kilka pytan nt. diora merkury

witam

Właśnie zaopatrzyłem się na allegro w sławetnego Merkurego. Koleś pisał, że oprócz tego, że nie chodzi tył, to cala reszta jest bez zarzutu. Jednak to okazało sie nie do końca prawda.

Po tym co znalazłem w archiwum grupy okazało sie, że tył jest sprawny, ale jest inny problem. Po włączeniu, na wszystkie 4 głośniki idzie impuls, powodujacy spore wychylenie membran i glośny stuk i przez jakies

2 czy 3s zanika. Po tym wszystko jest juz ok. Wszystko gro, bucy i się świeci. Oprocz włączania, podobna sytuacja jest też przy włączonym ARCz jak tracę stację, ale powoduje dużo mniejsze wychylenie. Na razie tyle jestem w stanie stwierdzić organami oczno-usznymi. Czy ktoś mogłby mnie nakierować, w którym miejscu szukac uszkodzenia, bo szczerze mowiąc nie wiem, od czego zaczać. Oczywiście nie chodzi mi o wskazanie palcem konkretnego uszkodzonego elementu :)

Przy okazji, chcialbym poprosic o instrukcję "programowania pamięci sensorowej" stacji, bo po omacku nie za bardzo moge rozgryżć tą skomplikowaną procedurę :) Proszę też o wyjaśnienie funkcji tych trzech isostatów między potencjometrami a diodą :) od stereo. Jeżeli się dobrze domyślam, pierwszy jest od ARCz, trzeci od jakiejść akcji na tylnych kolumnach, a ten środkowy monostabilny???

Chciałem sie też zapytać, czy za pomocą zwykłego multimetru jestem w stanie przestroic glowice Merkurego, bo az mi sie cos przewraca, jak ktos zamontowal MJM i przy okazji wywalił poza obudowę małe czarne coś z 3 diodami i małym przyciskiem.

z góry serdzeczne dziękuje :)

Reply to
dzinek
Loading thread data ...

Raczej wątpię, chyba że jesteś szczególnie utalentowany :) Zwłaszcza z dolnego na górne pasmo jest trudno z uwagi na znacznie większą szerokość względną górnego pasma. Jesli głowica nie jest za bardzo rozkopana to można postarać się ją przywrócić do pierwotnego stanu i zastosować konwerter. Ma to rzecz jasna, swoje wady ale się mieści w granicach możliwości zwykłego śmiertelnika z multimetrem :)

Reply to
Jacek Maciejewski
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka

To tego jest potrzebna lutownica a nie multimetr :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Fri, 09 Jul 2004 21:40:17 +0200, J.F popełnieś:

w momencie jak to pisałem, lutownica miała u mnie status default :) podobnie jak równie przydatne narzędzia, jak np. wkrętak, obcinaczki, przecinak, łom, młotek itp.

Reply to
dzinek

Dnia Fri, 09 Jul 2004 21:36:02 +0200, Andrzej Litewka popełnieś:

byłbym niezmiernie dżwieczny :)

nowodzinek (at) o2 (dot) pl , tak na wszelki wypadek :)

Reply to
dzinek

Dnia Fri, 09 Jul 2004 21:32:37 +0200, Andrzej Litewka popełnieś:

OK, standard ale nie aż tak glośno. Dopiero teraz skojarzyłem, że miałem coś podobnego w piecyku do gitary i w Amatorze2 przy wyłączaniu, ale tamto było dużo cichsze. Zresztą wtedy w piecyku też myślałem o przekażniku, bo taki efekt na scenie był cokolwiek nieporządany :) Ale tak czy inaczej, nie podejrzewam Unitry o takie bonusy w sprzęcie takim jak Merkury. Boję si wlączać wieczorem, żeby całego pionu w bloku nie obudzić :) Bardziej stawiam na jakieś uszkodzenie. Zacząć od zasilacza? Sprawdzić kondzioły?

heh, mam ustawioną na skali Trójkę i "pamięć" wyłączoną. włączam sensory, pali się pierwszy, potencjometrem łapie Trójkę (i w sumie tylko ją moge złapac, a przejechałem praktycznie całą skalę pierwszego wskaznika). ok. teraz włączam drugi sensor, i mam dokładnie tą samą sytuację co na pierwszym, też tylko Trójka. Jezeli teraz wyłącze sensory i zmienię stację w normalny sposób, to później mogę pamiętać tylko tą stacje, a wcześniejsze mi trafia szlag. Jeżeli czegos nie pokreciłem, to tak wygląda tem proces u mnie.

Reply to
dzinek

?? na lewo od sensorow masz guzik - jak wcisniety programy przelaczasz tymi sensorami, jak wycisniety stroisz galka calkiem po prawej stronie radia. Kazdy sensor ma swoj wlasny potencjometr do strojenia - jest tuz pod sensorem. Wiec dotykasz ktorgos sensora i stroisz potencjometrem pod nim, nie tym calkiem po prawej stronie radia

Reply to
Michal Baszynski .

wszystkie sa bistabilne wyglada na to, ze Twoj Merkury jest co nieco zdezelowany :-( pierwszy z lewej o ile dobrze pamietam - przelacznik antena ferrytowa/antena zewnetrzna dla AM, dla FM wlacznik wyciszania, srodkowy - ARCz, prawy - przelacznik mono/stereo

Reply to
Michal Baszynski .

Dnia Sat, 10 Jul 2004 00:28:46 +0200, Michal Baszynski popełnieś:

ok, rozumiem jak dziala wlacznik sensorow i jak i kiedy dzialaja sensory. opisuje tylko objawy u siebie. ja nie wiem, czy z tym jest wszystko w porzadku, czy ten czlowiek, ktory zmienial glowice, czegos przy okazji nie pomotal. w skrocie, moge ustawic tylko ta stacje, ktora mam ustawiona normalna metoda, i tak na kazdym z sensorow. jezeli sensory wylacze, przestroje radio, i wlacze je spowrotem, nie mam juz tego co bylo, moge tylko "ostrajac sie" do aktualnej pozycji na skali.

nie mialem z czyms takim do czynienia wczesniej, wiec nie wiedzialem czy to sie ustawia az tak trywialnie, czy jest jakas bardziej skomplikowana metoda, stad te lopatologiczne pytania.

czy na to zachowanie mogla miec wymiana glowicy na MJM'a ?

Reply to
dzinek

formatting link

Reply to
Michal Baszynski .

Fri, 09 Jul 2004 23:06:37 +0200, dzinek <nowodzinek@wytnij_to.o2.pl>

pisze:

Ten efekt można usunąć, jeżeli wzmacniacz mocy przeprojektuje się tak, żeby stopień wstępny startował wcześniej niż otwierają sie trazystory mocy. Wtedy stabilizacja punktu pracy następuje wcześniej niż wzmaczniacz jest w stanie podać prąd na wyjściu.

W praktyce być może wystarczy, jeżeli źródło prądowe zasilające parę różnicową na wejściu będzie startować już przy 2-3V zasilania. Polskie konstrukcje miały głupi sposób realizacji tego żródła na bazie diody Zenera i opornika. Trzeba by to zamienić na jakieś sensowniejsze rozwiązanie. Ja preferuje źródełko na 2 traznstorach polaryzowane z przeciwnego bieguna zasilania.

Reply to
Andrzej Popowski

sorry Winetou, tam sa hybrydy Sanyo STK077 (przynajmniej w moim)..

Reply to
Michal Baszynski .

Sat, 10 Jul 2004 18:26:20 +0200, Michal Baszynski snipped-for-privacy@ga.ze.ta.pl.> pisze:

Hybrydy można rozciąć i też przekonstruować, robiłem tak w mojej starej Elisabeth HiFi :-)

Znalazłem schemat Merkurego, wg niego jest GML025. Niestety zasilanie jest niesymetryczne, z jednego napięcia. W takim układzie kondensatory ładują sie przez głośniki i bez przekaźnika na wyjściu nie da się tego uniknąć.

Reply to
Andrzej Popowski

no to jakas pozniejsza, najwyrazniej oszczednosciowa wersja. Moj schemat, serwisowka i radio maja STK077 z zasilaniem symetrycznym.

Reply to
Michal Baszynski .

Sat, 10 Jul 2004 22:02:27 +0200, Michal Baszynski snipped-for-privacy@ga.ze.ta.pl.> pisze:

A stuka Ci przy włączanu? Bo sam STK077 z symetrycznym zasilaniem raczej nie powinien.

Reply to
Andrzej Popowski

tak, od nowosci

Reply to
Michal Baszynski .

Może jest to spowodowane nierównym startowaniem obu połówek zasilania. Można spróbować wymienić kondensatory filtrujące na dobrane w parę o bardzo podobnych wartościach. W sumie jeżeli w sprzęcie są stare kondensatory to i tak lepiej je wymienić.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.