Nagrzewnica przepływowa powietrza

Potrzebuje dołożyć nagrzewnicę przepływową przed wentylatorami w układzie wentylacji, taką nie za wielką ~0,5-0,8kW. Nagrzewnice sterowane są termostatem - poniżej załącza, kilka stopni powyżej rozłącza. Taka nagrzewnica ma standardowo dwa zabezpieczenia termiczne - pierwsze automatyczne ~50C, drugie ręczne (wyzwolone, trzeba zwolnić ręcznie przyciskiem) ~80C. Producenci podają że *bezwzględnie* zachowany musi być tak, a taki przepływ poniżej ~40C powietrze wchodzącego.

No i mam problem z tym "bezwzględnie". Bo nagrzewnicę wyliczyłem tak dla ~-15C żeby do wentylatora docierało wtedy nie niżej niż ~0C. Mocniejsza mi nie potrzeba. Ale gdyby do wentylatora dotarło powietrze chłodniejsze to się on wyłączy. Analogicznie wentylator może doznać usterki i też nie będzie działać.

Na ile bezpieczne są takie nagrzewnice, czy ona sama się wyłączy w razie braku przepływu (poprzez zbytnie nagrzanie), miał ktoś styczność z tym sprzętem? Nie chciałbym sfajczyć się w nocy.

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

W dniu 2021-02-01 o 20:10, Mateusz Bogusz pisze:

O jakich wentylatorach i jakich nagrzewnicach jest mowa?

Gdzie to niby miałoby być zamontowane?

Reply to
Uzytkownik

Mateusz Bogusz pisze:

Jakie by nie były, zabezpieczyć wypada. Nawet tanie i proste nagrzewnice z hipermarketu mają wyłączniki termiczne, a jak jest minimalnie droższa niż "kilogram ziemniaków", to potrafi sobie sama włączyć wentylator jak ktoś ją bezczelnie wyłączy.

W Twoim przypadku może da się wykryć ten przepływ powietrza? W sumie nie ma dla Ciebie znaczenia czy jest on z wentylatora, czy z innego powodu, byle był jakiś minimalnie określony.

A że grupa o tematyce elektronicznej, to może wystarczy też pomiar rezystancji grzałki i na tej podstawie wnioskowanie czy nie za ciepła?

Miłego. Irek.N. ps. ja się boję takich wynalazków, nawet z oświetleniem zewnętrznym podczepionym pod podbitkę mam problem i zastanawiam się czy lepiej niskonapięciowe (ale prądy duże), czy jednak wysokonapięciowe (ale wtedy łatwiej łuk zaciągnąć). I tak już od kilku lat wybieram :(

Reply to
Irek.N.

in <news:rv9jml$5k8$ snipped-for-privacy@dont-email.me user Mateusz Bogusz pisze tak:

Możesz dać w szereg kilka tych chinskich termostatów. Cały świat ma je w domach. Zawsze ktoryś zadziała.

formatting link

Reply to
PiteR

O czymś takim myślę -

formatting link
moc w przedziale 0,5kW - 1kW. Jak rozumiem taka nagrzewnica to zwykła grzałka wł/wył i przy małym zapotrzebowaniu ona po prostu taktuje częściej lub rzadziej? W skrajnym przypadku to będzie "klikać" co kilka sekund?

Montaż skrzynką rozdzielczą byle nie do dołu, to już przeczytałem. Ale docelowo to miała by być na strychu na posadzce (płyta OSB, ze styropianem pod spodem, 1m wyżej niezabudowane krokwie) połączona z obu stron taką rurą -

formatting link

- może powinienem dołożyć jakieś sztywne nyple/mufy na odsunięcie tej elastycznej rury spiro?

Taką nagrzewnicę to w ogóle się zabudowuje/ociepla żeby to ciepło nie uciekało na boki czy wręcz przeciwnie? Myślałem żeby chociaż od spodu i po bokach zabudować czerwoną płytką G-K. Nie mam pojęcia na ile ta obudowa się grzeje.

Reply to
Mateusz Bogusz

A jest jakiś elektryczny anemometr działający analogicznie jak termostat? Jest przepływ to zwiera styki, nie ma przepływu to rozłącza? :-)

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 2021-02-01 o 22:30, Irek.N. pisze:

LEDowe wysokonapięciowe. Bezpiecznik nawet topikowy można dać. 30W w LEDach to już cały podjazd potrafi oświetlić.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

A czy rzeczywiście jesteś pewny, że potrzebujesz?

Wentylacja z rekuperacją w starym domu nie widziała nagrzewnicy nawet z daleka. I po 17 latach postanowiłem wymienić kręcące się non-stop wentylatory tylko dlatego, że ciut za głośno pracują. Natomiast żaden mróz im krzywdy nie zrobił. Tylko to muszą być porządne wentylatory. U mojej centralce są akurat wentylatory PAST.

Piotrek

Reply to
Piotrek

Masz jakąś rekuperację z filtrem powietrza?

Jeżeli nie to weź pod uwagę, że te rury spiro to nie będzie zbyt dobry pomysł, ponieważ nie da się ich czyścić. W tym przypadku całość powinna być spięta rurami sztywnymi posiadającymi klapy rewizyjne, aby można było rury wyczyścić.

Nagrzewnice same w sobie posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem, które wyłączą grzałki w razie braku przepływu powietrza.

Możesz jeszcze dołożyć dodatkowy czujnik reagujący na przepływ powietrza:

listkowe:

formatting link
ł&ev_adgr=Materiały+i+akcesoria&gclid=CjwKCAiAjeSABhAPEiwAqfxURSB15br3JihhXUeiy-p7iW5w-4xc2BpiLe0-wA9j71r1mvdkaGx87xoCWIQQAvD_BwE
formatting link
lub presostat różnicowy:

formatting link
łe&gclid=CjwKCAiAjeSABhAPEiwAqfxURVvR-mycaiuahY8gbyqJur7vFkjxmCqL7J5IeWxRL3nXL3RZfLXDwBoC2gAQAvD_BwE Jeżeli chodzi o montaż to systemy mocuje się przy użyciu odpowiednich systemów zamocowań i wieszaków do krokwi lub przy użyciu konsol do podłogi, ścian czy krokwi. Tak więc nagrzewnice nie mają w ogóle kontaktu z OSB czy krokwiami.

Reply to
Uzytkownik

Oczywiście, że są: czujniki łopatkowe (lub nazywane listkowymi) oraz presostaty różnicowe, które podłącza się przed i za wentylatorem.

Reply to
Uzytkownik

Tak, nagrzewnica była by przed wejściem do rekuperatora. Mam go na strychu i mimo zaizolowania, sprawność potrafi spaść przy niskich temperaturach (bo spada przepływ na wyciągu - zamarza część skroplin po wieczornych kąpielach?). Taki spadek utrzymuje się później do momentu aż temperatura na zewnątrz zrobi się choćby +1C i w kilka godzin z nawiewu temperatura rośnie z 15C na 19C. Analogicznie jak przy mrozach puszczę ~40C w jeden wyciąg, to po 20-30min nagle kilka stopni więcej z nawiewów przez następne kilkanaście godzin (do kolejnej porcji wilgoci puszczonej w wyciąg?).

Producent podaje że urządzenie musi stać w pomieszczeniu z chociaż +5C - nie dyskutuje z tym. Co prawda ma ubranko z 10cm wełny (ja dorobiłem), ale nie ma wewnętrznych grzałek i nie wiem, może za bardzo spowalniam obroty i nie nadąża przepchnąć skroplin zanim oblodzą wymiennik?...

Wydaje się, że tego m.in. szukałem. Dzięki :-)

Reply to
Mateusz Bogusz

No i gotowe -

formatting link
Estetyka zygzakiem, bo paru rzeczy nie przewidziałem i robiłem tym co miałem w piątek po 20, ale działa :-)

Faktycznie po włączeniu, nagrzewnica robi znacznie lepsze wrażenie. Spirala jest gruba i długa, nagrzewa się powoli i ma dość długą bezwładność - nie jak czajnik elektryczny. Oba bezpieczniki termostatyczne są rozsądnie montowane. O niższej temperaturze na wylocie z nagrzewnicy, a ten o wyższej - nad grzałką. Od biedy można ten automatyczny wyłącznik na wyjściu, podmienić na jakiś o niższej temperaturze 5-10C i sterować załączanie zwykłym zegarek. Ale w komplecie już zamówiłem, to i załączaniem nagrzewnicy (1,2kW) raz dziennie na 30 min steruje to -

formatting link
Z nawiewów stabilne 17-18C.

Haha, dwie zimy potrzebowałem żeby odkryć i zrozumieć dokładnie problem oszraniania wymiennika :-D

Reply to
Mateusz Bogusz

Brakuje w nim trybu odmrażania wymiennika, czyli albo grzałki albo wyłączasz wentylator nawiewu do domu a działa tylko wywiewny, wtedy ciepło z domu rozmrozi Ci wymiennik

Przydałby by Ci sie czujnik temp na wymienniku z czasówką która by wyłączała na 5-15 minut wentylator nawiewu na czas rozmrażania.

Reply to
Janusz

Już mam nagrzewnice z termostatem (przekaźnik utrzymujący 1-6C nawiewu) i czasówką (raz dziennie, wieczorem przez 30 min). Daje radę :-)

Dzięki za wyjaśnienie.

Reply to
Mateusz Bogusz

No właśnie szybciej odpowiedziałem niż przeczytałem niżej Twój post że już masz nagrzewnicę :)

Proszę :)

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.