Krajobraz po burzy

Loading thread data ...

Piotr Pitucha snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Generalnie burza należy chyba do "klęsk żywiołowych" których nawet większość ubezpieczeń nie obejmuje, a co dopiero odpowiedzialność telekompromitacji...

Reply to
Grzgorz

Dnia Tue, 14 Aug 2007 14:37:18 +0200, Piotr Pitucha napisał(a):

Jesteś pewny, że po burzy a nie po innej awarii z ich winy? IMHO żeby dostać odszkodowanie za sprzęt uszkodzony podczas buzy to najpierw trzeba się wykazać posiadaniem w instalacji kompletu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Reply to
badworm

...

Nie rozumiem co Cię dziwi ? Co to jest przerwa izolacyjna 5kV ? elementy przez Ciebie wymienione przed niczym nie zabezpieczają.

Ta przerwa przed niczym nie chroni, służy tylko do izolacji galwanicznej.

Poprawne zabezpieczenie urządzeń przed skutkami wyładowań to podstawa konstrukcji. Ja stosuje diody transil, warystory, odgromniki GaAs a w przypadku szybkich linii danych odpowiednie diody dwukierunkowe. W 99% przypadków to pomaga.

Pozdrawiam, Mariusz

Reply to
mariusz_telemetria

Jeżeli padło im coś na centrali to koszty Twojego komputera to przy tym betka. Idź i się zapytaj. I koniecznie opisz na grupie - dowiemy się jak traktują klienta. Jak by nie patrzył, to nie możesz korzystać teraz z neostrady z ich winy ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Wyszedłem z prawidłowego założenia - chciałbym trochę wymienić się doświadczeniami w tej dziedzinie - do tego służy właśnie grupa dyskusyjna :)

W przypadku bezpośrednich uderzeń pioruna prąd może sięgać kilkudziesięciu kA, wtedy nic nie pomaga. Ochrona którą my elektronicy możemy zapewnić to zabezpieczenie przeciw przepięciom powstającym na drodze sprzężeń.

Może i nie zrobi krzywdy rezystorowi i przerwie, ale mi chodzi o ochronę urządzenia.

2 Przypadki z którymi miałem do czynienia : *kilkanaście urządzeń do transmisji radiowej wyposażonych w tory antenowe o długości 10-20 m umieszczonych w najwyższych punktach budynków/kominów. Na wyjściu RF przełącznik na którego wejściu nie może pojawić się więcej niż 60V

*rozległa sieć oparta na magistrali 485 + bezpośrednie uderzenia w obiekty w których te urządzenia są zainstalowane

to jest 99% moich przypadków - myślisz ze "przerwa izolacyjna + rezystor" tu pomogą ?:)

Pozdrawiam,

Mariusz

Reply to
mariusz_telemetria

Niech napisze do Streżyńskiej (UKE). Ona lubi dokopywać TPSA, więc pewnie teraz doda im odpowiedzialność za burze, susze, gradobicie itd. :-) Pewnie jeszcze jakaś kara też będzie ;-) Maciek

Reply to
Maciek

Powitanko,

Tak, moj Ojciec sie z nimi uzeral przez jakies 2 lata. Dotarl m.in. do ich wewnetrznych norm jak powinna byc wykonana linia (na slupach). Okazalo sie, ze powinien byc jakis odgromnik, ale go nie bylo, po drodze zainteresowal sprawa tez nadzor budowlany i okazalo sie, ze linia byla nielegalna. Mniejsza z tym, najpierw proponuje: Zbadac, czy sasiedzi tez ucierpieli Napisac pismo do TPSA z prosba o pokrycie szkod. W zadnym wypadku nie oddawac modemu bez pisma poswiadczajacego jego spalenie na skutek przepiecia od strony linii telefonicznej (spisac wszystkie nr identyfikacyjne modemu). Jesli linia jest na slupach, to wykonac dokumentacje foto/filmowa tych slupow. Napisac wezwanie przedsadowe do TPSA o zaplate. Wezwac TPSA do zabezpieczenia linii przed przepieciami, postraszyc zawiadomieniem prokuratury o narazenie zycia i zdrowia wielu osob. Zawiadomic nadzor budowlany i koniecznie zastrzec, ze jestes strona w sporze i w zwiazku z tym masz prawo wgladu w ich korespondencje z TPSA. Tyle narazie, do tego etapu moj Ojciec doszedl, jak widzisz duzo zachodu, zrobisz jak bedziesz chcial, ale ja bym nie odpuscil. Kazdemu z nas dobrano by sie do d*, gdyby wypuscil niebezpieczne urzadzenie na rynek, nie ma powodu aby telekomunie odpuszczac.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.