Kolorowe płytki drukowane

Witam Czy moglby mi ktos wyjasnic dlaczego nie ma w sprzedazy kolorowych (np. zielonych) laminatow do wykonywania obwodow drukowanych? W kazdym sklepie sa tylko brzydkie, brazowe. Zamawiajac plytki w jakiejs firmie otrzymuje sie ladny, kolorowy laminat. A moze firmy te pokrywaja zwykle, eposydowe laminaty jakims barwnikiem? Czy da sie to wykonac w domowych warunkach?

Za wszelkie odpowiedzi bede bardzo wdzieczny.

Reply to
Marcin
Loading thread data ...

Normalna płytka z firmy jest półprzeźroczysta lub brązowo-beżowa tyle że w środku. kolor np zielony jest efektem nałożenia soldermaski, która może być np czerwona zielona, zółta, niebieska.

  • białe zazwyczaj napisy opisujące elementy.

Pozdrawiam CosteC

Reply to
CosteC

Marcin napisał(a):

Przepraszam.

formatting link
ł

Reply to
Michał Augustyniak

CosteC napisał(a):

A najfajniej wygląda płytka złocona chemicznie (wszystkie pady) z czarną soldermaską. Tak były robione swojego czasu m.in. karty SB Live. W końcu wszystko jedno czy soldermaska jest zielona czy czarna - cena za barwnik taka sama.

Reply to
Adam Dybkowski

Jak juz ci napisano to kolorowe to tzw. soldermaska - warstwa specjalnego lakieru epoksydowego zabezpieczajacego sciezki przed pokryciem cyna przy lutowaniu w wannie lutowniczej ("na fali"). Nanosi sie to na ogol sitodrukiem na wytrawiona plytke pozostawiajac odkryte tylko pola lutownicze - w efekcie plytka z wanny zabiera znacznie mniej lutowia niz gdyby nie byla pokryta.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Użytkownik "Dariusz K. Ladziak" snipped-for-privacy@waw.pdi.net> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.tpi.pl...

Posiadasz archaiczną wiedzę z zeszłego wieku ;)

Obecnie maskę wykonuje się metodą fotochemiczną i nie tylko do lutowania na fali.

ax

Reply to
axial

Michał Augustyniak napisał(a):

lakier swiatloczuly, po naswietleniu, wytrawieniu i zmyciu bedzie wygladala jak zwykla, szaro-zolta.

Reply to
BartekK

Czarna matowa maska + złote pady wygląda jeszcze lepiej. :-) SBLive! jest na błyszczącej, co nieco psuje efekt.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Adam Dybkowski napisał(a):

Dlatego ja robie soldemaske termotransferem ;) i wyglada praktycznie tak jak piszesz, w dodatku jest matowa. Oczywiscie sprawdza sie to przy smd i malutkich polach lutowniczych, bo jak bedzie pad 4x4mm to ilosc cyny i ciepla spowoduje roztopienie tonera wokolo i bedzie brzydko. Przy padach

2x2mm i mniejszych to nie wystepuje. Jedynie problemem jest czyszczenie z topnika - myjka ultradzwiekowa + izopropanol troche niszczy soldermaske, nie mozna miec wszystkiego...
Reply to
BartekK

Jak bardzo kolorowe to fakt, ale sam laminat tez ma rozny kolor. Ten brazowy to nie jest jakis "papierowy" ?

A wczesniej sie plytke cynuje ? :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Papierowo - fenolowy jest od jasnobezowego do ciemnobrazowego (no, byl

- bo wspoolczesnie tak ciemnych zywic juz nikt nie uzywa).

Epoksydowo-szklany potrafi byc brazowawy, zielonkawy, blekitnawy - zalezy jakiej czystosci zywice mieli i czym utwardzili.

Teflonowo - szklany tez jest taki troche (sam nie wiem czemu) bezowy w odcieniu

Jarku, nawet jesli pod soldermaske ktos daje cyne (ale chyba malo kiedy sie daje - warstwa zbedna a kosztujaca troche pracy) to kladzie sie cienki stop cyna-olow elektrolitycznie i obtapia w oleju lub nadmuchem powietrza. Ale sztuczki z nakladaniem elektrolitycznym stopu cyna - olow to z historycznych opisow wykonywania plytek dwustronnych pamietam i z ruskiej elektroniki - tam faktycznie czest plytki byly cale pocynowane cieniutko.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Użytkownik "Dariusz K. Ladziak" snipped-for-privacy@waw.pdi.net> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.tpi.pl...

A koszt wykonania sita??

ax

Reply to
axial

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.