micro Mega hos

Pan Piotr Wyderski napisał:

Jeden i drugi parametr mówi jak jest dobrze, czyli ile brakuje do ideału (niewiele, zero i coś małego po przecinku).

Podobnie bywa przy prezentacji statystyk -- "97% ludzi ma coś tam", a "tylko jedna na trzy tysiące osób nie robi czegoś".

Dzięki Waszmości za dobre słowo.

Jarek

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

W dniu 2014-09-12 14:39, J.F. pisze: [...]

Wcale nie była, ma się bardzo dobrze :-) Nazywa się to "liczba falowa" i ma tą zaletę, że jest proporcjonalna do energii kwantu. Co ciekawe, oś pozioma widma jest naprawdę osią długości fali opisaną liczbami falowymi. W konsekwencji liczby na osi maleją w prawo. Dla powiększenia zamieszania niektóre aparaty rysują oś z liniowo rosnącą długością fali (a więc liczby falowe maleją nieliniowo), a inne linearyzują skalę liczb falowych. To samo widmo wygląda oczywiście inaczej...

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2014-09-12 13:05, Jarosław Sokołowski pisze:

Na przykład elektrochemikom :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Komuś było może wygodniej, ktoś się przyzwyczaił, albo mu w szkole tak do głowy wbili i zostało. Przypomina mi się jak w szkole średniej nauczycielka od fizyki uparcie starała się przeforsować termin "zawada obwodu" kiedy każdy siedzący w sali przyszły technik dobrze wiedział, że to jest impedancja i słowo zawada było dla nas co najmniej śmieszne.

A co do kondensatorów, przecież kiedyś ich pojemność podawało się w centymetrach!

Reply to
Jakub Rakus

W dniu piątek, 12 września 2014 14:56:30 UTC+2 użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

W realu też jest sporo dziwnych połączeń. A aparatach fotograficznych gwinty metryczne a jeden do mocowania do statywu calowy. Chyba tylko po to żeby śrubka kosztowała kilka złotych.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W sześciennych nadal można ;-)

Reply to
Grzegorz Jablonski

Ale tak jak jest - jest dla nas, elektroników wygodniej - szybciej się dogadasz, bo jak ktoś mówi "daj jeden mikro", to wiadomo że chodzi o pojemność.

Reply to
Mirek

Aha, zamiast dławika 4.7uH zdarza się, że montują mi kondensator 4.7uF, pomimo wyraźnego oznaczenia 'Lxx'...

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Czy mogę prosić o przypomnienie skąd się to wzięło?

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ja tego nie pamiętam, ale przecież zużycie to litry/km czyli objętość/długość czyli m3/m czyli m2. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Pan Marek napisał:

Przecież to oczywiste. Podaje się w jednostkach objętości (trzecia potęga jednostki długości) podzielonych przez jednostkę długości. Po skróceniu ułamka mamy po prostu jednostkę długości w kwadracie, czyli w układzie SI metr kwadratowy.

Samochód, który pali dziesięć litrów na setkę, ma zużycie paliwa wynoszące 0,1 milimetra kwadratowego. Ta jednostka jest bardzo obrazowa -- gdyby to auto tak sobie jechało szosą i na bieżąco pobierało paliwo z zewnątrz, a nie z baku, to by mu trzeba było rozciągnąć wzdłuż drogi rurkę z benzyną o przekroju 0,1 mm^2.

Reply to
invalid unparseable

1l/100km = 1dm^3/100000m = 10^-3m^3/10^5m = 10^-8m^2
Reply to
RoMan Mandziejewicz

O właśnie o tą rurkę mi chodziło, dzięki.

Reply to
Marek

To jest malo istotne co dla kogo jest wygodne. Porzadek musi byc a nie pie*.

Naukowcy od dawna przeszli na uklad SI, ale prostych ludzi ciezko zreformowac. Do wszystkiego mozna sie przywyczaic, pozatym sa przedrostki aby dobrac odpowienio skale - problem jest wylacznie w ludziach - zreszta jak zawsze.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

On 2014-09-13 18:17, Marek Borowski wrote: [...]

No, amerykańce już od jakiegoś czasu wdrażają SI:

formatting link
A we wstępie do tego papieru można wyczytać coś takiego: "The Metric Act of 1866 allowed use of the metric system of measurement in the United States". A jak jest to każdy widzi. :-) Opór ciemnej masy. :-)

BTW. Zawsze podobał mi się ten rysunek:

formatting link

Reply to
JDX

W dniu 2014-09-13 18:17, Marek Borowski pisze:

Obawiam się, że jest dokładnie odwrotnie. Zajmuję się chromatografią, w

100% prac obecnie publikowanych ciśnienie wyrażane jest w funtach na cal kwadratowy. Wszystkie śrubki mają calowe gwinty, klucze do nich też są calowe. I nikt nawet nie próbuje tego zmienić.

Pozdrawiam, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

The Metric Conversion Act 1975 It declared the Metric system "the preferred system of weights and measures for United States trade and commerce" ;)

Reply to
Mirosław Kwaśniak

No tak. Naukowcy dawno przeszli na dżule, a głupie pindzie w TV, ucząc ludzi jak żyć, promują kalorie. W dodatku gubiąc trzy rzędy wartości. Dieta 1000 kalorii. Jakby im ktoś zaproponował zarobki w wysokości 20 czy 50 zł na miesiąc zamiast 50 tysięcy, to od razu dostrzegłyby różnicę. Zresztą koncerny nie lepsze - Tic-Tac "tylko 2 kalorie". Waga 0,5 g przy 4 kcal/g.

Reply to
Mario

W dniu 2014-09-13 18:34, Piotr Gałka pisze:

Jednostki elektryczne mają zazwyczaj dużą literę bo w większości są tworzone od nazwiska. W przypadku rezystancji jest to Ohm. Odwrotność powinna być właściwie mhO ale głupio by to wyglądało :) Z Ohmami tez nie jest lekko, bo czasami niektórzy jako jednostkę podają małe w. Chyba ma to oznaczać małą omegę.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.