Odprowadzanie ciepła przez różne obud

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:eiocgq$qo6$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wszystko zależy od otoczenia i czasu Obaj macie mniej więcej rację Jesteś uprzejmy zapomnieć, że w czasie pracy temperatura twojego radiatora stale rośnie. Wyobraź sobie swój super radiator nakryty kocem, zamknięty w pudle, latem na w czarnym komputerze na słońcu, a nawet zwykły komputer w pokoiku ze szczelnym oknem i ścianami ze styropianem. Zastanów się (sprawdź) jak długo będzie świecić żarówka, taka z latarki, zasilana z zasilacza,by baterie się za prędko nie rozładowały, ale wsadzona do termosu (takiego zwykłego, na napoje) Zauważ, ze gdybyś tranzystor wsadził do wanny z zimną woda, ona w końcu się podgrzeje, a gdyby ściany łazienki idealnie izolowały ciepło na pewno by zawrzała, nawet od 1uW.

Reply to
wrr
Loading thread data ...

Użytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Ja stosowałem dawno temu Dolewałem do niewielkiej puszki wody ze szklanki do chłodzenia KD502 pracującego z mocą 100W Urządzenie pracowało z przerwami. Chyba nawet ów super radiator

formatting link
układ parowania cieczy w sobie. Co to za ciecz ?Butan?

Reply to
wrr

Zależy jak rygorystycznie ów SOAR jest zdefiniowany. A w praktyce to przetopię cynę na obudowie tranzystora.

pzdr mk

Reply to
mk

Jeśli otoczenie zachowa stałą temperaturę, to temperatura radiatora rośnie dążąc do pewnej granicznej temperatury, która jest wyższa niż temperatura otoczenia o wartość którą wyliczyłem.

W rozważania teoretyczne o podgrzewaniu Wszechświata tranzystorem nie będę się wdawać :P

pzdr mk

Reply to
mk

W komputerze Cray II wszystkie układy były znaurzone w specjalnej cieczy i ciecz ta wrzała rozgrzana przez pracujące elementy odbierając tym samym ciepło. W komputerze tym było okienko i można było sobie proces ten pooglądać.

pzdr mk

Reply to
mk

Znam tylko jeden typ tranzystora, który to potrafił nie ulegając zniszczeniu: 2N3055 produkcji Hitachi. Ale on miał dopuszczalną temperaturę struktury 200 stopni a nie 150. I był bez radiatora. Wcale nie potrzebował do tego dużej mocy - sam brak radiatora starczył.

Masz problem ze zrozumieniem rzeczy dość podstawowej: Rezystancja termiczna Rthj-c jest w małych obudowach znacznie większa od Rthh-a. I to ona w połączeniu z SOAR określa kres możliwosci elementu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tue, 7 Nov 2006 00:53:33 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

To zastanówmy się nad dużo bardziej lokalnym problemem - globalne ocieplenie :-)

Reply to
BLE_Maciek

Tak. Właśnie rezystancja termiczna Rthj-c (junction-case) wyznacza moc maksymalną (w połączeniu z temperaturą maksymalną i temperaturą obudowy ustaloną na typowo 25'C). To, typowo, bezpośredni związek:

Pmax = (Tmax - 25'C) / Rthj-c

Jeśli podaje się moc maksymalną i Rthj-c to jedna z tych danych jest nadmiarowa. Zarzucasz mi, że wybrałem tą daną, a nie tamtą.

Jeśli zdołam schłodzić obudowę do owych 25'C (np. chłodzeniem wodnym) to uzyskam Pmax. (przy, jak mi się wydaje, dość powszechnie przyjętej definicji Pmax)

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:eiq1hj$l4n$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Taka ta definicja jest. Nie spotkałem się jednak z podaniem czasu . Jak długo można grzać pełną mocą ? Domyślnie nieskończenie?

Reply to
wrr

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:eiohqr$7pb$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Tak. Niemniej byłeś uprzejmy zaniedbać odległość od radiatora w jakiej przyjęto temperaturę otoczenia. Dla wielu radiatorów jest to jego powierzchnia. Dla niektórych 1mm od radiatora

Reply to
wrr

Tak, masz najzupełniej rację. Tylko że: Rth j-a = Rth j-c + Rth c-a, a przy mocy Pmax Pmax = (Tmax - 25'C) / Rthj-c z czego wynika, że Rth c-a musi być równe zero I w tym cały problem, bo nie ma radiatorów o zerowej rezystacji termicznej.

A wracając do mojego "w praktyce używanym układem chłodzenia" jeżeli mam stosować chłodzenie wodne, pompy ciepła itp wynalazki to już nie są praktyczne układy chłodzenia, bo przy początkowym założeniu użycia obudowy TO220 te wszystkie wynalazki da się zastąpić o wiele tańszym rozwiązaniem: równoległym połączeniem Rth j-c, wizualnie tłumacząc kilkoma równoległymi elementami (np: tranzystorami po 3,50 zł/szt) na tym samym (małym) radiatorze.

Reply to
Desoft

Na tyle długo, że pojemności cieplne nie mają znaczenia (mogą być w pełni "naładowane"). Struktura jest wtedy rozgrzana do temperatury maksymalnej podanej przez producenta. Praca w takich warunkach zwykle skutkuje znacznie krótszym średnim czasem życia elementu, niż przy pracy na chłodno. Czasami producenci podają takie dane niezawodnościowe.

pzdr mk

Reply to
mk

Mowa była o przekroczeniu połowy mocy maksymalnej... Padło też sformułowanie, sugerujące, że by przekroczyć tą barierę, potrzeba by używać bardzo intensywnego zmrażania elementu ("ciekły azot"). To sugeruje, że ktoś przyjmuję definicję mocy maksymalnej taką jak zasugerował Pan RoMan. Spotkałem się z takim podejściem, ale nigdy nie w dokumentach oficjalnych... Stąd drążę temat.

Dyskutujemy o możliwości konstrukcyjnej, a nie o opłacalności (która, w ogólności, jest sporna).

pzdr mk

Reply to
mk

Zaniedbałem również wpływ siły Coriolisa na turbulencje w okolicach radiatora... To były tylko obliczenia szacunkowe, mające coś pokazać.

pzdr mk

Reply to
mk

Turdno powiedzieć co, w tym konkretnym przypadku, zastosowano. W artykule w Wikipedii wymieniono kilka stosowanych czynników roboczych:

formatting link
pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:eism80$2gr$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ja jednak zwracam uwagę przyszłym czytelnikom, że każdy radiator szybko się nagrzewa i szybkie wyliczanki temperatur są niepełne. Radiator szybko przestaje mieć temperaturę pomieszczenia, zatem rośnie temperatura złącza i szlag trafia półprzewodnik

Reply to
wrr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.