LPT linux

Witam Mam pytanie, Robię sobie:

formatting link
i mam pytanie odnośnie portu LPT, czy stany na tych 8-iu portach na starcie komputera będzie zawsze wysoki czy coś mam ze sprzętem nie tak? na linuxie (debian-etch) moduły: parport i parport_pc mam załadowane, wszystko niby okej, działa ale po restarcie komputera (nawet tuż przed załadowaniem systemu) mam stan '1' na tych portach które można 'sterować'.

Czy to normalne? muszę zawsze po restarcie ustawiać stan '0'?

Dzięki za pomoc :)

Reply to
ne
Loading thread data ...

Ze sprzętem jest raczej wszystko w porządku. Stan wyjść na porcie lpt może być różny podczas uruchamiania systemu, może zmieniać się nawet kilkakrotnie np: po podaniu zasilania na płytę, po ładowaniu sterowników które byćmoże ustawiają port. Zależy to od płyty (biosu), systemu. Dlatego lepszym do tego typu rozwiązań wydaje się conajmniej port rs232 i komunikacja szeregowa.

Grundolf

Reply to
Grundolf

ne pisze:

Jeśli masz zawsze stany wysokie to jesteś szczęśliwcem. Możesz sobie zanegować drugim tranzystorem i będziesz miał niski tylko musisz odwrócić stany w kodzie. Ja na różnych MB stwierdziłem ze stany mogą być dowolne w trakcie ładowania systemu. Nawet jeśli na końcu ustawia się na wysoki to przecież i tak masz w trakcie startu klapanie przekaźnikiem. Co ci szkodzi że przy restarcie zresetuje ci AP. Ciesz się że nie sterujesz z PC otwieraniem bramy czy żaluzji :)

Reply to
Mario

Pelos pisze:

No bo to jest rozwiązanie dla serwerów a nie dla PC, którego mama pozwala włączać po odrobieniu lekcji a wyłączać każe o 22.

Reply to
Mario

Hmm. Watchdog sprawdza czy coś jest nie tak (się zawiesiło) i odpowiednio reaguje(resetuje przekaźnik). Jak taki AVR mógłby sprawdzać czy AP się zawiesił?

Pozdrawiam Grundolf

Reply to
Grundolf

PAndy napisał(a):

Czy na RS232 nie ma więcej 'zabawy'? potrzebuję 'reseter' na 3 urządzenia. A jakiś schemat rozwiązania z tym RS'em ? ;)

Reply to
ne

Pelos pisze:

To może włączanie przekaźnika jakimś np 1 KHz na porcie :) Parę elementów RC + może D i dodane opóźnienie z 1s na jakimś C. Do tego jeden tranzystor i po kłopocie.

Reset po 1 s generowania 1KHz załatwi sprawę - no chyba ze to za trudne.

Adam

Reply to
invalid unparseable

PAndy pisze:

Nie powiedziałem że dla serwera produkcyjnego. Ale jeśli chodzi sobie

24/7 to nie jest istotne że przy starcie klapnie przekaźnikiem.

Ogólnie zrobienie czegoś metodą np żelazkową nie jest szczytem profesjonalizmu i nie powinno być stosowane do profesjonalnych zadań :)

Reply to
Mario

PAndy pisze:

Bez przesady. Podczepienie do serwera trzepakowego prostego resetera na LPT jest nie bardziej nieprofesjonalne niż wrzucenie tam resetera na AVR zrobionego z płytki trawionej w kuwecie. Reseter na LPT da reset AP przy starcie serwera czyli w momencie gdy serwer i tak jeszcze nie pracuje. Reseter na AVR też nie jest profesjonalny dopóki się go nie pobada czy się nie wiesza itp.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.