Lasery...co i jak?

Mam zagwozdkę. W jednej z maszyn muszę coś upi...ć wiązką światła, nie da się inaczej. Czytam więc i zastanawiam się jakie rozwiązanie wybrać. Może są tutaj osoby z wiedzą i chęcią porozmawiania o tym?

Do przecięcia jest firanka, możemy założyć, że taka "okienna". Cięcie o długości powiedzmy 2m w czasie kilku sekund. Jedna z zapytanych firm zrobiła nam próbę z laserem chyba 20W i wyszło dobrze, ale jakoś kontakt się nie klei, poza tym mają moduły, którymi nie mogę się poruszać, a więc w grę wchodzi optyka. Skoro optyka, to prościej zamiast wydawać duże pieniądze na źródło, kupić lampę CO2 i zrobić połowę plotera grawerującego (3 pryzmaty + soczewka?), czyli niech wózek z optyką (pryzmat + soczewka) porusza się wzdłuż lampy - powiedzmy pod nią. Kłopotem jest zasilanie (WN) oraz chłodzenie, choć w tym układzie myślę, że sam obieg cieczy wystarczy (praca impulsowa, średnia moc niewielka). Jako alternatywa moduł lasera typu fiber. Małe, mocne, łatwe w zasilaniu, wydajniejsze, znacznie droższe, ale za to może uda się zrobić tak, że będzie tylko optyka skupiająca i pojadę całym modułem przy cięciu?

Nic nigdy nie robiłem z laserami (może poza chęcią zrobienia azotowego za młodu), więc wiedzę mam szczątkową. Ktoś coś podpowie?

Irek.N.

Reply to
Irek.N.
Loading thread data ...

W dniu 2019-08-18 o 15:37, Irek.N. pisze:

Laserek IR o mocy ok. 0,5W przepala czarną folię natychmiast, drewno od razu zaczyna dymić, natomiast biały papier można sobie grzać do usr' śmierci. Czekam na laser niebieski od Chińczyka ok. 3W i nim się pobawię. Chińczyki sprzedaja nawet 15W lasery, ale cena zbyt wysoka na zabawę. Jeśli firanka syntetyczna, to się może zapalić, jeśli biała, to może być trudno ją przeciąć laserem. Na prawdę musi to byc bezkontaktowo?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu niedziela, 18 sierpnia 2019 08:38:00 UTC-5 użytkownik Irek.N. napisał:

Mnie kiedys sprzedawca z seron nagabywal. Moze warto ich podpytac co o tym mysla? Oni tam sie wycinarkami laserowymi zajmuja. A przynajmniej zajmowali.

Alternatywnie goraca rolka, tez ci te firanke potnie. Moze i nawet lepsza bo brzegi podtopi i sie nie bedzie pruc.

Reply to
sczygiel

Zrób eksperyment i sprawdź ile czasu potrzebujesz na przecięcie A4. Trochę powątpiewam w tą natychmiastowość. Ja mam do przecięcia długi kawałek w kilka sekund, trochę głowica będzie zasuwać :)

Myślę, że to bardzo mocno może zależeć od skupienia wiązki. Jak będzie dobrze skupiona to nie ma prawa się zapalić. Mogę się też mylić oczywiście, ale tak mi wychodziło z zabaw wszelakich z laserami.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Nie da rady, będzie się przyklejać. :(

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 19.08.2019 o 08:24, Irek.N. pisze:

Do cięcia kartek to ok 50W, nie pamiętam nazwy takie plotery były Giusi czy jakoś tak.

Reply to
Cezary Grądys

Dzisiaj eksperymentowałem.

60W CO2 puszczony na 30% mocy (co jak mi oznajmiono nie oznacza 20W!) radził sobie znakomicie przy prędkości cięcia 1m/s. Jest dobrze, teraz tylko muszę ogarnąć mechanikę, projekt, sterowanie, chłodzenie, zasady BHP z produktem i takie tam ;)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu poniedziałek, 19 sierpnia 2019 13:20:18 UTC+2 użytkownik Cezary Grądys napisał:

Ojojoj. Chińszczyzną 60W w agencjach reklamowych grawerują (delikatnie) metal. Ludkowie na YT laserem półprzewodnikowym 5-6W w kilku przejazdach tną sklejkę 3mm, idzie jak krew z nosa ale idzie, 2-3cm/s.

OT.

formatting link
jako ciekawostka

Reply to
szalaput.kleska.alfred

A może wodą?

formatting link
Rozumiem że "firanka" może być przez strumień wciągana bo lekka, ale gdzieś widziałem wycinarkę wodną tnącą zwykły materiał na koszule. Niestety filmu nie mogę znaleźć ale cieło bardzo szybko i precyzyjnie. Czy materiał robił się mokry? Nie wiem. Ale zrobienie samodzielnie cięcia wodą takiego materiału jest w zakresie amatorki za kilkaset zł.

A firanka to tworzywo sztuczne? Może trzeba uderzyć w zgrzewarki ultradzwiękowe albo radiowe. Jak się je przytrzyma troche dłużej to tną na sporej długości, może da się upierniczać cały brzeg za jednym zamachem. Nie wiem co z tym "na odległość" ale może jednak na da się to zrelaksować.

Sporo. Chwila nieuwagi aby na jakimś paprochu wzrok mogło uszkodzić.

Reply to
heby

Za kilkaset zł? Jak? Może se do zabawy zrobię.

Reply to
robot

W dniu 2019-08-20 o 10:08, robot pisze:

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Chleb z piachem musi byc pyszny.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2019-08-20 o 10:21, Robert Wańkowski pisze:

Bardzo pouczające. Dzięki.

Reply to
robot

No, to postrzelałem sobie trochę i mam przemyślenia.

60W puszczony na 40%, bez żadnych luster i soczewek, a więc plamką o średnicy około 3mm też tnie... z maksymalną prędkością około 200mm/s. Puszczony na maxa oczywiście szybciej, powiedział bym że wystarczająco szybko. Nie okapca zbytnio, nie zapala, ale widać podtopienia na brzegach,czego nie ma na skupionej wiązce.

Rodzi się pytanie. Ponieważ tkanina może się lekko fałdować, czy nie było by sensowne skupienie wiązki do powiedzmy 0,5-1mm i zostawienie takiej na dłuższym odcinku? Nie zależy mi na cięciu o szerokości 0.1mm, zależy mi na "bezproblemowości" rozwiązania.

Wiem (doczytałem), że soczewki o mniejszej ogniskowej (krótsze) mają lepsze skupienie, ale wiąże się to z niewielką odległością na jakiej ono występuje. Soczewki o długiej ogniskowej mają gorsze skupienie, ale jak by to powiedzieć... "większą głębie ostrości" :) Czy jest sposób aby wiązka była ładna powiedzmy na 50cm długości przy pożądanej średnicy powiedzmy max 1mm? Ktoś zna sposób, czy fizyka nie pozwala?

Irek.N. ps. fajna zabawa, ale po godzinie się nudzi... mam lusterka i soczewki, więc jutro "poszukiwanie grala" ;)

Reply to
Irek.N.

W dniu 2019-08-20 o 20:53, Irek.N. pisze:

Jak droga?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Robert Wańkowski pisze:

60W lampa to powiedzmy 1600, do tego zasilacz (można zrobić), chłodzenie (można zrobić), lusterka/soczewki (trzeba kupić, ale nie są koszmarnie drogie), mocowania do optyki (można zrobić). Hobbysta z małym wsparciem warsztatowym ogarnie tanio.

Miłego. Irek.N. ps. lampa 40W (najmniejsza) to chyba 1200.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2019-08-18 o 15:37, Irek.N. pisze:

Fiber i CO2 mają całkiem inne własciwości. Do tworzyw znacznie bardziej nadaje sie CO2. Fiber bardziej do metali. K.S.

Reply to
ks

Panowie - bez żartów. To tylko tak prosto wygląda. Mocno się tym zainteresowałem swego czasu i może nawet sobie coś takiego sklecę. Ale -na pewno nie za "kilkaset zł." . Strzelam, że taki prostacki prototyp to jakieś 2 tysie. ( armatura wysokociśnieniowa, głowica , myjka o odpowiednim ciśnieniu , jakieś ciśnieniomierze etc.).

Fajne to jest, ale nie sądzę, żeby akurat do cięcia tkanin :)

Reply to
sundayman

200 (są większe?) barowa myjka przecina samą wodą deskę sosnową, ale moim zdaniem to za mało. O ile pamiętam, to instalacje przemysłowe operują na ciśnieniach rzędu 5kbar. Tutaj widzę główną trudność - pozyskanie odpowiedniej pompy (za rozsądne pieniądze).

Oczywiście że to słaby pomysł. Zresztą temat zamknięty - rozwiązany :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.