Podlaczenie glosnikow pod akumulator

Hey,

Kupilem sobie niedawno glosniki do komputera Creative T3000. Bardzo fajnie graja i wpadlem na pomysl zeby je podpaczyc do samochodu (basowy w bagazniku a satelitki gdzies na polce).

Czy jest techniczna mozliwosc podapczenia takich glosnikow do akumulatora? Z tego co wiem :) to jest 12V na wyjsciu ale chyba prad staly (sorki jestem zielony w elektonice/elektryce). Na zasilaczu od glosnikow mam napisanie:

Input 230V ~ 50 Hz 200mA Output 12V ~ 2.9 A

Domyslam sie ze potrzebuje konwertera 12V pradu stalego na 12V zmiennego o podanym natezeniu 2.9A.

Nie wiecie gdzie mozna dostac takie cudo? Znalazlem na stronie:

formatting link
inwertery DC/AC - ale tan jest cos napisanie o sinusach i zglupialem.

A moze by dzialaly glosniki na pradzie stalym? Nie chce tego robic na probo bo nie chce zeby sie sypnely.

Poradzcie mi cos. Z gory dzieki. Pozdrawiam, BB

Reply to
bladek
Loading thread data ...

bladek napisał(a):

Yeh.

No, a potem te 12V AC znowu jest zamieniane na...DC.

Nie potrzebujesz. Jesli jest takie wyjscie zasilacza, to mozesz podlaczyc zamiast niego 12V DC, po przejsciu przez uklad prostowniczy (nic tu nie robiacy...) zostanie to ustabilizowane dodatkowo i obnizone do napiecia ktore wymaga elektronika wzmaczniacza.

No tak. Jedyne co nalezalo by sprawdzic, to jak jest prostowane to owe

12V. Jesli na transformatorze jest napisane napiecie skuteczne, czyli szczytowe skacze do ok 18V, to luz. Elektronika wytrzyma 12V DC i nic sie nie stanie. Wiekszosc transformatorow (o ile nie wszystkie) ma podane napiecie skuteczne, przy obciazeniu. Cokolwiek to oznacza, mozesz podlaczyc 12V DC zamiast transformatora. Teoretycznie. Bo praktycznie, to w instalacji samochodowej chyba wystepuja solidne zaklocenia, a w zwiazku z tym elektronika calego tego wzmacniacza moze nie byc na to gotowa. Nie orientuje sie w instalacjach samochodowych, ale o ile pamietam, to czesto posty o tym traktujace (o radiach itp.) nadmienialy o buczeniach itp. ze wzgledu na zaklocenia z instalacji. Tu uklad stabilizacji moze pomoc, ale nie wiem jak bardzo.

Moze ktos sie jeszcze wypowie.

BartMan

Reply to
BartMan

BartMan napisał:

Zakłócenia mogą być. Ale tu dochodzi jeszcze jedna sprawa. Połączenia mas pomiędzy wzmacniaczami głośników a pozostałym sprzętem. Może powstać pętla masy i będą zniekształcenia oraz jakieś inne dźwiękowe "efekty specjalne" :-) Wyeliminowanie tego może nie być prostą sprawą. Pytanie po co w samochodzie instalować głośniki ze wzmacniaczem? Nie wystarczą same głośniki? Zazwyczaj sprzęt grający ma już odpowiedni wzmacniacz a tu trzeba kombinować w takim przypadku jeszcze z poziomami sygnałów, zasilaniem (żeby cały czas nieptrzebnie nie żarło prądu) itp.

Reply to
Adam

Dnia 2004-12-22 14:54, Użytkownik BartMan napisał:

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że mogą się pojawić problemy w związku z tym, że z jednej strony masa wzmacniacz będzie podłączona przez diodę do masy zasilania a z drugiej strony poprzez wejście do masy sygnałowej źródła sygnału i mogą być nieciekawe efekty.

Reply to
badworm

Hola,Hola, a jeżeli w głośnikach układy wymagają zasilania symetrycznego to może być problem. Bez sprawdzenia układu nie byłbym tego taki pewien.... G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Zwracam uwage ze 12V to ma akumulator. Ale w trakcie pracy silnika alternator daje okolo 14V (producenc akumulatora za wlasciwe napiecie ladowania podaje 13,9-14,4V) aby naladowac akumulator. Byc moze, trzeba by zastosowac jakis stabilizator napiecia. Wtedy pojawia sie problem podczas pracy z wylaczonym silnikiem, ze napiecie z akumulatora jest za niskie dla stabilizatora. m. Odpowiadajac na priva usun "-usun-to-" z adresu

Reply to
Nexus

Wniosek mam taki: podlacze i sprawdze na poczatek na samym aku i zobaczymy czy hula.

Dzieki wielkie za pomoc,

BB

Reply to
bladek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.