konwerter z pal na ntsc nie odwrotnie;)

Dnia Fri, 15 Sep 2006 17:49:23 +0000 (UTC), Verox tak nawijal:

Mniej grzebania przy konwersji na systemy composite i odwrotnie. Jak dostawalismy sygnal analogowy (z tunera), to rozkladalo sie go mozolnie na czyste RGB, po to, by VCR skladal go ponownie na roznicowe, a po odtworzeniu znowu na RGB, by poslac do TV. Tak naprawde to jedynie ten ostatni krok (czyli TV) jest sensownym puszczac po RGB, bo potem to leci na dzialka. Tyle, ze pod warunkiem, ze nie jest to cyfrak, ktory se bedzie to RGB skladal w cos, na czym aktualnie 'pracuje'.

Generalnie Ypbpr jest blizszy temu, co sie dzieje w sygnale po wypuszczeniu go z 'fabryki'.

Reply to
Franciszek Sosnowski
Loading thread data ...

Dnia Fri, 15 Sep 2006 16:46:21 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Wierzę na słowo, telewizorów nie naprawiam, nie wiem jakie mają dzisiejsze układy tolerancję. Lampowym było wszystko jedno :)

Spróbuj na tym wykonać jakąś regulację. Sygnał YUV jest tu dużo lepszy. A jeszcze niektóre firmy mają głupi zwyczaj nazwyać RGB komponentem...

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sat, 16 Sep 2006 00:16:54 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Franciszek Sosnowski snipped-for-privacy@fran.pl nadała:

W domowych warunkahc można tak twierdzić, ale obróbka sygnału RGB jest niewygidna i prościej ją przeprowadzić konwertując cygnał na YUV.

Tak naprawde wszytsko praktycznie od początku telewizji kolorowej pracuje w komponencie (YUV lub YPrPb) a nie RGB. Nawet systemy kompozytowe (kiedyś) wewnętrzne obrabiały komponent. Tak samo wszystkie sygnały cyfrowe to sprópbkowany komponent, bo jest on poprostu wygodniejszy w obróbce. Życzę powodzenia np. w stworzeniu (zwłaszcza układowym) klucza kolorowego RGB.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sat, 16 Sep 2006 21:43:24 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Nie jest, ale to co do zasady to samo.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sat, 16 Sep 2006 21:53:28 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Mniej wygodnie operuje się robiąc wszystkie możliwe operacje - miskowanie, kluczowanie, regulacja nasycenia itp. operacje?

Z kamer (a dokładnie z CCU) wychodzi zazwyczaj YPbPr. Cała obróbka jest na tych sygnałach robiona, magnetowidy tak zapisują, tak jest nadawane. Tak naprawdę RGB istnieje tylko na samym wejściu (przetworniki w kamerze) i wyjściu (kineskop). Nie spotkałem się jeszcze z żadnym systemem edycyjnym który by pracowal inaczej niż w komponencie.

Co do idei tak, ale w praktyce RGB nie jest nazywane komponentem, jest to ręcz traktowane jako wprowadzanie w błąd. Na czym się zrseztą zdarzyło mi raz przejechać.

Tak, po angielsku 'chrmoa key'. W dziedzinie cyfrowej realziuje się go bardzo prosto (jak wszystko, co wymaga prostych przeliczeń), ale życzę powodzenia w jego realizacji układowej - np. w mikserze.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sat, 16 Sep 2006 21:14:15 +0000 (UTC), Tomasz Szcześniak tak nawijal:

Nie przejmuj sie - jak Panda z polobrotu mikser wezmie, to mikser zacznie bezposrednio z dysku x-vid'y czytac. :)

Reply to
Franciszek Sosnowski

Ale na czym ta mniejsza wygoda mialaby polegac - ze trzeba dwa klucze zamiast jednego czy dwoch, czy ze nie ma do tego gotowych ukladow ?

A np taka regulacja nasycenia na sygnale 4:2:2 ?

Widac taka tracycja. Co nie znaczy ze latwiej/lepiej ..

a po polsku bluebox ?

Hm, jakos moja inzynierska intuicja mowi ze w RGB byloby najlatwiej :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 17 Sep 2006 01:38:45 +0200, J.F. tak nawijal:

Oj, tak samo tradycja jest VHS i zdecydowanie nie znaczy lepiej. Niemniej jesli przyjeto jakis standard, to konwersja w te i na zad kosztuje spadkiem jakosci. Ot i cala filozofia.

Grzebac w sygnale moze i tak, ale kodowanie wg roznicowych, takie jak jest w PALu, jest bardziej odporne na stale zaklocenia w postaci zawezonego pasma i glupich stalych skladowych, dlatego mozesz w zasadzie bez wiekszej straty zapisac to na gownianym VHS we w miare znosnej jakosci.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Sun, 17 Sep 2006 01:38:45 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Układy mnożące (na których realizuje się miksowanie sygnałów) i tak muszą być trzy - dla luminacji i każdej różnicowej. Jak mnie skleroza nie myli przy półmiksach realizowanych w RGB dostaniesz niewłaściwe kolory, ale tu mnie może skleroza mylić. Z kolei rezlicaja klucza luminacyjnego w komponencie jest bardz prosta - masz jeden sygnał luminacji na którym wybierzasz poziom kluczowania komparatorem (lub dwoma i wzmacniaczem jak potrzebujesz klucz z miękką maską). Klucz kolorowy (chrominancyjny) tez jest prościej realizować na sygnałach różnicowych niosących pełną informację o kolorze (kolor - stosunek tych wartości, nasycenie - amplituda) niż RGB.

Sprowadzanie sygnałów RGB do jednego poziomu (R=G=B = szary), ale jednego w górę, jednego w dół, i to z różnymi prędkościami, tak aby poziom luminaci był stały. W przypadku sygnału komponentowego (nie tylko cyfrowego 4:2:2) jest to bardzo proste - tak samo sterowanymi tłumikami zmniejszamy amplitudę sygnałów różnicowych aż do zera.

Lepeij - po prostu znacznie prościej jest realizowac układowo poszczególne operacje na sygnale komponentowym a nie na RGB. W przypasku sygnałów cyfrowych już nie jest to takie istotne, bo niezbędnych przeliczeń mozna sobie w każdej chwili dokonać, choć kompresja znacznie lepiej działa na układzie podzielonym na luminacja + różnicowe niż na RGB.

Nie - 'klucz kolorowy' albo 'klucz chrominacyjny'. BlueBox to metoda realizacji programów z wykorzystaniem klucza kolorowego - dajesz niebieskie tłoktóre potem wycinasz kluczem i podajesz nowy sygnał tła. Biebieski kolor jest z przyczyn historycznych, normalnie w sygnale jest go najmniej i najprościej jest go wykluczować. Dzisiaj, gdy klucze są już dokładniejsze (nie wspominając o cyfrowych) może to być dowolny kolor,

Niestety nie jest.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sun, 17 Sep 2006 04:38:30 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Kluczowanie to jeszcze uzysakanie sygnału klucza.

Uzywane jest tam gdzie jest stosowane - w części technicznej ośroków telewizyjnych (w części nietechnicznej dobrze jest jak rozróżniają wizję od fonii :). A drukarstwo zostawy w spokoju, to trochę inna branża.

Dwa? Interesuje ciw wzajemny stosunek amplitud trzech niezależnych sygnałów, tudzieś ich amplituda jako taka. A jak jeszcze chcesz miec miękką maskę to sprawa się jeszcze komplikuje.

Reply to
Tomasz Szcześniak
[...]

Dokładniej: kolor skóry prawie nie zawiera składowej niebieskiej...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hm, jak juz mowimy o nasyceniu to kolory sie maja zmienic :-)

Pamietam taki sprytne ukladziki AD ktore to robily juz na sygnale przeplecionym. Ale czy to bylo "latwiej" ?

Mam nadal watpliwosci. Te sygnaly roznicowe to sa bezwzgledne czy wzgledne ? Znaczy sie R-(R+G+B) czy R-(R+G+B)/(R+G+B).

Owszem, podobne trzeba.

Ale rozumiem ze o to samo chodzi - przelaczac dwa sygnaly kolorem trzeciego [drugiego] sygnalu ?

A w czym problem ? Trzy komparatory, bramka AND i juz mamy sygnal gdy blue jest jasny a R i G ciemne ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 17 Sep 2006 19:01:33 +0200, J.F. tak nawijal:

No i tu jest problem, bo w modelu RGB nasycenie to nie jest proste x*wspolczynnik. Kazdy z kolorow ma jednak inna 'gamme'.

R-RGB.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Sun, 17 Sep 2006 18:33:37 +0200, RoMan Mandziejewicz tak nawijal:

Do jeszcze uslislijmy: mocno ostwietlonej skory (zaiste, w studiu takie warunki panuja). Bo w normalnych warunkach to dosc porownywalnie z R i G. :)

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Sun, 17 Sep 2006 19:01:33 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Ktoś w naszym serwisie mi kiedyś mówił, że przy płynnym przejściu z jednego obrazu w drugi za pomocą sygnałów RGB momenty pośrednie (gdzie widać miks obu sygnałów) mają 'dziwne' kolory. ALe wyszło to przy innej dyskusji i mogę źle pamiętać, a liczyć czy sprawdzac mi się nie chce :)

Są bezwględne. Ze względnymi szlag by cię trafił jakbyś miał wyregulowac jakikolwiek tor sygnałowy. A tak musisz tylko zapewnić odpowiednie poziomy na wyjściu gdy na wejściu masz sygnał wzorcowy (np. 75% pasy kolorowe(.

W przypadku BlueBoxa owszem, zresztą dlatego zistał ten kolor wybrany, przy odpowiednim doborze rekwizytów i odzieży aktorów do kluczowania można po prostu użyć składowej niebieskiej. Ale gdy chcesz ustawić filtr na dowolnie wybrany kolor to już tak prosto nie jest.

Reply to
Tomasz Szcześniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.