Jak to zdiagnozowac - monitor...

Czolem

Ma ktos moze pomysl na diagnoze pewniego zachowania sie monitora: Mianowicie w sytuacji wyjsciowej skladowe koloru sa wlasciwie ustawione. Niestety w momencie gdy obraz zawiera duza ilosc jasnych obszarow, wybija sie na prowadzenie skladowa czerwona (obraz staje sie rozowawy). Objaw znika po obnizeniu kontrastu. I drugi problem (ale moze zwiazany z tym pierwszym) - w tym stanie rozowawym dodatkowo ciemne elementy maja na bialym tle (a wlasciwie rozowym) dosc znaczny rozowy "cien" z prawej strony elementu... Gdzie szukac winnego ? (to znaczy ogolnie wiem ze w ukladzie wzmacniaczy RGB, ale interesuje mnie co konkretnie moze taki efekt/efekty powodowac). Monitor dosc stary, przerabiany od stacji roboczej, fixed-sync.

Pozdrowienia

Marek

Reply to
Marek Kaprynski
Loading thread data ...

Sun, 7 Sep 2003 18:47:20 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Fish" <n.o.s.p.a.m.apf snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A moze regeneracja ? Kiedys byly takie ladne urzadzonka do regeneracji kineskopow. Nawet sie tym bawilem.

Reply to
BLE_Maciek

wymienialem kiedys kineskop, na prawie identyczny - niestety mialem problemy z geometria na wszystkich rozdzielczosciach, tzn na niew ktorych udalo sie ustawic po wymianie i dobraniu elementow korekcyjnych - bylo zabawy co nie miara, a kineskop wyciagnalem z innego, 17 cali ze spalonym powielaczem ale nie warto sie w to bawic

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

Objawy, które opisałeś odpowiadają zużyciu kineskopu ze szczególnym uwzględnieniem działa czerwonego. Po prostu działo czerwone nie jest w stanie dać już odpowiedniej wartości prądu składowej czerwonej i następuje efekt nasycenia, czyli różnym wartościom napięcia wymuszającego ( zgodnym z aktualną zawartością składowych) odpowiada mało zmieniająca się wartość prądu działa czerwonego. Dodatkowo na szczegółach o dużej różnicy kontrastów będzie występować efekt rozmycia, utraty ostrości i "wyjeżdżania" czerwonego cienia poza obrys. Jeżeli masz takie efekty, to czas pomysleć o nowym monitorze, bo nie sądzę , aby się opłacało wymieniać kineskop.

LFC

Reply to
LFC

Mon, 08 Sep 2003 12:47:34 +0200 jednostka biologiczna o nazwie LFC snipped-for-privacy@mpwikzdw.com.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

[...]

A regeneracja ? Tak BTW ktos sie wogole orientuje jak to regenerowanie sie robi z elektronicznego punktu widzenia ? Bawilem sie takim sprzecikiem (jakis zaklad prywatny pod Warszawa je robil kiedys) do ktorego podlaczalo sie kineskop i na miliamperomierzu bylo widac prad wybranego dziala i kolejnymi nacisnieciami przycisku regenerowalo sie je - miliamperomierz pokazywal stopniowo coraz wieksza wartosc. Jak to regenerowanie jest wykonywane ? Jakimis impulsami wali ? Co to powoduje na katodzie ?

Reply to
BLE_Maciek
Reply to
Marek Dzwonnik

Dnia 03-09-07 16:15, Użytkownik Marek Kaprynski napisał:

Może jest tak jak pisali poprzednicy. Ale może być tak, że na płytce ze wzmacniaczem wizji wystarczy wymienić kondensatory elektrolityczne znajdujące się pomiędzy wzmacniaczem a katodami kineskopu. Miałem coś podobnego i po dokonaniu wymiany wszystko wróciło do normy. Płytka ta znajduje się najczęściej na szyjce kineskopu. A wymiana kineskopu to nie taka straszna rzecz - pytanie tylko czy warto się w to bawić.

pzdr.

R.S.

Reply to
Robert Szczepaniak

Mon, 8 Sep 2003 21:31:50 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Fish" <n.o.s.p.a.m.apf snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No mnie to nie dziwi - wszystko sie zuzywa po prostu.

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.