Ile prądu pobiera... ? :)

Witam

Nie znalazlem odpowiedzi na tego typu pytanie na googlach, wiec zwracam sie do szanownych grupowiczow:

Otoz chodzi o wyliczenie ile groszy/zlotych miesiecznie kosztuje ciagle uzytkowanie urzadzenia, ktorego zasilacz ma dane: 7,5V, 750 mA.

Rozumiem ze w zaleznosci od obciazenia moc prawdziwa moze byc rozna, ale zakladajac ze urzadzenie wykozystuje zasilacz maksymalnie do wartosci takich jak podalem wyzej, to ile mniej wiecej za niego place w ciagu miesiaca ? Jaki prąd on pobiera ? Dodatkowo - w zwiazku z tym ze nie mam zielonego pojecia o elektryce - czy jesli bedzie urzadzenie 7,5V i 1500 mA lub 15V, 750 mA, to prad ( i cena) bedzie dokladnie 2 x taka, czy wyliczenie nie jest wprost proporcjonalne ?

pomocy :)

pozdrawiam, KUBA

Reply to
KUBA
Loading thread data ...

Ta moc jest taka mala ze az smieszne to liczyc. Wez sobie pomnoz wyjsciowe parametry 7.5V x 750mA = 5.625 W Zakladajac ze twoj zasilacz marnuje 70 % energii ktora pobiera z sieci, mniej niz 20W Mysle ze jak przyjmiesz wartosc 20 W to jest z zapasem.

Reply to
Greg

No wiec jesli chetniej mi pomozecie, kiedy wytlumacze o co chodzi, to nie ma problemu ;) Otoz ja wiem (tzn. domyslam sie) ze to mikroskopijne wartosci, to jednak moje urzadzenie z takim zasilacem siedzi w pomieszceniu pewnej firmy i jej wlasciciel zarzadal zeby placic mu za prad. Powiedzialem ze nie widze problemu i przedstawie dokladne wyliczenie ile toto pradu pobiera i jakie faktury powinien mi wystawiac :)

No dobrze, to juz wiem, ze trzeba pomnozyc jedno przez drugie i uznac ze to co wyszlo to ok 30% z tego co jest naprawde pobierane - tak ? No wiec jesli tak, to wyszlo nam 20W... pytanie - wybaczcie brak wiedzy - jak to przelozyc na godziny.. dni... ? I ile kosztuje jeden Wat ? I jak jeden Wat ma sie do czasu ? :)

pozdrawiam, Kuba

Reply to
bajkonur

acha - i tak a propos tych strat - zasilacz jest "ciezki", wiem ze sa tez "lekkie" ktore maja chyba wieksze straty, a dane ma takie: input:230V 50 Hz, 200 mA, output 7,5 - 750 mA - cos to pomoze odnosnie sprawdzenia tych strat ?

Kuba

Reply to
Kuba

Jak tak podaje co pobiera to raczej to musisz brac 220V x 0.2A = 44W. To moze byc zawyzona wartosc ale raczej tak przyjmij to nikt ci nic nie zarzuci. to mnozysz przez godziny (watogodzina) i dzielisz przez tysiac. Jednostka taryfowa jet kWh kilo-wato-godzina. Latwo policzysz ze na dobe to bedzie 1.056 kWh

Reply to
Greg

czyli transformatorowy

czyli tyle maksymalnie weźmie, jak mu mordę zewrzeć i taki tam bezpiecznik jest, jak jest jakiś. 44W, ale nie widzę szans, żeby tyle brał

nie, ale możesz szacować, że połowę oddaje z tego, co bierze. czyli jakieś 15W bierze. 15W * 24h * 31 dni/miesiąc (a co, miej gest) to daje 11kWh/miesiąc. Nie wiem, ile kosztuje kWh, powiedzmy, że 50 groszy, czyli dłużnyś 5zł 50 groszy miesięcznie.

Reply to
Marek Lewandowski

Wez amperomierz i zmierz prad jaki pobiera w obwodzie 230[V], bo takie szacunki to moga byc sporo chybione.... nastepnie pomnoz przez napiecie sieci i czas w godzinach, podziel to wszystko przez 1000 a otrzymasz energie w [kWh] i wstaw do kalkulatorka:

formatting link
(zwroc uwage na skladniki stale i przesylowe). Jesli obawiasz sie, tego pomiaru amperomierzem w obwodzie 230 [V], to moze kup za 3 dychy licznik energi elektrycznej
formatting link
po pomiarach bedziesz mial prezent na Gwiazdke dla babci... :)))

Reply to
bad_skipper

bad_skipper zeznal:

Ja z zupelnie innej beczki. Ile toto jest warte? Nie w sensie kasy tylko faktycznych pomiarow.

pozdrawiam

Reply to
Szymon Kubicki

a taki pomiar nie? Cos fi na luzie rzędu zeronic...

Reply to
Marek Lewandowski

Na 'luzie' tak, ale jak dobrze obciazony...

Reply to
bad_skipper

jak dobrze obciążony, to 0.5 Przeca to ma rozproszenia w diabły...

Reply to
Marek Lewandowski

Jednostką za którą płacimy jest jedna kilowatogodzina. Oznacza to że jedna kilowatogodzina to 1000 watów które ciągniemy przez godzinę. jeżeli z wcześniejszych wyliczeń kolegów wynika, że twoje urządzenie ciągnie 20 W oznacza to że w czasie jednej godziny pociągnie:

0,020 kilowat * 1godzina= 0,020 kilowatogodziny

w ciągu doby pociągnie

0,020 kilowata * 24 godziny =0,48 kilowatogodziny

w czasie miesiąca przy pracy 24 godziny na dobę:

0,48 KWh* 31 dni(niech będzie na korzyść szefa) daje około 15 kilowatogodzin.

Koszt jednej kilowatogodziny jest mi nieznany ale wystarczy już tylko pomnożyć.

Jeżeli ma ci wystawić faktury za energię pobieraną przez ciebie to lepiej niech sprawdzi czy ma to w PKD :-). Bo nie jestem pewien czy tak sobie można energię odsprzedawać :-). Z drugiej strony niewąski sknera z niego, bo żarówka w ubikacji w firmie go drożej kosztuje :-)

Reply to
AdelA

Osobiscie nie porownywalem z licznikiem legalizowanym, ale jak zeznaje producent podobnego, to blad pomiaru: +/- 0.2%

formatting link

Reply to
bad_skipper

No ma... przy tej mocy 5 czy 10 [W] to w skali miesiaca 1,40 zl..

Reply to
bad_skipper

to, że całość nie ma sensu ekono, to wiadomo apiat'. Zauważ, że 1,40 na 5zł to 30% błędu, a tyle mamy szacując, czy zasilacz ma sprawność 30 czy 60%...

Reply to
Marek Lewandowski

To 1.40 zl to jest przy 10[W]... ale nie o sprawnosc tu chodzi, lecz o energie czynna i bierna. W porownaniu do danych wejsciowych zasilacza: U=230[V]; I=0.2[A] i wyjsciowych U=7,5[V]; I=0.75[A] moce sa do siebie w stosunku ponad 8. Przy cos fi, ktore podales, moc czynna i moc bierna jest w stosunku 2 i o to przyblizenie mnie glownie chodzilo. A teraz najciekawsze... czy licznik energi w tej firmie bedzie zliczal moc czynna, czy obie?

Reply to
bad_skipper

Dnia Tue, 29 Nov 2005 21:31:51 +0100, AdelA tak nawijal:

Pamietam jeszcze z czasow komuny w lokalnym kosciele byla taka regula, ze na wszelakie swieta (sluby, chrzciny, bierzmowania) ksiadz zapuszczal koscielnego jako obserwatora, a ten robil kreski w kajeciku, kto i ile razy wsadzil kabel od lampy do gniazdka. Po 'imprezie' oczywiscie szla slona kasa na tace :)

Reply to
Franciszek Sosnowski

Greg snipped-for-privacy@somewhere.net napisał(a):

Ten pobór prądu z sieci przez zasilacz impulsowy to na pewno nie jest wartość skuteczna (za taką się płaci). Może to jest pobór impulsowy przy włączaniu albo wartość bezpiecznika w środku. Przy 44W taka kostka miałaby temperaturę obudowy ze 200 stopni. Tak czy inaczej, całe to urządzenie więcej jak 10W nie ma prawa zużywać. Wmak

Reply to
Wmak

I w zależności od tego jaki amperomierz wsadzisz, czy True RMS, czy taki najtańszy liczący wartość średnią otrzymasz wyniki różniące się od siebie parę razy. True RMS da wartość znacznie większą. Wynika to z impulsowego poboru prądu.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Wiecie... dyskusja nie jest czysto akademicka, jesli dodam, ze tych urzadzen nie bedzie ostatecznie sztuk 1 :) Tylko np 20 x tyle... Dlatego zalezy mi na bardzo dokladnym obliczeniu kwoty, zeby ktos nie uwazal ze go okradam, jednoczesnie chcialbym nie dawac "maksymalnej mozliwej" ceny, bo ja tez tracic bym nie chcial... Czy wiec ktos jest w stanie z duzym prawdopodobienstwem powiedziec mi ile toto pradu ciagnie ?

pozdrawiam, KUBA

Reply to
bajkonur

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.