Napiecia na pinach w ATtiny12

Loading thread data ...

musi być mniejsze od napięcia zasilania, inaczej przeniesiesz procesora do krainy wiecznych łowów. Daj Zenera 4.7V na wejściu i będzie ok.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Chyba sam sobie odpowiem - pomiedzy mase a PB3. Jest moze jeszcze jakies inne rozwiazanie ktore dawalo by pewnosc ze w przypadku gdy zenerka padnie na pinie PB3 nie pojawi sie napiecie 15V

Reply to
roxy

Konkretnie napięcie na nodze < Vcc + 0,5V. A diody zabezpieczające są na wszystkich wejściach oprócz /RESET, co w zawoalowany sposób dają do zrozumienia w manualu na stronie 44 u dołu ;-)

Serdeczne

Reply to
Marcin Stanisz

No, podobno masz manual, to przeczytaj punkt "Absolute Maximum Ratings" i sam sobie odpowiedz na to pytanie :-)

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz
Reply to
Piotr Wyderski

Nie, te diody zabezpieczaja przed ESD i rzadkimi impulsami o malej mocy, nie przed dzielnikami. Dlaczego sie tak twardo trzymasz tego 7,5V???

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Nie strasz chłopaka. Każdce wejście/wyjście (z wyjątkiem tych przystosowanych do podawania 12V) jest zabezpieczone diodami. Jak nie wierzysz to sprawdź choćby omomierzem. Zakres napięć, który podałeś dotyczy właśnie "zadziałania" tychże diod.

Zamiast dzielnika wystarczy jeden rezystor włączony w szereg z wyprowadzeniem. Wartość powinna być tak dobrana, żeby nie został przekroczony maksymalny prąd diody zabezpieczającej. Przykład można znaleźć w nocie "AVR182: Zero Cross Detector"

Reply to
Zbych
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.