Dwuwarstwowa PCB - zaganienie przesłuchów i odbić w liniach

Cześć!

Pracuję nad dość złożonym projektem wykorzystującym procesor ADSP21065L pracujący z częstotliwością zegara zewnętrznego 30MHz (zegar SDRAM -

60MHz) współpracującym z paroma standardowymi układami zewnętrznymi typu AC , CA , AC'97 , CPLD f-my lattice i procesorem nadrzędnym ..

Projekt ze względów ekonomicznych zmuszony jestem umieścić na dwustronnej PCB (nie stać mnie na prototyp 4 warstwy za min 400zł w Technoservice). Już widzę ze koszmarem będzie uruchamianie tegoż wszystkiego, po tym jak poczytałem parę rozdziałów 'Handbook of black magic' Howarda i Grahama, boję się praktycznie o wszystko (a deadline się zbliża)..

Zagęszczenie PCB zrobiło się dość duże, ścieżki 0.15mm , odstępy często

0.2mm , sieć zasilająca 3.3V bardzo rozbudowana choć starałem się jak najodpowiedniej ją odfiltrować masą kondensatorów 100nF , 20nF przy samym procesorze i paroma 10uF , wszystko tantale.

Moje pytanie związane jest z waszymi doświadczeniami w tej materii :

- Czy mieliście duzo kłopotów z takimi projektami? (dla przykładu u mnie

50% linii adresowych i danych poprowadzone sa równolegle, mają długość w okolicach 250mm i odległość między ścieżkami wynosi 0.2-0.3mm).

- Czy mogą zaistnieć przesłuchy pomiędzy dwoma magistralami - jedna umieszczona na jednej warstwie zaś druga poprowadzona prostopadle do pierwszej , po drugiej stronie płytki ? grubość laminatu standardowa

- manual procesora ostrzega mnie przez clock jitterem jeżeli na płycie wykorzystywane jest więcej różnych źródeł zegarów (u mnie 24.576MHz codec , 12MHz host , 26MHz A/C , 30MHz DSP i 60MHz SDRAM ). Staram się jakoś oddalić od siebie te zegary , jednak nie uda mi się całkowicie odizolować ich od innych sygnałów...

- 'overshoot' i 'undershoot' (jakie polskie terminy? :) - często powodują uszkodzenie układów ?? jaka statystyka ?

- procesor wymaga sygnału CLK o czasie narostu max 3ns , zaś generator steruje procesorem przez bufor 74LVX04 - niestety w nocie aplikacyjnej nei znalazłem danych nt. ch-ki czasowej wyjścia w tym negatorze , (jedynie skew i propagacja). Macie jakąś wiedzę na temat tych układów ?

Jak widać problemów co nie miara , niestety nie mam czasu też na produkowanie kilku róznych wersji prototypu (co kosztowałoby mnie notabene tyle ile jeden 4-warstwowy)

To na razie wszystkie pytania jakie mi się nasuneły , dzięki serdeczne za ewentualne porady! Postaram się zdać raport z pola bitwy! :)

Reply to
=?
Loading thread data ...

Zlozone projekty zazwyczaj wymagaja troche kasy na ich opracowanie. Moim zdaniem przy takiej konstrukcji warto zastosowac druk nawet

6-warstwowy. Przynajmiej ja takie stosuje. Masz wtedy 3 warswy do rozprowadzenia zasilania (2xGND+VCC) i 3 warstwy na polaczenia. Kazda warstwa sasiaduje z warstwa GND. Ale pozostanmy przy 4 warstwach. Dzieki warstwom zasilajacym poprawiaja sie warunki zasilania wszystkich ukladow. Elementy mozesz znacznie ciasniej upakowac, oczywiscie po obu stronach plytki. Skracasz przez to dlugosc magistral.

peters

Reply to
peters

snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Rozumiem że te 6 warstwowe płytki kosztujące wieeele pieniędzy wykonujesz do naprawdę powaznych projektów na których zarabiasz potem jeszcze więcej pieniędzy.. Mój projekt niestety nie miał na celu zarabiania na siebie, jest to moja praca magisterska i chciałbym by odbyło się to jak najmniejszym kosztem (chociaż obawim się że w ostatecznym rozliczeniu drożej wyjdą i tak dwuwarstwówki...).

Stąd moje pytania nt. waszych doświadczeń z efektami ubocznymi powstającymi w takich płytach - po prostu : pozbawcie mnie złudzeń lub dajcie większą nadzieję! :-)

Reply to
=?

Michał Lebik napisal(a):

W weikszosci moich urzadzen sa plytki dwuwarstwowe - zegary sa podobne do tego co Ty podales. Plytke zaprojektuj tak na warstwie Bottom byla lita masa, a na gorze zasilanie + sygnaly. Oczywiscie w miare potrzeby mozna puscic jakies sciezki tez dolem, ale krotkie. Uzycie PLD (obudowa TQFP, PQFP) zdecydowanie ulatwia zaprojektowanie plytki tak by zmiescila na dwoch warstwach - pamietaj tylko o przepinaniu pinow.

Zwazywszy, ze plytka nie idzie do produkcji i nie bedzies zmial problemow z EMC, to ja ym sie nie szczypal z czterami warstwami.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Pytałeś w TechnoService o TS-kę??

Mister

Reply to
Mister

snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Zaglądałem i orientowałem się, i wychodzi że za 4 warstwy zapłaciłbym w okolicach 370zł brutto, w merkarze, dwie warstwy, dostałbym za ~150...

Reply to
=?

Witam, Do 60MHz z reguły nie miałem kłopotów ze zwykłą płytką dwuwarstwową. Blokuj zasilanie przy elementach, stosuj możliwie krótkie linie (nie unikaj przelotek), starannie prowadź masę zgodnie z regułami sztuki i powinno być OK. Pozdr. JanuszR

Reply to
Janusz Ramiszewski

Grupowicze juz doradzili jak, a ja dopowiem ze powinno chodzic ;) duzo masy na bottom, krotkie sygnaly zegarowe (mozna ekranowac masa) i blokowane kazde wejscie zasilajace

pozdr sobol

Reply to
sobol

Aż tak źle nie jest. Tu masz kalkulator Technoservisu:

formatting link
ile wyszło?

Reply to
Adam Dybkowski

Adam snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Tyle ile napisałem parę postów niżej - około 370zł brutto za PCB w okolicach 2dm^2. Zauważ że podają ceny netto.

Na razie skończę projekt samej pcb na dwóch warstwach, może później zatrudnię symulator pewnej znanej firmy ;) . Po tej katordze zobaczymy co z tego wyniknie gdy zajmę się tym w laboratorium , generator i szybki oscyloskop dadzą radę ;) (Wolę nie montować tego i liczyć że zadziała - wolę pewność)

Reply to
=?

Użytkownik "Michał Lebik " <axior@poprostu_NIE_LUBI_SPAMU.net> napisał w wiadomości news:cdmo4j$a3s$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Co do symulatora - masz na myśli "signal integrity"? Czy da się go zastosować do płytki 2-warstwowej, bez warstw zasilających (odniesienia dla badanych sygnałów)?

Reply to
Tomasz Grodnicki

Tomasz snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Jak na razie jest to dla mnie zagadką czy programy mentor graphics dadzą radę.. Nawet nie wiem czy dam radę zaimportować projekt z Protela do Mentora! :) Ale wiem jedno - Posiadam Protel99SE (oczywiście trial ;) i tam Signal Integrity jest zabawką - nie wczytuje nawet firmowych IBIS-ów jakie uzyskałem od producentów moich układów..

Reply to
=?

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.