Mikrokontroler USB CY7C68013A - mozna dalej o hinta prosic?

Wlasnie przylutowalem go na plytke. Podlaczylem do niego kwarc 24 MHz (zblokowany kondensatorami 20 pF do masy), zasilanie (3,34V zestabilizowane LM317-tka z tego dawanego przez USB), wtykam w komputer i... "nie rozpoznano urzadzenia usb". Kabel mam taki na 1,2 m. Co moglem spitolic? Na plytce nie ma zwarc, posprawdzalem, co ma byc polaczone, jest polaczone a tu nic. Frustracja czlowieka bierze... Mozna jakas podpowiedz poprosic? Pzdr, POKREC

Reply to
POKREC
Loading thread data ...

Lutowalem na kalafonie, moge oczyscic, choc nie sadze, zeby robila problemy

Jakie sterowniki? Czegos nie wiem? To zeby ustrojstwo USB sie zglosilo w systemie potrzebne sa sterowniki? Bo to jedynie by tlumaczylo sprawe.

Sprawdzilem 2 razy. I potem kolega jeszcze raz.

Robilem, kombinowalem, kabel sprawdzilem. Moze faktycznie badziew do kwadratu...

Ani to, ani to. W desperacji wylutowalem wtyk i wlutowalem obciety do 30 cm kabel bezposrednio, ale to tez nie zagralo.

Jakby dalo sie cos jeszcze wymodzic, to byloby fajnie. Moze kwarc mi nie wstaje, kondensatory jakies nie te, albo co... Dojscie do oscyloskopu bede mial w poniedzialek (jak dobrze pojdzie)... Pzdr i dzieki, POKREC.

Reply to
POKREC

Tego chwytu nie robilem, sprawdzilem 10 razy w specyfikacji, zmierzylem kabel omomierzem tudziez woltomierzem i wiedzialem, ze we wtyczce leci wg. sekwencji: +5V D- D+ GND (albo w druga strone, zalezy od ktorej popatrzyc). Kabelek, ktory we wtyczce dotykal pinu obok tego +5V to byl w takim razie D-. Ale sprobuje i kabelki zamienic. Moze to cos da. Mam podejrzenie, ze nie startuje mi kwarc 24 MHz. Mam kondensatory zwierajace do ziemi prawie 2 razy za duze (wzgledem datasheeta). Uzywam

20 pF, zamiast tego, co pisza: 12 pF. Niestety, nie mam oscyloskopu na podoredziu (dopiero sie rozkrecam i kasa sie zbiera na to cudo), wiec w tej chwili nic nie moge sprawdzic na bank. Ide dlubnac. Zobaczymy, co wyjdzie. Pzdr i dzieki, POKREC.
Reply to
POKREC

Wlasnie sprawdzilem. I chyba osiwieje. Nawet kwarc wymienilem. Kondensatory dalem laczone szeregowo 20 i 27 pf (razem ~11,5pf). Dalej nic. Czy mozliwe jest, ze mam strzelony mikrokontroler? Jak to sprawdzic? A MUSZE sie jakos z tym USB dogadac. Inaczej naprawde bedzie niewesolo... Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

to sie przestan dziwic:) o ile odbrze kojarze trzeba urzadzenie najpierw skonfigurowac, czyl iwgrac jakis firmware do EEPROM. Nie probowalem nawet inaczej. W plikach do zestawu startowego sa gotowe przykladowe binarki. Wgrywajac je do EEPROMa potrzeba je wyposazyc w specjalny naglowek oraz bajty na koncu pliku bin. Nie jestem pewien czy samo czyste ruszy. Mozliwe ze bedzie mialo defaultowy VID oraz PID, ale wtedy windwos powinien rozpoznac jako cypress development KIT, i CyConsole powinna go zobaczyc. Chyba ruszy, ale nie jestem na 100% pewien, musialbym u siebie sprawdzic.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Dnia 2007-12-16 17:13, Użytkownik Greg(G.Kasprowicz) napisał :

jest chyba nawet cały rozdział o tym. Ma ruszyć, ściągnąć firmware z hosta i sie reenumerować z nowymi ustawieniami.

Pozdr. Michał

Reply to
Michał Baszyński
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Sterowniki, powiadasz? Chodzi o plik ezusbw2k.inf ? mam go, zaistalowalem wybierajac spod eksplorera opcje "instaluj", ale dalej ani dudu. Podejrzewam, ze piny od eepromu trzeba podciagnac do zasilania opornikami, poza tym, co zrobilem. mam wersje 100 pin. D+ i D- mam polaczone dobrze, sprawdzalem i w te, i wewte. Czy jeszcze jakies hinty na temat samej plytki i polaczen mikrokontrolera sa istotne? Podlaczylem kwarc z kondensatorami, zasilanie, zamierzam odpowiednie piny podciagnac. Samo urzadzenie powinno sie dac zobaczyc i zglosic w systemie chodzby jako jakis default. Tak mi sie w kazdym razie wydawalo. Pzdr i dzieki, POKREC.

Reply to
POKREC

Szczerze mowiac, to przeczytalem, ze eeprom nie jest konieczny, ustrojstwo potrafi sie zarejestrowac w systemie jako jakis default a potem wypelnic swoj ROM przez usb i zglosic ponownie. Tak pisza w datasheetach u Cypressa. Sorki, ze przynudzam, ale mi sie powoli koncepty koncza. Co innego, jak sie uczysz od kolegi, ktory juz takich spraw przeszedl dziesiatki w zyciu, co innego, jak przecierasz szlak sam... W kazdym razie dzieki, ja jeszcze musze podciagnac 2 piny, te od eeproma do zasilania opornikami i bede probowal dalej. To ustrojstwo musi ruszyc tak, czy siak. Inaczej ja bede mial przekichane. ;-) Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

tak, te oporniki od I2C moga byc bardzo istotne

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Dnia 2007-12-16 17:25, Użytkownik POKREC napisał :

na stronie cypressa masz coś, co się nazywa "Guide to successful EZ-USB FX2LP &.. Hardware Design and Debug" - AN-15456.

Pozdr. Michał

Reply to
Michał Baszyński

Dnia 2007-12-16 17:25, Użytkownik POKREC napisał :

na I2C _musisz_ mieć oporniki podciągające (bodajże 2k2) nawet jak nie używasz EEPROMU

Pozdr. Michał

Reply to
Michał Baszyński

Dnia 2007-12-16 17:30, Użytkownik POKREC napisał :

a próbuj, próbuj, tylko pisz wnioski, bo mnie też te układy najprawdopodobniej będą czekać w niedługiej przyszłości :-) A na razie pomalutku wgryzam się w ich dokumentację

Pozdr. Michał

Reply to
Michał Baszyński

Wlutowalem. Nadal "Nie rozpoznano urzadzenia usb, ale system windows nie mogl..." blablabla. Hmmm... Co ja jeszcze nie tak robie? Kosc do siedzenia jest? Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

Michał Baszyński wrote:

Michal, DOUMO ARIGATOU GOZAIMASU! Shiawase desu!

Ruszyl, ruszyl i system go rozpoznal od strzala. Wyzej wspomniany dokument powinien byc dolaczany przez Cypressa do kazdego kitu! Swoja droga, to strona Cypressa jest rozwiazana dosc fatalnie - zanim znajdziesz dokumentacje... Obowiazkowo kazdy producent powinien dawac jakies tutoriale w stylu: trzymasz w rece samplowa kostke, i co dalej. Jak co z czym polaczyc, co do ziemi, co do zasilania, jaki sygnal do czego, przykladowy projekt plytki drukowanej, az do poskladania projektu "Hello World" wlasna lutownica. I byloby latwiej. Cos w rodzaju "Quick And Dirty Method to Begin" umozliwiajacy zaczecie zabawy bez robienia doktoratu nad 200 - stronicowym datasheetem. Moja kostka to wersja 100 pin. Zrobilem tak: Podlaczylem wszystkie AVCC i AVDD do zasilania (Zestablizowane LM317-tka z napiecia dostarczanego przez USB i filtrowane na wyjsciu stabilizatora kondkiem 100uF do 3,34 V), wszystkie AGND i DGND do masy. Kwarc 24 MHz i do tego 2 kondkami 12pF - kazda nozke kwarca - do masy. Nastepnie piny do obslugi EEPROMU - SCL i SDA przez oporniki 2kOhm (nie mialem 2,2 kOhm) do zasilania, WAKEUP# przez 10 kOhm - do zasilania RESERVED - do masy. W wersji 128 pin jeszcze nozke EA trzeba podlaczyc do czegos, ale to powyzej wspomniany dokument juz precyzuje, a ja mam wersje 100 pin, wiec mnie to nie dotyczylo. I zagadal bez problemow. W Jedynie Slusznym Systemie Operacyjnym Wilhelma G. zglosil sie cos jako Cypress EZ-USB EEPROM missing. Kabel do usb to obciety z dluzszego 30-cm. fragment i kabelki wlutowane w plytke. Po zgloszeniu sie kosteczki automagicznie wyskoczylo okienko ladowania sterownikow i juz dalej poszlo automagicznie (zainstalowalem wczesniej kit developerski).

Bardzo dziekuje serdecznie wszystkim, ktorzy zechcieli mnie naprowadzac na wlasciwa sciezke. Licze na Wasza pomoc rowniez w przyszlosci, sam jej bede udzielal w zakresie, jaki opanowalem - rowniez dzieki Wam. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.