jaki kod?

Witam Mam taki problem: chce zrobic takie urzadzenie ktore bedzie odbierac sygnaly z kompa (RS 232) i np gdy wysle do portu rs cyfre 2 (oczywiscie szesnastkowo) to w jakim kodzie kopmuter przekaze urzadzeniu zewnetrznemu ta cyfre

lub

jaki uklad musze wladowac miedzy interfejs a wyswietlacz LED aby dzialola jak opisalem wyzej

dziekuje za poswiecenie mi czasu pozdr mieczus

Reply to
mieczus
Loading thread data ...

Dowolny najtanszy mikrokontroler z RS-232 na pokladzie i odpowiednia liczba wyprowadzen, by moc bezposrednio sterowac wyswietlaczem. Do tego jakis banalny programik sterujacy i to wszystko.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

A nie lepiej - bez kawalka programowania - zrobic odbiornik RS232 na kilku bramkach, przerzutnikach, generatorze i liczniku, a odebrany bajt zdekodowac na kod 7-seg? Tylko zlutowac i dziala. Nie trzeba pisac software'u, posiadac programatora procesorow itd. Cena czesci wyjdzie podobna jezeli nie nizsza.

Reply to
Adam Dybkowski

Oczywiscie - kilka bramek, przerzutnikow, generator i licznik na zrobienie prostego UARTu (wystarczy odbieranie 8N1 przy jednej predkosci transmisji) i gotowy dekoder BCD na 7seg. Calosc kosztuje moze kilka zl a do uruchomienia wystarczy tylko lutownica.

Reply to
Adam Dybkowski

OK Dzieki wielkie. A moze masz gdzies pod reka jak to wszystko trzeba do kupy poskladac albo przynajmniej jakis opis to moze udaloby mi sie samemu dojsc do ukladu. pozdr mieczus

Reply to
mieczus

"cyfra 2" to zazwyczaj bedzie znak w kodzie ASCII, czyli 32h, albo 00110010b. No chyba ze masz na mysli 02h

A to musisz miec: a) odbiornik transmisji szeregowej b) najprosciej .. zgubic starsze bity i zostac z 0010b c) koder wyswietlacza.

W sumie - najlepiej jakis maly procesorek i tycim programikiem.

J.

Reply to
J.F.

Az sie przeszedlem do kalendarza... "19 grudnia _2003_". NIE, moim zdaniem nie lepiej, choc 20 lat temu byloby to niezle rozwiazanie. ;->

Zapomniales o zaprojektowaniu. A zanim laik nauczy sie budowac uklady sekwencyjne i nastepnie sam zaprojektuje takie urzadzenie, to ja sobie ten procesorek przyniose piechota z Tajwanu. :-)

Kosztuje 2 zlote i sklada sie z kabla, wtyczki i jakiegos buforu...

No wiec po co kombinowac? :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Nie lepiej :-) To zagadnienie jest trudniejsze od procesorka.

J.

Reply to
J.F.

sciagasz sobie bascoma za free kupujesz jakiegokolwiek AVR'a (np 90S2313 za < 10zl) poswiecasz 2..3 dni na obczajenie proca i bascoma (jesli niewiele kumasz z tego) piszesz kilkanascie linii kodu - obsluga portu szeregowego i wyswietlaczy jest banalna... programator to zlacze LPT+4 rezystory chyba prosciej sie nie da...

Reply to
Greg

Ale uczy myslenia "sprzetowego" a nie w jezyku C czy asemblerze. No i rysowania schematow rzecz jasna. A te oba zagadnienia sa niezastapione np. w przyszlej nauce jezyka VHDL.

Reply to
Adam Dybkowski

Mon, 22 Dec 2003 23:27:54 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Adam Dybkowski snipped-for-privacy@amwaw.edu.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Zgadza sie, ale w dzisiajszych czasach, gdy najtanszy mikrokontroler z pamiecia flash kosztuje 5 zl, warto go stosowac chociazby ze wzgledu na miniaturyzacje i prostote ukladu.

Reply to
BLE_Maciek

On Behalf Of BLE_Maciek

Ale pare typowych scalakow TTL kosztuje 1 zl (ceny od Piekarza), a moze rozwiazac dosc widowiskowe efekty ;-).

pzdr Artur

Reply to
ziel
23 Dec 2003 18:10:10 +0100 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@poczta.onet.pl (ziel) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A myslalem ze tylko ja wybieram zabytkowe rozwiazania, ale tu mnie przebiles :-)

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.