płynne zapalanie żaróweczek

witam! Pytanie dotyczy układu, który umożliwiałby płynne rozjaśnianie żaróweczek 6V AC przy włączaniu. Jak coś takiego zrealizować aby mogło działać przy prądzie przemiennym, miało jak najmniejszy spadek napięcia i przy tym było w miarę prostym urządzeniem? Oczywiście jeśli układ miał by działać przy DC nie zadawał bym pytań na grupie tylko sklecił coś z kilku elementów. Natomiast zastosowanie układu z mostkiem prostowniczym raczej nie wchodzi w grę ze względu na zbyt duży spadek U. TIA

Reply to
krychu (musk
Loading thread data ...

From: "krychu (musk)" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

Pozostaje chyba tylko regulacja po stronie pierwotnej trafa

Władysław

------------------------------------------------------------------ Jan Pawel II 1920 - 2005

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Termistor rozruchowy.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

to niestety również odpada, ponieważ trafo ma kilka uzwojeń wtórnych, z których pozostałe zasilają układy elektroniczne.

Reply to
krychu (musk

tak też próbowałem, ale po zastosowaniu termistora wyciągniętego z zasilacza AT żaróweczki świecą za słabo. Albo minimalna rezystancja termistora wciąż jest za duża, albo też żaróweczki nie rozgrzewają go na tyle, aby osiągnął tą odpowiednio minimalną R :(

Reply to
krychu (musk

btw: całkowita moc żaróweczek to 5-6W

Reply to
krychu (musk

A co w tym dziwnego? Trzeba dobrać właściwy termister a nie wtykać pierwszą rzecz, która w ręce wpadnie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

i jedno i drugie proponuje cos o nizszej rezystancji np tutaj:

formatting link
3 ohmy, ew kilka polaczonych rownolegle, moze dadza rade..

Reply to
greg

znalezienie termistora poniżej 1k w przeciętnym sklepie graniczy prawie, że z cudem, nie mówiąc już o konkretniejszym doborze parametrów. A zamawianie jednej sztuki przez net... wiadomo:)

Reply to
krychu (musk

A może poprostu jakiś prostu wzmacniacz akustyczny z kilku elementów? Z tego co pamietam to wystarczą dwa tranzystorki, i kilka rezystorków i kondensatorków. Jeden z rezystorków to potencjomentr i tyle. Nie powiem który bo nie wiem jak dokładnie działa wzmacniacz akustyczny (przespana pracownia? ;))

Reply to
Panoramix

Widzę, że sam lubisz sobie znajdować problemy i żądać spełnienia sprzecznych warunków. Ładujesz stado żarówek ale mostka prostowniczego i prostego układu elektronicznego nie chcesz. Dostajesz pod nos gotowe, proste i tanie rozwiazanie - też kręcisz nosem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

dziwie się, że powody, które przedstawiłem wyżej nie usprawiedliwiają według Ciebie tego "kręcenia nosem". Żarówki mają po rozjaśnieniu świecić możliwie najjaśniej, a co zostanie z 6V po zastosowaniu mostka? I jak już napisałem - jeśli nie miałbym z tym problemu to nie poszukiwałbym podpowiedzi na grupie!!

Reply to
krychu (musk

From: "greg" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

Przekaźnik czasowy, który zewrze termistor i da pełne napięcie.

Władysław

------------------------------------------------------------------ Jan Pawel II 1920 - 2005

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

właśnie najprawdopodobniej dam sobie spokój z płynnym rozjaśnianiem i tak poczynię.

Reply to
krychu (musk

A kiedys bylo odwrotnie. Byly tylko takie, zeby lampy sie lagodnie rozgrzewaly :-)

Moze poszukaj po sklepach ktore istnieja co najmniej 20 lat :-)

J.

Reply to
J.F.

po obejściu całej wioski udało mi się w końcu znaleźć 4,7R. Może po połączeniu 2 równolegle coś z tego wyjdzie. BTW: pamiętasz może jakie parametry miały te termistory do żarników lamp?

Reply to
krychu (musk

no przeciez u Piekarza moezesz kupic takei 3 omowe.. - podalem link powyzej daj 2 rownolegle, lub nawet 1 wysarczy i problem z glowy..

Reply to
greg

Użytkownik krychu (musk) snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:d37t3j$akp$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

masz z trafa 6 V po wyprostowaniu bedzie 6V *1.42 czyli ok 8,5V mysle ze wystarczy Ci na elektronike, mostek i zaroweczki

Reply to
BARMAN

Równoległe łączenie termistorów to taki sobie pomysł. Wystarczy, że któryś z nich ma mniejszą rezystancję początkowa, to szybciej się rozgrzeje i weźmie cały prąd (albo zdecydowaną większość) na siebie. Dobre sprzężenie cieplne (skleić termistory ze sobą ?) powinno trochę pomóc.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.