Palnik metahalogenkowy - dodatkowa elektroda

Palniki hqi (albo jak kto woli żarniki, choć wolę to pierwsze określenie) przy jednej elektrodzie mają taką dodatkową "elektrodę", zaznaczona strzałka na zdjęciu: http://83.220.108.211/bins/hqi.jpg Do czego ona służy? Pod spodem też widać kolejną, wprowadzaną nad bańkę. Ostatnio czyściłem styki w lampie i nie jestem pewien, czy nie odwróciłem palnika przy zakładaniu o 180 stopni. Czy w związku z tymi dodatkowymi elektrodami ma znaczenie, z której strony będzie faza na palniku? Lampa mi gorzej (dłużej) startuje, nie wiem czy już przyszedł nas nią kres czy ”polaryzacja" stykow ma znaczenie...

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Dnia Wed, 26 Dec 2012 11:35:53 +0100, Marek napisał(a):

To mi wyglada jak miseczka na getter.

A ta to kto wie ...

Zasilana pradem przemiennym ? To raczej nie ..

Zywotnosc to one maja swoja droga ograniczona ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 26 Dec 2012 12:37:17 +0100, J.F. napisał(a):

Też tak pomyślałem ale brak "metalizacji" z odpalonego getteru. A poza tym, po co w tej bańce próżnia?

Reply to
Jacek Maciejewski

No świeci juz 3 rok, po 10 godzin/dobę. Przeczyscilem styki i "zaskoczyla" chętniej. Z tego co pamiętam poprzednia tez okolo 3 lat wytrzymała zanim zaczęła mieć problem ze startem.

Reply to
Marek

Dnia Wed, 26 Dec 2012 12:56:20 +0100, Jacek Maciejewski napisał(a):

Sa i takie.

zdaje sie ze zmniejsza straty na chlodzenie luku, czyli podnosi sprawnosc lampy. ale getter jest raczej dlatego ze resztki tlenu obnizaja zywotnosc, bo dyfuzja do palnika jednak jakas jest.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 26.12.2012 11:35, Marek pisze:

Getter, tylko i wyłącznie.

To nie elektroda, tylko element "mechaniczny" - takie oparcie o zewnętrzną bańkę, żeby ta wewnętrzna kwarcowa "nie latała".

Ciekawe informacje o różnych lampach tu:

formatting link

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 26.12.2012 11:35, Marek pisze:

Nigdy nie zwracam uwagi w którą stronę wkładam. Ale może faktycznie może coś w tym jest, przy nastepnej okazji spróbuję w obu położeniach.

Reply to
Cezary Grądys

Dnia Wed, 26 Dec 2012 22:30:50 +0100, Jakub Rakus napisał(a):

Dziwne troche, bo akurat ten koniec wydaje sie dosc sztywny.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 27.12.2012 13:53, J.F. pisze:

No też się na początku trochę zastanawiałem, ale po obejrzeniu kilku różnych takich lampek i fotki w jakimś mądrym artykule, na której ten drucik był opisany właśnie jako "support" czy coś takiego zrozumiałem, że to faktycznie tylko wspornik.

Reply to
Jakub Rakus

Użytkownik J.F. napisał:

Jarku, jaka próżnia, jaki getter? W lampie łukowej wysokoprężnej w czasie pracy spore bary ciśnienia panują! A dodatkowe elektrody łączone przez oporniki z zasilaniem przeciwnego końca rury mają za zadanie ułatwienie startu poprzez podgrzanie części skroplonego/zestalonego metalu który osiadł na końcach rury. Jeszcze w czasach lamp rtęciowych tak się robiło.

Reply to
invalid unparseable

Przyjrzyj się fotce, te dodatkowe "elektrody" nie sa z niczym połączone, ot kawałek drutu wtopiony w szklana podstawkę.

Reply to
Marek

Dnia Sun, 06 Jan 2013 21:44:23 +0100, "Dariusz K. Ładziak" napisał(a):

A widziales to zdjecie ? W palniku owszem - stosowna mieszanka i cisnienie, a na zewnatrz ... proznia, utrzymywana przez zewnetrzna banke.

I gettery jak najbardziej sie stosuje.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Przyznaje sie bez bicia - na zdjęcie nie patrzyłem, palników wysokoprężnych w życiu się naoglądałem. Jak niepodłączone to faktycznie zapewne czysto mechaniczna funkcję mają. A "próżnia" w bańce jest taka sobie - ma za zadanie polepszenie izolacji cieplnej jedynie, żadnych parametrów elektrycznych utrzymywać nie musi. Do czego tam geter?

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.