plyn - izolator - chlodzenie

A może zdradź nam co ty kombinujesz?, bo naprawdę nie widzę sensu topienia płytek z elektroniką w czymkolwiek, no chyba że dla bajeru - no to zalej niebieskim olejem parafinowym (do lamp) + niebieskie diodki - każda laska na to poleci ;)

Mirek.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

A jaka moc się tam wydziela?

Może wystarczy wykorzystać przewodnictwo cieplne? Metalowa obudowa, grzejące się elementy przykręcone do niej bezpośredno bądź przez izolację. Zamurować i ciepło odbierać będzie ściana.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

No to i tak musisz zrobić chłodnicę na zewnątrz. Ja bym uciekał od oleju za wszelką cenę - wyobrażasz sobie to kiedyś naprawiać? Ja to widzę tak: obudowa aluminiowa, w obudowie wiatraczek ( niech miesza) montujesz tam czujnik temperatury, składasz i patrzysz co się dzieje. Jak za gorąco, no to trzeba wymienieć powietrze w obudowie: dwie rurki - wlot i wylot ( najgrubsze jakie możesz dać no i turbinka - tutaj możesz zastosować zwykłe wentylatorki od zasilacza PC - dwa-trzy w kaskadzie dla zwiększenia ciśnienia, albo turbinka od odkurzacza samochodowego - nie musi chodzić na full. Innym rozwiązaniem jest chłodzenie tej aluminiowej obudowy cieczą - tutaj już nie musisz się martwić o przewodnictwo.

Powodzenia Mirek.

Reply to
Mirek

Ale te tranzystory da się przymocować do radiatora? Dużo ich jest? Bo koledzy proponują ci żeby radiator chłodzić wodą to wtedy jej przewodnictwo nie ma znaczenia. Zamiast radiatora możesz użyć jakiś profil aluminiowy czy np mosiężny (mniejsze problemy z uszczelnieniem bo można lutować). Do tego pompka obiegowa, wężyki i chłodniczka z wentylatorem. Tym sposobem mógłbyś i kilkaset watów wyprowadzić. ATSD to te 500 watów to się na tranzystorach wydziela czy tylko ułamek tej mocy a reszta na odbiorniku?:

Reply to
Mariusz Dybiec

Pompka do akwarium szybko umrze. Olej niezbyt dobrze wpływa na tworzywa nieprzeznaczone do kontaktu z nim.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Coś w ciula lecisz. Piszesz że mało miejsca w ścianie. Ściany, zwłaszcza ze styropianu maja to do siebie ze są grube, wysokie i długie. Dziure możesz sobie wykopać jaką będziesz chciał. I na dodatek się nie namęczysz bo to styropian. Tomek

Reply to
Tomek

TG ??? jasny gwint GERMANOWE ?????!!!!!

Mirek.

Reply to
Mirek

takie okragle glowki srednicy okolo 10 mm :) stara konstrukcja. pliz nie pytajcie do czego......

Reply to
motyla noga

A czemu mamy nie pytac? wlascwie to wszyscy tutaj kombinuja co ci doradzic a ty sie zachowujesz jakby to o fuzje jadrowa chodzilo... Moze akurat okaze sie ze zamiast 500 tranzystorow TG i jakiegos poplatanego rozwiazania da sie wsadzic cos prostego i mniej awaryjnego niz to obecne - dodawanie chlodzenia tez ma ograniczenia - jakos musisz to cieplo odebrac - nie wystarczy wsadzic ukladu... Poza tym metalowe obudowy sa dalej stosowane i to ze jakis element jest w obudowei TO-3 wcale nie oznacza ze jest TG cos tam. Moze to BC313? ktore da sie zastapic jakim normalny mtranzystorem, moze ukald jest zle zaprojektowany? Moze warto sie zapytac jaki to uklad chcesz chodzi zamiast kombinowac

Reply to
PAndy

Trujesz cewkę. Tomek

Reply to
Tomek

Użytkownik SP9LWH napisał:

Uszczelnianie podgrzewanego zbiornika z ciecza... Hmmm, moze to nie jest zly pomysl, ale ja bym ten aspekt wzial pod uwage i rozwazyl, czy aby na pewno nie bedzie bydla jakiegos. Jak to pod cisnieniem sie rozszczelni, to po scianie po wsze czasy bedzie ciekl olej silikonowy. A takie cholerstwo jest nie do umycia ani rozpuszczenia. Niczym. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.