Drut nawojowy Cu i Alu

Pan PeJot napisał:

Airbus A380 ma okablowanie z aluminiu zamiast z miedzi. Tak jak bloki budowane za Gomułki. Ale to po to, żeby był lżejszy, a nie żeby było taniej (jak w budownictwie z PRL).

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

To pokaż te foty. Tylko ustaw balans bieli przed foceniem :)

W NaOH - nie.

Ale jeśli masz amoniak i H2O2, to miedź zanurzona w tym będzie przechodzić do r-ru, powoli, bez "efektów", ale będzie stopniowo barwić roztwór na granatowo.

Reply to
DJ

Jeśli jest w sporym rozcieńczeniu (a nie wiemy ile miligramów próbki posiada PeJot, skoro to cienki drut), to ten kolor może być słabo widoczny. Wtedy można zrobić kompleks z amoniakiem. Kolor jest bardziej intensywny przy tym samym stężeniu.

Reply to
DJ

Cienki drucik sie topi, w swieczce tez ..

No, to moze byc ciekawy trop.

Musze sprobowac - mam wrazenie ze aluminium kiepsko sie topi w pojedynczym plomieniu.

J.

Reply to
J.F.

Jeśli cienki drucik, to miedź topiąc się będzie formować kulkę na końcu. Aluminium w analogicznej sytuacji chyba nie stworzy kulki, raczej stopiony kawałek odpadnie.

Reply to
DJ

Remek pisze:

Ja także odróżniam, ale kilku takich co nie odróżnia potrzebuje czegoś konkretniejszego poza samym wyglądem. I próba rozpuszczenia tego drutu w NaOH powinna być wystarczającym dowodem.

Reply to
PeJot

Użytkownik PeJot napisał:

Jeśli jest tak cienki że trudność sprawia ci odróżnienie na podstawie koloru metalu to bierzesz próbkę i poddajesz próbie chemicznej.

Drut aluminiowy po uszkodzeniu termicznym emalii powinien się rozpuścić z szumem w stężonym ługu (np. w mocno za mocnym wywoływaczu do emulsji POZITIV-2000. Miedzi ług nie ruszy.

W drugą stronę - najlepiej na kawałku bibuły (ułatwia to obserwację) traktujesz próbkę drutu odrobiną kwasu solnego z perhydrolem (mniej skutecznie - rozcieńczonym w okolicę 30% kwasem siarkowym bądź zdecydowanie słabym azotowym. I teraz - w kwaśnej utleniającej mieszance aluminium najprawdopodobniej ci się spasywuje, nawet jak wejdzie w reakcję to jej produkty są bezbarwne bądź białe do szarego jasnego. A miedż ślicznie w takich mieszankach się trawi dając śliczną zieloną bądż niebieską (w siarkowym) barwę - i tu pomaga bibuła, jak zrobisz w naczyniu to rozcieńczenie barwy może utrudnić obserwację, jak położysz próbkę na nasączonej kwasem bibule to po chwili wokół miedzi masz śliczny zielony bądź niebieski kleks.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Tu akurat się mylisz - czysta miedź zabarwi płomień na niebiesko ale bardzo słabo. Dobrze to barwią płomień sole miedzi - chlorki szczególnie i dlatego nie należy się obawiać chlorku sodu zawartego w pocie, zielona barwa spowodowana obecnością miedzi spokojnie zdominuje żółtą spowodowaną obecnością sodu. Zresztą żebyś nie wiem co robił w próbie płomieniowej sód praktycznie zawsze widać - dopiero przy czystościach półprzewodnikowych daje się go wyeliminować.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Zibi-Gliwice napisał:

Przy grubościach o jakich mówimy to miedż topi się w płomieniu alkoholowym! I nawet w błękitnym alkoholowym płomieniu trzeba uważnie patrzeć żeby to świecenie dostrzec.

Wiśniowy żar, jednak w zestawieniu z jasna barwą aluminium (duży współczynnik odbicia dla promieniowania obcego - czyli światła zastanego i mały współczynnik emisji swiatła własnego) to czerwone świecenie trudno zaobserwować inaczej jak po ciemku. Tam gdzie stal jest już wyraźnie wiśniowa tam aluminium jest takie jak na zimno.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik DJ napisał:

O - i to jest dobra wskazówka, nie przyszło mi do głowy ale faktycznie zgadza się z moimi doświadczeniami.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Dariusz K. Ładziak pisze:

Bliżej mi do galwanizerni, a tam zdaje się używają tego do czernienia.

Reply to
PeJot

On Sun, 13 Dec 2009 13:21:39 +0000 (UTC), Jarosław Sokołowski napisał:

Jak sobie przypomne te instalacje z ALU... to mnie trafia.

Reply to
Verox

Ciekawe czy te w Airbusie lepiej zrobione ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Ciekawe w ogóle jak to łączyli.

Reply to
PeJot

Pan J.F napisał:

Tak ogólnie, to elektryka tego samolotu jest jedną z głównych przyczyn kilkuletniego opóźnienia dostaw (akurat wczoraj dostarczono do Emirates

21 komercyjny egzemplarz, a powinno już latać dobrze ponad sto maszyn).
Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan PeJot napisał:

Podobno na początku w ogóle nie mogli połączyć, bo w planach narysowali za krótkie i nie sięgało.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski pisze:

I sztukowali, łącząc na skręta ? ;)

Reply to
PeJot

Pan PeJot napisał:

Sciągnęli do fabryki Zenka, co za Gomułki na budowie za elektryka robił. Ale temu ktoś podpierniczył kombinerki, więc musieli wszystko rysować od początku i zamawiać na nowo.

-- Jarek

PS Ten drut z demontażu, to przypadkiem nie od Airbusa?

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.