ogniwa sloneczne - miedz i klej

witam!

mam male pytanko.. probuje zaprojektowac [no i wybudowac:)] elektryczny model samolotu.. na internecie znalazlem sposob na stworzenie baterii sloncznej nastepujacego przepisu: na plytke laminatu nalozyc warstwe kleju przewodzacego, nastepnie posupac wszystko tlenkiem miedzi (czerwonym).. nastepnie 1 kabelek do kleju i drugi do tlenku [oczywiscie tlenek albo pokrywamy albo siatka z drutow albo transparentna warstwa srebra].. jednak nie wiem jakiej mocy/m^2 moze dostarczyc takowe rozwiazanie?? czy ktos moze robil podobne ogniwa?? moze z plytki miedzianej[podobnie tylko wytwarzamy tlenek palnikiem na powierzchni miedzi]..

Pozdrowienia, Michal

ps moze jeszcze male zapytanko o napiecie takiego ogniwa:)

Reply to
michal b.
Loading thread data ...

Oto jesteśmy świadkami tworzenia się kolejnej urban-legend. Ciekawe kto takie rzeczy wymyśla :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Niekoniecznie - to jest znany polprzewodnik i ma szanse dzialac.

Tyle ze to z trudem miernik wychyli a nie samolot uniesie.

Jesli samolot ma latac to rozejrzalbym sie za jakas prawdziwa bateria, albo poprosil o probke w

formatting link
... bo kupic to sie chyba nie da :-)

O .. da, ale ceny takie, jakich sie obawialem :-)

J.

Reply to
J.F.

Zrobienie(zaprojektowanie) modelu samolotu prawidlowo latajacego jest trudne(dla laika). A model ze zrodlem zasilania z ogniw slonecznych jest bardzo trudny(nawet dla "wyjadacza"), glownie ze wzgledu na harakterystyke takich ogniw. Nie wdajac sie w szczegoly to z takimi ogniwami wlasniej produkcji(o ile beda dzialac) nie masz szans na powodzenie. Samolot na ogniwa = szybowiec ponad 2.5m rozpietosci, platy konstrukcyjne, pokryte przezroczysta folia a w nich ogniwa. Czasem ogniwa trzeba jeszcze na kadlubie dac. Poszukaj w googlach a one prawde Ci powiedza =) Jest tego troche - zapalencow tez jest sporo. Ale zrobic sprawny model na ogniwa sloneczne jest ekstremalnie trudno.

Reply to
Doman

Oczywiscie elektro-szybowiec =)

Reply to
Doman

ROTFL:):)

Reply to
greg

chyba wiem skad wziales ten opis:) mam kumpla ktory takeirzeczy wymysla/rozpowsechnia.. bedzie to dizalac pewnie..ale podobne efekty bys uzyskal z polowki cytryny z wbitym gwozdziem stalowym i meidzianym:) kalkulator zadziala..a moze nawwet LED zaswieci:)

Reply to
greg

...to ja mam tez pare pomyslow:

  1. laser podczerwony duzej mocy ze starego syfona (CO2), pary okularow slonecznych lustrzanych, rurki od termometru okiennego i obiektywu od projektora do slajdow (rura wyladowcza, optyka)

  1. Lacze mikrofalowe do lacznosci cyfrowej szerokopasmowej z zepsutej mikrofalowki, podzespolow od radia "ZADIAK", odcinkow rury wodociagowej miedzianej, i ukladu ULA z mikrokomputera SPECTRUM

  2. Projektor trojwymiarowy z wskaznika laserowego, glosnika z kolumny ALTUS, folii polietylenowej, i czesci z budzika.

  1. Amatorski satelita radiokomunikacyjny (zaawansowany projekt) z zestawu petard noworocznych, preta stalowego, papieru, rozbitej krotkofalowki "ECHO", czaszy od odbiornika satelitarnego, plyty glownej telewizora RUBIN, zarowki rteciowej (moze byc z latarni ulicznej), silnika od gramofonu i klawiatury od PC (moze byc popsuta).

pozdr. :)

Reply to
Sundayman

aha, zapomnialem dodac - potrzeba bedzie duzo kleju "osmiorniczka" :)

Reply to
Sundayman

Uzytkownik "Sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal w wiadomosci news:cm16fv$gdf$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

hehe no tak ale mam gdzies polski projekt lasera azotowego o duzych mocach opartego na wlasnie materialach bardzo zblizonych do tego co zaproponowales... opis dotyczy calej rodziny laserow na osrodku laserujacym azocie, lasery nazywaly sie NITRO.

co do lacza...no tak ale nei precyzujesz jak zepsuta jest mikrofalowka...mozliwe ze daloby sie uzyskac modulacje w magnetronie generacyjnym - np poprzez zmiany pola magnetycznego i w ten spsoob oddzialujac na wiazke wewnatrz komory...

projektor... no wlasciwie do odchylania prominia lasera wykorzystuje sie bardzo podobne rozwiazania co w przypadku glosnikow - zalozesie ze nei trzeba bardzo kombinowac przy robieniu galwanometru lusterkowego z wykorzystaniem jako bazy glosnika

a satelita - no coz moze by sie dalo...najgorsze jest jego wyniesienie a potem...

Reply to
futu

przewodzacego, nastepnie

i drugi do tlenku

wytwarzamy

motocykl. Tomek

Reply to
Tomek

oplułem się kawą i kruchym ciastkiem... iwsisz mi klawiaturę :PPPP

Reply to
Marek Lewandowski

Do tej pory sie to stosuje na sondach operujacych w duzym oddaleniu od slonca (np Cassini). Nazywa sie to RTG.

Reply to
Marcin Szczepaniak

Niewykluczone ze wiecej juz takich nie bedzie - silnik Stirlinga ma wieksza sprawnosc

formatting link
J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.