Gwiazda-trójkąt - zyżycie energii

Czy jak mam silnik podłączony w gwiazdę to zużyje mniej prądu niż w układzie trójkąta. Chodzi o to co wykaże licznik. Pomijam, że będzie wolniej, dłużej itp. Silnik obciążony na tyle, że ma 80% obrotów.

Ja myślałem, że mniej. Ale podobno tyle samo. Silnik napędza wentylator odpylania w stolarni. Jak nie potrzeba dużej mocy ssącej załączony jest w gwieździe.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

No dobra, policzyłem obroty licznika energii. Tak w pamięci bo telefon ma tysiące bajerów a minutnika czy stopera akurat nie ma.

No i wyszło, że około połowę mniej energii zużył na wolnym biegu w gwieździe niż trójkącie.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Dnia Sat, 21 May 2011 16:00:17 +0100, Robert Wańkowski napisał(a):

To na pewno jest silnik indukcyjny?

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Użytkownik "Jaroslaw Berezowski

Tak, indukcyjny. Napisałem 80% aby nie napisać, że bez obciążenia. Pewnie teraz okaże się, że indukcyjne nie mogą się kręcić wolniej.

No to załóżmy, że bez obciążenia i z pełnym obciążeniem.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Dnia Sat, 21 May 2011 23:31:18 +0100, Robert Wańkowski napisał(a):

20% poślizgu przy obciążeniu nominalnym to jakaś strasznie wysoka liczba.

Jak silnik jest przewymiarowany to owszem, przełączenie w gwiazdę może zmniejszyć pobór mocy czynnej (spadek mocy strat w silniku). Ale o połowę to nierealna wartość.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

silnik ma mniejszy moment, wiec wentylator musi sie krecic wolniej, wiec potrzebuje mniej mocy na wale, wiec i na liczniku powinno sie odbic.

Masz tam rozdzielone wloty na kilka urzadzen ? Ale mozesz sprobowac zatkac nieuzywane, i zobaczyc co wtedy wyjdzie.

Ogolnie wentylator powinien wtedy mniejszy opor stawiac i nawet na trojkacie pobor mocy powinien byc mniejszy. Przynajmniej rzeczywistej - bo bierna chyba wzrosnie :-)

J.

Reply to
J.F.

Z tym, że nie indukcyjny. Jak kręci się wolniej niż swoje obroty znamionowe to tak, jakbyś miał transformator na zwarciu.

Wntylator jest upierdliwy dla silnika indukcyjnego - zobacz na charakterystyki.

Oczywiście są silniki o specjalnie dobranej charakterystyce (moment=f(obroty)), ale one z definicji mają niższą sprawność - wentylator schłodzi ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Użytkownik "Mirek" <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres napisał w wiadomości news:iramni$oov$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

O czym ty piszesz? Przecież silnik dostosowany do pracy gwiazda/trójkąt gwizda na to serdecznie. Są nawet układy rozruchowe silników o ile są przeznaczone do takiej pracy - gwiazda/trójkąt w postaci od najprostrzych przełączników obrotowych czyli wyłączony/gwiazda/trójkąt.

Marek

Reply to
4CX250

W dniu 2011-05-22 20:07, 4CX250 pisze:

Ale rozruch gwiazda-trójkąt nie koniecznie jest regulacją ekonomiczną. Dlatego, że w silniku asynchronicznym klatkowym, przy stałym momencie hamującym, na gwieździe obroty są znacznie mniejsze niż na trójkącie. A mniejsze obroty, to większy poślizg czyli mniejsza sprawność. Żeby się potem nie okazało, że przez przełączenie z trójkąta na gwiazdę moc elektryczna silnika spadła 3 razy, ale moc mechaniczna spadła np. 10 razy, przy czym reszta mocy poszła na grzanie i spaliła silnik.

Dlatego to, że można przeprowadzić rozruch gwiazda-trójkąt, nie znaczy, że dany silnik może stale pracować na gwieździe.

W przypadku wentylatorów to nie wiem, bo tam moment hamujący jest funkcją prędkości obrotowej, ale przy obciążeniach z grubsza stałych, np. dźwignice, to już widać wyraźnie.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Moze i jest, ale w wiekszosci wentylatorow jest wlasnie taki silnik.

W szczegolnosci te male biurowo-domowe - o kilku regulowanych predkosciach.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.