diody, fototranzystory, przesylanie danych do PC

Witam !

Mam takie pytanka:

Jakie diody ( i odpowiednie do nich fototranzystory ) nalezalo by zastosowac aby:

- fototranzystor byl oswietlany przez diode z odleglosci ok 50 cm

- mozna bylo w bliskiej odleglosci ( 0,5 cm - 0,7 cm ) ustawic kilka takich "torow" i nie bylo by niejasnosci ktora dioda ktory fototranzystor oswietla (moze fototranzystory w jakis matowych 2-3 cm rurkach?)

- do diod nalezaloby doprowadzic 5V napiecie

- fototranzystory tez byly by bariera dla takiego napiecia

Rozumiem ze takie fototranzystory maja pewna tolerancje wiec jak mozna by rozwiazac problem zadecydowania w skali TAK/NIE czy dany fototranzystor jest oswietlony ?

Jaki uklad scalony jest w stanie spelnic takie zadanie: Na np 9 nuzek dostaje 0 a na jedna nozke dostaje 1, na innej nozce wypluwa raz np na 1/10 sekundy sygnal "nadaje", a na drugiej nozce przedstawia binarnie to co dostal na wejsciowe 10 nozek.

Idac dalej tym tropem musze sie zapytac: Jaki uklad scalony potrafilby takie informacje zebrac z kilku ukladow takich jak w pytaniu wyzej i juz zlozony wynik zaprezentowac tez cyfrowo.

Z tego co pamietam w porcie rownoleglym w PC jest kilka pinow na informowanie komputera ( np o bledach w drukowaniu ), czy ktos moze mi powiedziec jak to sie odbywa ? Chodzi mi o to czy wystarczy dany pin zewrzec z masa i juz nastepuje zmiana stanu portu czy tez potrzeba miedzy masa a tym pinem przylozyc jakies napiecie, jesli tak to jakie ? Z jaka czestotliwoscia odczytywany jest stan takiego portu (chodzi mi o sprzet, program to wiadomo ze juz moja sprawa ) ?

To by bylo na tyle. Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi, pozdrawiam.

Pawel

Reply to
beca
Loading thread data ...

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.