Odpowiedzialnosc za CE

Ja napisał:

A jakie papiery były dołączone do produktu?

pzdr Artur

Reply to
Artur
Loading thread data ...

Kto odpowie (w sensie prawnym) za nie spelnianie wymagan na znak CE przez urzadzenie elektroniczne (np.) poddane kontroli. Zakladamy, ze urzadzenie jest wprowadzone do handlu, ma naklejony znaczek CE, ale nie bylo badane, a co gorsze nie spelnia norm. Czy do odpowiedzialnosci zostanie pociagniety producent, sprzedawca, posrednik? Kto? Jesli wszyscy, to jak rozklada sie kara? :-)

Reply to
Ja
Reply to
invalid unparseable

A jak importer ma kopie swiadectwa zgodnosci wystawiona przez zagranicznego producenta? Oryginal do wgladu na ulicy Mao w Pekinie :-)

J.

Reply to
J.F.

Świadectwo może wystawić wyłącznie firma, mająca siedzibę na terenie UE

Chyba, że tłumaczysz napis CE jako China Export ;)

Reply to
pisz_na.mirek

Jestescie tego pewni [DU i art najlepiej].

Bo mi sie wydaje ze widzialem CE wystawione w Taipei ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Gdzies ten spis widzialem.

Ale .. jak sam wiesz jednostka notyfikowana jest potrzebna tylko w niektorych przypadkach. Wiekszosc certyfikatow wystawia producent sam.

O,

formatting link
Pare poza EU jest. Nie wiem jak tam z odpowiedzialnoscia karna .. ale jak taki lab poluzuje za mocno, to mu sie notyfikacje cofnie i straci duzo klientow - wiec moze rzetelnie badac.

J.

Reply to
J.F.

OK. A teraz wyobrazmy sobie sytuacje, ze urzadzenie nie ma znaku CE, ale spelnia normy. Pytania sa nastepujace:

  1. Czy wlepia sie kare bez zadnego tlumaczenia i bez badania urzadzenia, za "niemanie" :-) znaku CE i ?
  2. Poddaje sie obowiazkowemu badaniu na koszt nazwijmy to producenta/importera i ewentualna kare uzaleznia sie od wyniku.
  3. Wlepia sie kare, a urzadzenie i tak poddaje sie obowiazkowemu badaniu na koszt producenta/importera.

Moze sa jeszcze jakies inne kombinacje... W miare mozliwosci prosze o konkretne odpowiedzi, a nie luzne dywagacje (a jesli juz, to z adnotacja np. IMHO) :-)

Reply to
Ja

Ja napisał(a):

ZTCW urządzenie bez znaku CE automatycznie nie jest dopuszczone do obrotu handlowego na terenie UE. Nie jest ważne czy spełnia czy nie spełnia. Nie ma znaku = nie może być sprzedawane.

To czasem może działać w drugą stronę. Konkurencja może przeprowadzić badania i jeśli urządzenie nie spełnia norm, może spokojnie zmieść konkurencję z rynku :)

Reply to
Bartosz Sarama

Ja napisał:

A możesz nie zawrać dupy swoimi dywagacjami? Napisz konkretnie, to dostaniesz konkretną odpowiedź.

npzdr Artur

Reply to
Artur

Piotr \Pitlab\ Laskowski napisał:

Nie. Dowolny człowiek może kupić sobie dowolny produkt i sprowadzić go _sobie_ w dowolne miejsce na świecie (wyłączając Ugandę, Kubę itp ;-) ).

Jeśli wszystkie opłaty zostały poniesione, celnik nie ma nic do gadania. Jego interesuje tylko haracz dla darmozjadów. No i materiały niebezpieczne dla _interesu_publicznego_ ;-)

Chyba wszystkie podzespoły komputerowe mają CE z Dalekiego Wschodu ;-)

pzdr Artur

Reply to
Artur
Reply to
invalid unparseable

Sorry to była moja nadinterpretacja, ale tekst brzmi "producent lub upoważniony przedstawiciel na terenie EU" (po angielsku słowo w słowo tak samo) - i jak to rozumieć bez dodatkowych komentarzy :(

Natomiast jest zastrzerzenie, że pewne dyrektywy mogą ustatnowić obowiązek posiadania przedstawiciela na terenie EU. Na razie taki wymóg dotyczy wyrobów medycznych.

Żeby było dowcipniej znalazłem, że na terenie EU, są jeszcze inne oznaczenia zgodności oprócz CE, jakie - to pozostawiam dociekliwym ;)

Reply to
pisz_na.mirek

może "CE 168" , każda komórka ma takie, a wiadomo sieje zakłócenia aż miło. dla mnie w ogóle całe ce to tylko wyciąganie kasy

Reply to
szlovak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.