie na przemian.

- czy w ogole forma malego wyswietlacza jest tu wlasciwa ? Oczy chyba "zlapia synchronizacje" na brzegu monitora. Moze sie myle, ale chyba powinna byc duza jednolita plaszczyzna ? Wiec jesli nie duzy metalizowany ekran i dwa rzutniki z polaryzatorami, czy specjalnie spreparowane przezrocze, to moze kawal przyciemnionej szyby i pod nim kilka led/zarowek z polaroidam? A moze nawet duza karta [a5, a4] z kilkoma prazkami i "ile widzisz kresek"

- "okulary" z dwoch wizjerow od kamer .. ale tu pewnie wystapia problemy z dostosowaniem optycznym - trzeba by pod rozstaw zrenic dobierac pewnie ..

J.

Reply to
J.F.

nie modyfikuje, jedynie różnie się odbija pionowa i pozioma. Oczywiście wybierz tak, żeby odbijany obraz był spolaryzowany prostopadle do pł. odbicia, a przechodzący odwrontnie. Problem, że światło monitora TFT jest najczęściej spoaryzowane 45 stopni od pionu.

Reply to
Marek Lewandowski

-- Marek Dzwonnik, GG: #2061027 - zwykle jako 'niewidoczny' (Uwaga Gadu-Gadulcowicze: Nie odpowiadam na anonimy.)

"pl.misc.elektronika" podlega zasadom usenetu i Netykiety:

formatting link
zmieniaj tematu. CYTUJ (ale OSZCZĘDNIE). Pisz POD cytatem!

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Nie musisz ustawiać lustra pod kątem Brewstera. A poza tym to może nawet ułatwić konstrukcję. Jeden wyświetlacz patrzy na przezroczystą szybę pod kątem B. i ma tak ustawioną polaryzację, że światlo o tej właśnie polaryzacji ulega całkowitemu odbiciu w kierunku widza. Drugi wyświetlacz znajduje się za szybą, a kąt padania jego światła na szybę na tyle różni się od kąta B, że tylko część fali ulegnie odbiciu na granicy ośrodków a reszta przejdzie w kierunku widza. Ew. róznice jasności da się skorygować prądem podświetlenia. Trzeba będzie to sobie narysować....

Ważne, żeby udało się je ustawić prostopadle. Polaryzatory w okularach też nie muszą być zorientowane pion/poziom. mogą być na ukos w lewo/na ukos w prawo.

Jak rozumiem to jedno rozwiązanie... Choc czy wziąłęś pod uwagę abberację chromatyczną w soczewce oka? ;-))

A to drugie... Czyli oczy pobudzane na przemian półobrazami. Oko lewe - parzyste, oko prawe - nieparzyste.

Reply to
Marek Dzwonnik

Bardziej mi chodzi o to ze nie utrudni.

Ale wtedy efekt Brewstera bedzie przeszkadzal.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.