Kola zebate, przekladnie,

Witam,

Gdzie mozna kupic male kola zebate (srednica ok. 5 - 40mm) lub gotowe przekladnie slimakowe? Potrzebuje zbudowac serwomechanizm ktory bedzie mial przelozenie odpowiednie dla mnie ale niestety jest problem z zebatkami... :-(

Jezeli mozna to prosze o jakies linki. Osobiscie znalazlem tylko duze kola zebate przenoszace kilka kW mocy. Ja potrzbuje malutkie... do precyzyjnego ustawiania kondensatora powietrznego.

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Paweł napisał(a):

Minimalne zamowienie 10sz. czyli 10szt mniejszej i 10szt wiekszej co daje w sumie okolo 50 euro. Kosmos! :-) Az tyle mi nie trzeba...

No ale jak nic nie znajde to bede zmuszony... :-(

Moze jeszcze ktos wie cos gdzie dostac male zebatki?

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

Ja potrzbuje malutkie... do

To po co Ci jakiś serwomechnanizm. Załatw to dioda pojemnościową. Przy mechanicznym ustawianiu tego kondensatora napotkasz na takie trudności że jeszcze o nich nie masz pojęcia. Luzy, łozyska, korpusy, oski. To tylko mała część z nich. Tomek

Reply to
Tomek

Tomek napisał(a):

Praktycznie to brakuje mi tylko zebatek. Wszystko bedzie sterowane silnikiem krokowym ktory juz ma wbudowana przekladnie 1/85 wiec po dolozeniu jeszcze jednej na zebatkach (okolo 1/5) bede mial oczekiwana precyzje. Dodam ze to musi tak byc rozwazane gdyz na okladkach kondensatora bedzie napiecie 3.5 kV.

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR
Reply to
invalid unparseable
Reply to
Marek Dzwonnik

antena magnetyczna czy tuner antenowy?

Co do zębatek, to przeleć się po sklepach modelarskich. Na przykład Conrad Electronic ma prawie na pewno pasujące tobie zębatki. Przynajmniej ja tam czasami kupuję. Ewentualnie jak masz pod ręką jakąś rozwaloną starą drukarkę mozaikową, to masz nawet razem z silnikiem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Marek Dzwonnik napisał(a):

Dokladnie tak... ale co do watow to tylko 20 :-)

Teoretyczne by moglo byc. Ale zapewne do tego trzeba jeszcze sterownik. Za silniczek dalem 14zl + 30 za sterowanie.

Z samoroby jest wieksza satysfakcja :-)

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

Waldemar Krzok napisał(a):

Antena magnetyczna

Zaraz poszukam w Conradzie.

Dzieki!

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

u mnie strzelał kontensator z odstępem płyt 5mm w antenie magnetycznej wysterowanej mocą 50W. Tam są napięcia, że najstarsi górale zdrowaśki klepią :-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Waldemar Krzok napisał(a):

Jezeli strzelal ci kondesator w ktorym odstepy miedzy plytkami sa 5mm to musialo tam byc napiecie rzedu 15kV a takie napiecie przy dobrze zestrojonej antenie pojawia sie przy 1300 W mocy :-)

Gdzies cos musialo byc nie tak... U mnie kondesator z odstepem 0.1 mm (kondestaro z starego radioodbiornika) wytrzymywal 4W mocy z radia (popularne CB)

Duza petla 87 cm srednicy, mala 17 cm. SWR 1.1

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

Nie wiedziałem. W przeciwieństwie do Ciebie. Wystarczy porównać czas. Jakbyś to zgadł 20 minyt wcześniej to byłbyś dobry. Ale po czasie jak podał na talerzu to każdy potrafi. Tomek

Reply to
Tomek

Tomek napisał(a):

Mysle ze pisalismy w tym samym czasie... Zbieg okolicznosci :-)

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

kwestia dobroci, a przede wszystkim oporu rzeczywistego pętli.

u mnie duża pętla to kwadrat o boku 1.1m, mała pętla to bocznik na ok. ćwierci pętli. Kwadrat, bo łatwiej zrobić z rury CO, lutowanej lutem srebrnym. Kondensator mam firmy Anneke, już nieistniejącej chyba. Antenę tylko testowałem, bo nie mam gdzie ją wsadzić. Udało mi się spieprzyć sąsiadom telewizor (za ścianą był), więc byłoby głupotą tą antenę wystawiać na zewnątrz, bo jeszcze by się ktoś połapał :-) Teraz bym co prawda mógł, ale jakoś nie mam czasu.

Kumpel zrobił kiedyś w ramach testów antenę magnetyczną na 160m. Składała się z dwóch zwojów rury CO fi 28mm o średnicy 6m ustawionej poziomo na strychu na palikach drewnianych. Nawet fajnie chodziło, ale szerokość pasma z swr < 1.1 była rzędu kilkuset Hz. Trzeba było stroić za każdym razem jak się stroiło radio.

Waldek, aka DL7ANQ & SO6ANQ

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Marek Dzwonnik

ostatnio rozwalałem drukarkę ze starego terminala HP i tam były zębatki "bezluzowe" (dwie zębatki ze sprężyną między nimi). Przy sterowaniu kondensatorem luzy nie są takie straszne, bo i tak regulujesz na minimum SWR, przynajmniej ja tak robiłem. Tylko ja używałem do tego normalnego silnika DC sterowanego PWM.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Marek Dzwonnik napisał(a):

Sprawdze...

Jezeli mozna to poprosze na priv.

Az tak precyzyjnie to byc nie musi. Mysle ze mozna to pominac kasowanie luzow. Takie zastosowanie znam z tego ze jest czesto wykorzystywane i ma badzo dobra reputacje. Chdzi tez zeby bylo tanio i dobrze.

Problem z drukarka... Mam stara iglowke i juz tam patrzylem ale nie bardzo sie nadaje...

Reply to
Lucjan SP9-10075-KR

w Krakowie?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Powitanko,

Kupowalem u nich silniczki nie tak dawno (kilka miesiecy). Na www nigdy nie mieli info o tym, ale na telefon mieli. Uzywaja tego do swoich wyrobow. Silniczek DC 12v z przekladnia AFAIR 1:400 kosztowal ok 45 zl. Co do samych przekladni, to poszukalbym raczej na Wolumenie stoiska z czesciami do video. Z sala pewnoscia widzialem tam jakiegos zgrabnego slimaczka;-) Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.