Jak on to mierzy ?

Hi

Tesciowa dostala klopotliwy prezent mianowicie chlebopieczke na 110V no i trzeba ja bylo dostosowac

Do elektroniki sterujacej doszlo male trafko a grzalka zostala wlaczona przez diode palcowa duzej mocy /grzalka jest wlaczana przekaznikiem - nie ma sterowania triakiem/ Maszynka dziala - ale podlaczylem do niej rejestrator zeby sprawdzic pobor mocy w czasie calego procesu wypieku i tu sie lekko zdziwilem .... przy wlaczonych grzalkach miernik pokazuje cos fi 0,7 ... no i ciekawy jestem jak on to mierzy skoro obciazenie jest raczej typowo czynne - tyle ze zasilane polowkowo

Pozdrawiam Waldeusz

Reply to
Waldeusz
Loading thread data ...

Rozwiń sobie taki przebieg na szereg Fouriera :) Aż dziw bierze że ten rejestator cokolwiek pokazuje (co to za cudo, bo na ogół rejestratorami to się rejestruje a nie mierzy wsp. mocy :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Tue, 12 Apr 2005 00:59:37 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Waldeusz" snipped-for-privacy@nie.cpam wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A moze "chlebopieczka" ma w srodku dodatkowe trafo obnizajace zeby dac duzy prad na grzalki ? W sumie to troche bez sensu bo mozna przeciez dobrac tez element grzejny o tej samej mocy na wyzsze napiecie ale ... ja wiem ? Wzgledy bezpieczenstwa ?

Reply to
BLE_Maciek

Jest wiele metod pomiaru cos fi... mozna tez atmelkiem... ale najwazniejsze co na to tesciowa ?

Reply to
bad_skipper

Użytkownik AK napisał:

Myślisz że załapali? Aż dziw bierze, że tak na tak prymitywny z elektronicznego punktu widzenia problem dopiero 4-ta osoba odpowiada z sensem! Za to jeden już chciał program na (oczywiście) Atmela pisać :)

Reply to
A.Grodecki

Od kiedy to (liniowe) obciążenie zmienia charakter z funkcji kształtu prądu?

Weź to przemyśl jeszcze raz :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Kiedy nie jest liniowe - włączyłeś diodę.

Ty również.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Opornik z diodą to nie jest układ liniowy! Stąd nieliniowa odpowiedź prądowa dwójnika, no nie? Mimo że przesunięcia prądu w stosunku do napięcia nie ma, brak drugiej połówki powoduje "głupienie" miernika fazy. Może to też być powodem niezadziałania (w krytycznej sytuacji) wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji, dlatego takich "patentów" się unika albo trzeba zastosować specjalny wyłącznik ochronny, niewrażliwy na składową stałą.

Reply to
A.Grodecki

No to powinienes zainwestowac w literature...

formatting link

Reply to
bad_skipper

harmonicznych nie została podana, więc trudno powiedzieć co on właściwie pokazał :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Niekoniecznie. PObor pradu jest impulsowy i "power factor" niestety jest ponizej 1. Byc moze to miernik naprawde mierzy, mimo ze podpisuje "cos fi".

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.