Oversampling - robił ktoś ?

Czy któryś z kolegów robił może oversampling ? Z jakim skutkiem ? Czy rozdzielczość rzeczywiście się poprawia ? I czy takie filtrowanie sygnału coś pomaga ?

Pzdr megaraptor

Reply to
megaraptor
Loading thread data ...

Hm, nie rozumiem o co Ci chodzi? - bez watpienia oversampling poprawia jakosc akwizycji i jakosc reprodukcji sygnalu.

Reply to
PAndy

Jeżeli chodzi o zwiększenie rozdzielczości pomiaru, przez wielokrotny pomiar a potem uśrednianie, to trenowałem to na ATmega8. Pomiar dokonywany 64x i uśredniany. Niestety rezulatat niezadawalający. Niby rozdzielczość pomiaru wieksza, ale przy liniowo narastającym napięciu widoczne charakterystyczne schodki z przetwornika. Mierzony sygnał był wartością stałą. Tzn. dokładnie chodziło mi o wykrywanie przysrostu napięcia podczas ładowania akumulatora. Gdzieś czytałem trochę teorii dotyczącej takiej metody zwiekszania rozdzielczości i wynikało z tego, że warunkiem skuteczności jest nałożony szum o wystarczającej wartości.

Reply to
EM

dokladnie.. o ile mnie pamiec nei myli, nazywalo sie to " stochastic ADC"

Reply to
greg

Użytkownik "megaraptor" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d61l7b$gua$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

kiedyś lecroy wyprodukował taki oto dokument:

formatting link
że akurat się przyda.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Robilem cos takiego na ATMega8 i LM35 (chodzilo o dokladny pomiar temperatury). Oversampling 16-256x, przy 16x efekt mizerny, 256x dawal stabilny odczyt temperatury, z rozdzielczoscia lepsza o ok. 2-3 bity w stosunku do pomiaru bez oversamplingu.

Reply to
T.M.F.

Nic nowego, boxcar czyli średnia z n pomiarów czyli średnia ruchoma jest statystycznie najlepszym estymatorem wartości średniej dla nieskorelowanego przebiegu gaussowskiego.

W każdym innym zasowaniu, zwłaszcza jako filtr dolnoprzepustowy jest jednym z (naj)gorszych rozwiązań. Wspomniane w tym dokumencie okno (filtr) gaussowski też nie jest szczytem techniki/wiedzy.

Wszystko zależy od zastosowań. Wspomniana metoda z dodawaniem szumu też może mieć kilka wariantów:

- szum gaussowski, optymalna wartość RMS gdzieś ok 1/4 bita

- spróbowałem też generator rozkładu jednostajnego, ze zbliżonym wynikiem, a taki generator można (w tym zastosowaniu) zastąpić sygnałem piłokształtnym/trójkątnym!!!

Reply to
pisz_na.mirek

Użytkownik <pisz snipped-for-privacy@dionizos.zind.ikem.pwr.wroc.pl> napisał w wiadomości news:d62d7o$blc$ snipped-for-privacy@panorama.wcss.wroc.pl... [ciap]

ale po co ma to być coś nowego?

a ma być?

bez urazy, ale czy mam rozumieć, że tym stwierdzeniem objawiłeś szczyt techniki/wiedzy?

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Oversampling - jestem na tak, ale..... Zanim zaczniesz walczyć z oversamplingiem sprawdź czy przetwornik którego chcesz użyć nadaje się do tego celu. Wszystkie "prawa" związane z oversamplingiem zaczynają sie od słów - "jeśli założymy GAUSOWSKI rozkład błędu...." czy coś w tym rodzaju. Oznacza to ni mniej nie więcej że połowę tanich przetworników dostępnych u nas mozesz wywalić do kosza. Walczyłem kiedyś z PIC'ami i w wyniku oversamplingu dostawałem śmieci - "schodki", podobno z ATMega jest to samo. Także najpierw sprawdź przetwornik by nie tracić czasu na marne. W razie czego Analog Devices sie mocno rozwodzi nad tematem, mają nawet soft do ADuC do testowania rozkładu błędu przetwornika. Warto poczytać.

Pozdrawiam Kamil

Użytkownik "megaraptor" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d61l7b$gua$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Reply to
kamil

Ale czemu "przetwornik do kosza" ? Te schodki bardzo dobrze swiadcza o przetworniku - szumy sa mniejsze od 1 bitu :-)

Dodac zewnetrzne zrodlo szumu ?

J.

Reply to
J.F.

Aj nie... to probkowanie kiedy probka jest pobierana jest w innych odstepach czasu - uzyteczne przy przebiegach okresowych. Cos jak jitter ale w przeciwienstwie do jittera ktory jest nieznany (bo przypadkowy zazwyczaj) tu mamy scisle okreslone odstepstwo od nominalnego czasu pobrania probki.

Reply to
PAndy

Dithering to kolejna technika linearyzacji przetwarzania, razem z oversamplingiem moze naprawde bardzo duzo.

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.