Oscyloskip i analizator logiczny na usb

Przegladajac ostatnio jakies aukcje trafilem na jakiegos ds1102D bez sondy logicznej ale w sensownej cenie (okolice 1000pln). I tak po nitce od kłębka dotarelm do tematu oscyloskopow usb.

nieco poszperalem ale mam wrazenie ze nie dotarlem do aktualnie popularnych i optymalnych urzadzen.

Mozecie podrzucic mi kandydatow do rozpatrzenia? Budzet jak wyzej, okolice 1000pln plus minus pare stowek.

Wymagan nie mam wielkich ale fajnie zeby calosc byla uzyteczna rowniez w wyzszym zakresie predkosci spotykanych w arduino (12-20MHz). No i zeby oprogramowanie dzialalo pod linuxem. No i zeby jakies tam analizatory logiczne byly (IIC, SPI, Serial, moze i usb...)

Reply to
ptoki
Loading thread data ...

W dniu 2021-07-15 o 16:51, ptoki pisze:

Jesteś przekonany do oscyloskopów USB? Jak oscyloskopy zwykłe były duże i ciężkie to mi się takie USB podobały, ale miały za słabe parametry. Jak oscyloskopy zwykłe zrobiły się małe (płytkie), lekkie i z dużym, ekranem to wolę taki niż przystawkę USB. Choćby dlatego, że komputer mam na biurku, a oscyloskop w 'warsztacie'.

Po prostu sugeruję - sprawdź jeszcze raz swoją drogę po nitce może gdzieś coś pominąłeś.

Analizator logiczny działający na kanałach oscyloskopu ma małe możliwości bo już dla SPI przydałby się oscyloskop 4-kanałowy, a posiadanie przystawki TTL do oscyloskopu pewnie podnosi cenę o więcej niż 40zł (dlaczego 40 - dalej).

Wydaje mi się, że nie trzeba się upierać na dwie funkcje w jednym.

Jakieś dwa lata temu kupowałem oscyloskop, a brat przy okazji kupił za

40zł analizator logiczny w formie przystawki USB (pudełeczko mniejsze od paczki papierosów) i bardzo sobie chwali (nie używałem). Nie potrafię dokładnie wskazać typu. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

czwartek, 15 lipca 2021 o 11:27:09 UTC-5 Piotr Gałka napisał(a):

Mi tam obojetne czy to bedzie male pudelko wpiete w kompa czy wieksze w rodzaju rigola.

Bardziej mi zalezy na parametrach. I zakladalem ze w tej samej cenie latwiej o wieksze pasmo jak nie ma ekranu, oprogramowanie tez prostsze w samej skrzynce...

Dlatego po przesiedzeniu 2-3h i szukaniu stwierdzilem ze moze cos ominalem.

Znalazlem cos w promocji dla nieelektronikow za okolice 200usd co ma 2 kanaly analogowe i 8 cyfrowych (pasmo wspoldzielone wiec im wiecej sie mierzy tym mniejsze probkowanie) Ale soft mnie nie powala choc jest rozszerzalny. Nie podawalem nazwy zeby sie nikt nie czepial ze spamuje.

Nie upieram sie, Inicjalnie szukalem oscyloskopu bez analizatora bo zalozylem ze analizator jest relatywnie tani i moze byc osobna skrzynka na usb.

Jak sensowny to nie ma problemu aby byl pierwsza skrzynka ktora kupie. Oscyloskop sie kupi pozniej...

Reply to
ptoki

Pewnie chodzi o proste analizatory na chipe Cypressa CY7C68013A. Działa OK z Sigrokiem ale szału nie ma.

formatting link
Coś lepszego to Saleae albo podróbki, tam do tego Cypressa jest dodana jeszcze FPGA i zabezpieczenia. Sampluje do 100MHz

formatting link
Sigrokiem można dużo rzeczy zdekodować albo napisać własne dekodery w Pythonie.

c.

Reply to
Cezar

Dzieki za hinty. Ten pierwszy to w sumie szkoda nie zamowic na probe. To co znalazlem to wlasnie saleae i wydebilem koda obnizkowego. Ale nieco sie wacham bo jednak rigolowy ds to podobna cena a pasmo jakby wieksze. Choc zazwyczaj sonde do analizatora trzeba osobno kupic.

Reply to
ptoki

W dniu 2021-07-15 o 20:20, ptoki pisze:

I zamów, ma taki, działa dobrze, duzo zalezy od systemu (jak zaśmiecony) i obsługi usb. Za to dobre jest oprogaramowanie bo można ładnie przebiegi rozciągnąć i sobie dekodować.

Zobacz wpierw ile ta sonda luzem kosztuje :( wg mnie jeśli rigola o ds1054 którego możesz potem 'usprawnić' kodami no i masz 4 kanały.

Reply to
Janusz

czwartek, 15 lipca 2021 o 14:33:09 UTC-5 Janusz napisał(a):

Chyba zamowie

Jak badalem to wychodzilo ze kosztuje polowe tego uzywanego rigola co znalazlem :) Dlatego zaczalem zataczac szersze kregi :)

Reply to
ptoki

Tylko trzeba pamiętać, że analizatory na FX2 mają maksymalną przepustowość

48MB/s, więc na tanich klonach Saleae będziesz miał samplowanie bez strat w nieskończoność, bo samplowanie mieści się w tym paśmie.

Przy większych prędkościach jak w DSLogic samplujesz do pamięci analizatora, bo nie przepchniesz w czasie rzeczywistym przez FX2 i USB2.0 więcej. Czyli samplujesz tylko wycinek, a nie dowolnie długo. Nie wiem czy DSLogic ma ciągłe samplowanie przy niższych prędkościach w Sigroku, warto takie rzeczy sprawdzić.

Ja osobiście czasem sampluję po kilkanaście minut, więc muszę mieć samplowanie 'bez końca' :-)

Z oscyloskopów, to nie ma wiele obsługiwanych przez Sigroka. Pełna listę masz tu:

formatting link
patrz się na 'work in progress/planned', bo to często oznacza, że ktoś założył stronę na wiki, wrzucił zdjęcia płytki i na tym cały 'progress' się zakończył.

Jeżeli znajdziesz w sensownej cenie używkę ds1054, to kupuj, chociaż z kompa to nadal obsługuje się jak 'prymitywny' zwykły oscyloskop.

Możesz to uzupełnić lub po prostu zacząć od Hanteka 6022BE - samplowanie nie powala (też FX2), ale jest tani i całkiem przyzwoity.

Albo 2w1: Hanteka 6022BL, ale taniej i chyba praktyczniej wyjdzie

6022BE+Saleale.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski

Bardzo dziekuje za informacje! Bardzo pomocny post!

Rzeczywiscie calkiem znosna opcja. Cena tez milo zaskakuje.

No to mam teraz do wyboru rigola, saleale, hanteka. No i te 5 dolarowa fanaberie. Teraz juz chyba mam dobry obraz sytuacji.

Dziekuje wszystkim za porady!

Reply to
ptoki

W dniu 19.07.2021 o 18:18, Marek Wodzinski pisze: [...]

Jeśli dobrze kojarzę, on jest zasilany z USB. Jakość tego zasilania ma duży wpływ na pracę oscyloskopu. Jeśli dobrze pamiętam, na płytce jest miejsce na standardowe gniazdo zasilania, i nawet jest otwór w obudowie, trzeba tylko wyłamać zaślepkę.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Ale to musi być jedno urządzenie? Bo sam przyzwoity analizator stanów tyle kosztuje (LA5016).

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Nie musi byc jedno. Pytanie zadalem na wczesnym etapie robienia rozpoznania. Znalem wtedy tylko rigola 1102D i saleae. Zastosowanie bedzie hobbystyczne ale jak wiadomo dzis nawet hobbysta moze zaczepic o tematy ktore wymagaja wyzszych probkowan oraz dosyc szerokiej skali dekoderow (iic,usb,serial, 1wire itp.).

Dziekuje za hinta o tym LA5016, calkiem sensowna opcja, choc nie widze linuxa we wspieranych systemach.

A cene wzialem z tego rigola ale bez sondy logicznej. Jestem otwarty na wszelkie sugestie. Narazie kupilem jakis wynalazek z ali za 5 dolarow. Jak przyjdzie to sie pobawie zeby wiedziec co mozna a gdzie sie mozliwosci koncza.

No i jak by sie okazalo ze moge kupic raz a dobrze to cena nawet w okolicy 500usd bedzie do przelkniecia. Byle starczylo na dlugo, do wszystkiego i sie nie zepsulo...

Reply to
ptoki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.