Dyrektywa o zakazie obrotu prekursorami materiał

(ciap)

W Teksasie to sąsiad mojej kuzynki panikuje: "gdzie schować broń?"

Włodek

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Włodzimierz Wojtiuk" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:60058bc5$0$554$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... On 2021-01-18 13:09, J.F. wrote: (ciap)

Ale co - maja zabierac ?

J.

Reply to
J.F.

niedziela, 17 stycznia 2021 o 20:22:54 UTC+1 Paweł Pawłowicz napisał(a):

Ciekawe czy mąkę będzie można kupić. Bardzo fajne ładunki hiperbaryczne z mąki wychodzą. Będąc nieposłusznym pacholęciem wraz z kolegami z podwórka robiliśmy wybuchy z mąki i nie wiedzieliśmy że to broń druga co do siły wybuchu po jądrowej. Trudno było zrobić żeby był wybuch ale jak już się udało to prawie nie było widocznego płomienia i widać było jak się powietrze rozsuwa żeby za chwilę się skurczyć. Z łyżeczki mąki wychodziła całkiem spora fala uderzeniowa odczuwalna przy jakiś dziesięciu metrach od centrum wybuchu.

Reply to
Zenek Kapelinder

Przeczytaj całość. Z tego, co tam jest napisane wychodzi, że zwykłemu obywatelowi te substancje nie są potrzebne. Ograniczenia dotyczą przedsiębiorstw.

Na przykład w rozpuszczalniku do farby.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

jak zwykle - dobrze będzie mieć kolegę chemika na uczelni wyższej ;-)

Reply to
Michal

W dniu 2021-01-18 o 19:04, Zenek Kapelinder pisze:

Czym było inicjowane?

Reply to
Adam

poniedziałek, 18 stycznia 2021 o 21:40:48 UTC+1 Adam napisał(a):

Zapałka sztormówka.

Reply to
Zenek Kapelinder

Najwyraźniej do takich wniosków doszedł samodzielnie.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Jak zabiorą szarą taśmę, karton lub trytytki, to przemysł się zatrzyma ;)

Ze wskazaniem na szarą taśmę... oczywiście.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Aceton jest wymieniony tylko w załączniku II, który dotyczy substancji pod specjalnym nadzorem. Nie ma tam mowy o stężeniu. Sprzedawcy i użytkownicy mają raportować do UE o próbach podejrzanych transakcji lub kradzieży.

Załącznik I mówi o maksymalnych stężeniach substancji które będzie mógł kupić i posiadać Kowalski czy Smith. (sorry Smitha już nie dotyczy) Kwas do akumulatorów ma 37% i nie mieści się w granicy stężenia w wolnym obrocie 15%. Trzeba będzie prosić o pozwolenie na posiadanie. Kupa idiotów. :)

Reply to
t-1

W dniu 2021-01-18 o 13:09, J.F. pisze:

Całkiem niedawno strzelałem bo dzieciakom pokazywałem co to jest karbid, do kupienia w hurtowni chemicznej jako środek na krety :)

Reply to
Janusz

I kolega zaryzykuje dwa lata świata w kratkę i koniec kariery? Na uczelniach wyższych również zdarzają się idioci, ale statystycznie nie powinno ich być więcej, niż w reszcie populacji.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Niedawno czytałem, że Biden ma takie pomysły.

Reply to
Mateusz Bogusz

Zazwyczaj jest tak że kupa idiotów u władzy generuje na dole więcej mądrości. A śmiali się jak kupowałem książki Sękowskiego. A tam proszę: jak zrobić kwas siarkowy 100% z gazety, butelki po mineralnej i szpulki nici.

Reply to
heby

W dniu 17.01.2021 o 20:22, Paweł Pawłowicz pisze:

formatting link
Będzie jak za PRL, sam ocet w sklepach ;) Chociaż też nie wiadomo, co z octu można zrobic.

Reply to
Cezary Grądys

W dniu 2021-01-19 o 19:38, Cezary Grądys pisze:

Jeśli spirytusowy to może gorzałę. :)

Reply to
t-1

Użytkownik "t-1" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:ru7amr$1qnl$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2021-01-19 o 19:38, Cezary Grądys pisze:

Niestety za pozno - on z gorzaly powstal :-(

Ale ... bezwodnik octowy zakazany, bo uzywany w narkotykach.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii przy zakupie bezwodnika octowego wymagamy wypełnienia deklaracji zastosowania o następującej treści:

DEKLARACJA KLIENTA DOTYCZĄCA SPECJALNEGO ZASTOSOWANIA SUBSTANCJI SKLASYFIKOWANEJ W KATEGORII 1 LUB 2 (pojedyncze transakcje)

formatting link

Substancja / próg: nadmanganian potasu / 100 kg Dla prekursorów kategorii 2B prosimy o wypełnienie i przesłanie wraz z zamówieniem deklaracji EUD DPC-2B.

formatting link

To samo z perhydrolem pow. 12% i z kwasami. Gdzie te zakazy? Toć deklaracje wypełnia się od kilkunastu lat. Chyba że ktoś nic nie kupuje, a tylko sobie gaworzy.

Reply to
Alojzy Gąska

Tutaj, w rozdziale 3:

formatting link
Przepisy karne

Art. 11. Kto udostępnia prekursor materiałów wybuchowych podlegający ograniczeniom przeciętnemu użytkownikowi, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 12. Przeciętny użytkownik, który, wbrew przepisom rozporządzenia (UE) nr 98/2013, wprowadza, posiada lub używa prekursor materiałów wybuchowych podlegający ograniczeniom, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 13. 1. Kto zaniechał zgłoszenia podejrzanej transakcji, próby dokonania takiej transakcji, zniknięcia lub kradzieży znacznych ilości substancji wymienionych w załącznikach I i II do rozporządzenia (UE) nr

98/2013 lub w aktach delegowanych wydanych na podstawie art. 12 tego rozporządzenia oraz mieszanin lub substancji zawierających te substancje, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
  1. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 działając w imieniu lub w interesie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Art. 14. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w art. 11–13, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania karnego.

HTH, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

cyt. dotyczących substancji wymienionych w załącznikach I i II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 98/2013

zaglądamy do tego rozporządzenia i tam jest definicja: „prekursor materiałów wybuchowych podlegający ograni­czeniom” oznacza substancję wymienioną w załączniku I

a) nadtlenku wodoru (CAS RN 7722-84-1) w stężeniach wyższych niż stężenie graniczne określone w załączniku I, lecz nie wyższe niż 35 % wagowo;

+

Ponadto wobec faktu, że niektóre państwa członkowskie posiadają już ugruntowane systemy rejestracji, wykorzy­ stywane do celów kontroli udostępniania na rynku niektórych lub wszystkich substancji, objętych ogranicze­ niami na mocy niniejszego rozporządzenia, które nie mają być udostępniane przeciętnym użytkownikom, należy ustanowić w niniejszym rozporządzeniu system rejestracji, mający zastosowanie do niektórych lub wszystkich tych substancji. (11) Nadtlenek wodoru, nitrometan i kwas azotowy są powszechnie wykorzystywane do legalnych zastosowań przez przeciętnych użytkowników. W związku z tym państwa członkowskie powinny mieć możliwość zapew­ nienia dostępu do tych substancji o określonym stężeniu, raczej poprzez system rejestracji ustanowiony na mocy niniejszego rozporządzenia niż poprzez system pozwo­ leń.

Reply to
Alojzy Gąska

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.