Izolowany konwerter zrobić z RS232

Nie ma problemu - nie dogadalismy sie: ja musze zrobić plytkę z dodatkami które pozwolą pożenić kilka innych płytek i zamknąć wszystko w funkcjonalną całość. Taką płytkę z brakującymi interfejsami, konwerterami, zasilaczem dc-dc. Między innymi RS232-RS485 który jest niezależny od płytek z procesorami na pokładzie, a więc konieczność rozpoznawania baudrate wymagałaby dodanie nowego procka do tej płytki interfejsów.

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Z jedną sztuką nigdy nie ma z tym problemów, a z produkcją seryjną to właśnie czuję że będą problemy.

Reply to
Pszemol

W dniu 2017-09-28 o 06:50, Pszemol pisze:

Też tego bym się obawiał, ale można spróbować oszacować dokładniej. Można się pomylić góra o pół bitu na 10 bitów - czyli 5%. Jakby stosować dwa bity stopu to 10% - to może być do zrobienia.

Rezystory 1% (a nawet poniżej) nie są czymś niedostępnym. Kondensatory 1% chyba gorzej, ale chyba też do zdobycia, ale raczej o małej pojemności (co by oznaczało duże R i zapewne 555 CMOS). Nie wiem jak w przewlekanych, bo nie używam - może są duże pojemności o małej tolerancji. Progi w 555 bazują na względnej tolerancji rezystorów w scalaku. Względna może być całkiem dobra - sprawdzić w karcie katalogowej. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-09-28 o 06:50, Pszemol pisze:

Skoro urządzenia nie są "od zawsze" do siebie dopasowane to aż dziwne by było, że protokoły komunikacji mają dopasowane. A jeśli nie mają to w jednym urządzeniu zapewne trzeba coś dopasować w oprogramowaniu to w ramach tego dopasowania można i tę prędkość rozpoznać. Z tym, że takie myślenie wynika z założenia (które miałem jak ten temat poruszyłem), że na tej płytce nic nie trzeba po wyliczeniach przestawiać - że chodzi tylko o dopasowanie swojego nadawania i odbioru - czyli przy założeniu, że driver RS485 włącza się tylko na początek bitu 1 i na cały 0, bo takie rozwiązanie może być (w pewnym zakresie) niezależne od prędkości. Ale jak w międzyczasie zrozumiałem, nie dopuszczasz takiego rozwiązania. Ale ono w sumie nie tak wiele się różni od tego, że bit stopu będzie trzymany tylko w połowie.... P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:oqid48$nd1$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2017-09-28 o 06:50, Pszemol pisze:

555 jest dosc dokladny, ale:

I jakas regulacja by sie przydala, a i tak jest to tylko na jedna predkosc

J.

Reply to
J.F.

W świecie pecetów linie RTS/CTS były używane w modemach i skutecznie regulowały transmisją szeregową, nie dopuszczając do przepełnienia starego 16450.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Fri, 29 Dec 2017 01:43:56 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Nie 16450, tylko modemu.

16450 to mial zbyt maly bufor (3 znaki OIDP), zeby to zadzialalo, szczegolnie, ze sam nie mial automatycznego blokowania, wiec grozilo wyslanie jeszcze 2 znakow. Poza tym modem zobowiazuje, i dzialanie linii powinno byc zgodne ze standardem i sluzyc to przelaczania kierunku.

Wiec najpierw produdenci modemow olali, bo zrobili full duplex na 2 drutach i nie musieli nic przelaczac, potem dorzucili kompresje i CTS sie przydal do spowolnienia komputera, gdy bufor (dosc duzy) w modemie sie przepelnial. Podobnie dzialali producenci innych urzadzen, np ploterow. A pomysl, aby podobnie uzyc RTS w strone do komputera, pojawil sie dosc pozno, bo w zasadzie byl pogwalceniem modemowego standardu - nie do tego RTS sluzy. I pamietam - mial to jakis modem, czy to raczej w komunikacji komputer-komputer bylo uzywane ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.